Povratnicima iz inostranstva i pripadnicima teže zapošljivih grupa dodeljene su diplome o završenoj radnoj obuci na ceremoniji organizovanoj u Vranju u četvrtak. Njih 43 prošlo je kroz program „Radna praksa u kompanijama za povratnike i druga teže zapošljiva lica’’ koji su realizovali Razvojni biznis centar Kragujevac i Edukativni centar Kruševac.
Program je sproveden u okviru projekta „Podrška integraciji na tržište rada povratnika i drugih teže zapošljivih grupa kroz sticanje nedostajućih veština za tržište rada’’ a obuku završava još 7 praktikanata.
Radne prakse su započete u novembru i sprovodile su se u Vranju, Bujanovcu, Prijepolju, Beloj Palanci i Kruševcu. Praktikanti su se kroz plaćenu radnu praksu kod poslodavaca i uz podršku mentora obučili za budući rad, unapredili svoje takozvane meke veštine, kako bi se brže prilagodili budućim kolegama i poslodavcu, i takođe prošli kroz proces karijernog vođenja. 24 praktikanata već je dobilo radni angažman.
“Želeo bih da zahvalim programu na pomoći da pronađemo radnike koji su zainteresovani za rad u textilnoj industriji. Nakon što su uspešno završili dvomesečnu praksu, u mojoj kompaniji je zaposleno dvoje a planiramo da zaposlimo još troje radnika, nakon proširenja proizvodnog pogona”. izjavio je Selihi, direktor AFS Bujanovac.
Projekat se realizuje uz podršku Globalnog programa Nemačke razvojne saradnje „Migracije za razvoj“ (PME) koji u Srbiji sprovodi GIZ.
“Kroz saradnju sa organizacijama civilnog društva, među kojima je i Razvojni Biznis Centar Kragujevac, te projektima poput ovog, GIZ pruža podršku licima koja spadaju u kategoriju teže zapošljivih sa ciljem poboljšanja njihovog socio-ekonomskog statusa. Raznovrsne mere podrške koje nude organizacije civilnog društva, kao što su pomoć za poboljšanje stambenih uslova, zatim podrška za sticanje radnih kvalifikacija, dodela opreme za započinjanje sopstvenog biznisa, psiho-socijalna podrška, i brojne druge, sprovode se u većini regiona u zemlji, zarad što obuhvatnijeg odgovora na potrebe ugroženog stanovništva”, izjavila je Marija Dragić iz GIZ-a, projektna menadžerka zadužena za saradnju sa organizacijam civilnog društva u okviru programa „Migracije za razvoj“.
Razvojni Biznis Centar Kragujevac poseduje desetogodišnje iskustvo i dokazanu ekspertizu u pripremi i realizaciji razvojnih projekata u oblasti lokalnog socio-ekonomskog razvoja, a posebno zapošljavanja i preduzetništva mladih i drugih ranjivih grupa, razvoja ljudskog kapitala u Srbiji, konkurentnosti ljudskih resursa i privrede u okruženju.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!