Želim da postavim pitanje uvaženom ministru finansija Siniši Malom i uvaženoj ministarki zdravlja profesorki Danici Grujičić da li je moguće hitno izdvojiti dodatna sredstva rebalansom budžeta ili budžetski rezervi za ovu godinu za formiranje centara za mentalno zdravlje u zajednici i planirati sredstva za ovu namenu u narednim godinama, jer smatram da bi implantacija ovog modela značila dostupnije i kvalitetnije usluge građanima i podizanje nivoa svesti o značaju mentalnog zdravlja, rekla je u svom obraćanju u Skupštini Vlade Srbije narodna poslanica SPS iz Leskovca Tatjana Jovanović.
Jovanovićeva je konstatovala da i pored adekvatnog zakonskog okvira, centri za mentalno zdravlje u zajednici formirani su u svega par lokalnih sredina.
„Nažalost, u danima koji su za nama na najteži način uvideli smo koliki je značaj mentalnog zdravlja kako pojedinaca tako i društva u celini, tragedije koje su desile teško su traumatizovale one koji su ih neposredno doživeli ali je intezitet i karakter samih događaja imao teške reperkusije gotovo na sve građane Srbije, proizvesti kolektivnu psihoterapiju“, istakla je Jovanovićeva.
Činjenica je, dodala je, da je najhitrije reagovalo Udruženje psihologa Srbije Instituta za mentalno zdravlje u Beogradu, stavivši na raspolaganje državi sve svoje resurse i da kredibilet eksperata ovih institucija se nipošto ne može osporiti, s obzirom da se radi o stručnjacima, priznatim i cenjenim i van granica naše zemlje, kritikujući pokušaj jednog od lidera opozicije da ospori kredibilet direktorke Instituta za mentalno zdravlje Milice Pejović Milovančević, koji je, kako je ocenila, bez ikakvog utemeljenja.
„Radna grupa za podršku mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih formirana odlukom Vlade reagovala je vrlo brzo nakon masakra sa ciljem koordinisanja kriznog odgovora na potrebe traumatizovanih lica na bazi iskustava zemalja koje su doživele slične tragedije i pored usvojenih procedura desilo se da je jedna od lekarki odstupila od istine sprovodeći nepriznate i neadekvatne forme psihološkog delovanja nepodobne situaciji i primene kod neposredno traumatizovanih sa simptomima posttraumatskog stresnog poremećaja sa visokim rizikom retromautizacije dece izložene ovom tretmanu o čemu se mora voditi računa u budućem radu“, kazala je narodna poslanica iz Leskovca, inače magistrar sci.med.subspecijalista sudske psihijatrije.
U dugoročnim merama koje moraju uslediti podsetila je da je zaštita mentalnog zdravlja u zajednici prepoznata kao strateški cilj još 2007. godine, potom i 2013. kada je Ministarstvo zdravlja na čijem je čelu tada bila doktorka Slavica Đukić Dejanović, vodeći ekspert psihijatrijske struke, donelo pravilnik o vrsti i bližim uslovima za obrazovanje organizacionih jednica i obavljanje poslova zaštite mentalnog zdravlja u zajednici a programom o zaštiti mentalnog zdravlja za period od 2019. do 2026. godine ponovo je prepoznat značaj te institucionalizacije kao koncepta pružanja podrške mentalnom zdravlja građana van psihijatrijskih ustanova što bi omogućilo i njihovu destigmatizaciju.
„Benefiti ovakvog koncepta, osim podizanja kvaliteta zdravstvenih usluga i ekonomske isplativnosti jesu i u širokom dijapazonu zdravstvenih usluga pružanje od strane multidisciplinovanih timova u saradnji sa lokalnom zajednicom i njenim institucijama radeći i na promociji i edukaciji i različitim oblicima psihosocijalne podrške kako pojedincima tako i grupama“, smatra Jovanovićeva.
Na kraju je ponovo apelovala, kao i tokom prvog svog obraćanja u ovom domu na kolege narodne poslanike da u stanju dubokog bola i tuge u kome se nalazimo i kao pojednici i kao nacija svojim ponašanjem u Skupštini i parlamentarnim govorom pokažu građanima Srbije da su dorasli ovoj situaciji i javnoj funkciji koju obavljaju.
„Na to nas obavezuje i kodeks ponašanja i zakletva koju smo položili u ovom domu pred građanima Srbije“, poručila je Tatjana Jovanović na kraju svog izlaganja i posle ovog apela dobila veliki aplauz.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Oće dodatno da je plate pored plate i poslaničkih dnevnica.
Rade al za sebe i svoju decu.
To nije rešenje Tatjana. Problem je u sistemu a ne u otvaranju centara. Problem je u stručnim lekarima, u odnosu pacijent -zdravstveni radnik, problem je što pojedini lekari primaju tri plate, problem je u diktaturi,problem je u kvotama, problem je u obrazovanju, problem je u zdravstvu, problem je što se lekari bave politikom a ne medicinom, problem je u kupljenim diplomama, problem je u neobrazovanim rukovodiocima koji pune autobuse, problemi su svuda oko nas i umnožavaju se…I da otvorite nove centre to su samo zgrade i oprema. Problem je u onima koji su tu deset godina na vlasti i koji su većinu ovih problema stvorili.
„ Smatram da formalno i suštinski živimo u demokratskom društvu, ali smatram da na tom putu imamo još mnogo koraka da bismo došli do nekog društva koje nikada neće biti savrešeno i po meri svakog čoveka“, smatra Tatjana Jovanović. „
Šteta što Tatjana Jovanović, u godinama koje su za respekt, nije shvatila da savršeno ne postoji. Ali ono što postoji jeste pravda za sve, poštovanje zakona za sve, jednaki uslovi za sve, obraz koji samo određeni imaju, poverenje koje su pripadnici vladajućih i opozicioni stranaka svojim činjenjem ili nečinjenjem izgubili, alavost koji mnogi poput nje poseduju, drčnost, sedenje na šest stolice, odgovornost, moralnost, čestitost itd. Zemlja je u problemu kad svi počnu da se bave politikom. Ljudi treba da se bave onim za šta su se školovali ili onim za šta su se opredelili da će biti u životu. Zemlja tone a oni ne vide ili se prave da ne vide. Zaslepljeni ličnim koristima pametuju i od drveta ne vide šumu. Žalosno.