Plastične flaše, pokošena trava, kese i ostali otpad već godinama prekrivaju grobna mesta na Svetoilijskom groblju u Leskovcu i ovakvu sliku građani su ponovo zatekli kada su jutros došli na Zadušnice, javlja čitalac JuGmedie.
Kako se na fotografijama može videti, zbog gomile smeća, odsečenih razbacanih grana i urasle trave napravljena je divlja deponija, koja se prema rečima čitaoca, ne čisti godinama, već se samo pridodaje.
“Ispod ovog otpada postoje grobovi, nekada smo na tom mestu palili sveće, ali sada ne možemo, jer je mesto u potpunosti prekriveno smećem”, piše uz fotografiju i pita se da li ovo ikome smeta.
Kako dodaj, ova slika je poražavajuća i predstavlja veliku sramotu za ljudski rod i naglašava da kada duva jači vetar smeće bude rasuto i na ostalim mestima.
Podsetimo, Javno komunalno preduzeće “Komunalac” odnedavno je podiglo cene održavanja groblja za 20 posto, pa se sada plaća 7,76 dinara mesečno po kvadratu, dok za površinu od devet kvadrata cena iznosi 69,84 dinara.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
A zašto se onda plaća održavanje groblja? Direktor komunalca da ukine tu stavku i isbriše je sa računa građana. Građani već plaćaju zakup groblja. Pošto se ne održava nemaq se šta ni plaćati.
Postoje dve grobne parcele na Špitaljskom groblju na kojima su sahranjeni borci, narodni heroji, iz II svetskog rata, Rade Metalac i Žika Ilić Žuti. Te dve parcele su skoro jedna do druge. Raspitivao sam se malo i saznao da su parcele u „vlasništvu“ grada, tj SUBNOR-a, a da je porodicama sahranjenih samo dozvoljeno da se tu sahranjuju. Nažalost, te parcele su postale neprepoznatljive, jedna od bacanog smeća, a druga od urasle trave i šiblja. Nekoliko puta sam razgovarao sa grobarima koji rade na održavanju Špitalja i čuo da oni (Komunalac) nisu obavezni za čišćenje samih grobnih mesta (često ograđenih)već da samo održavaju pristupne puteve i staze. Izgleda da ni u smrti nismo isti jer ne vidim da nešto posebno održavaju staze, naročito u jugoistočnom delu groblja (urasle u korov, blatnjave kad padne kiša) u odnosu na staze blizu ulaza u groblje. Krivicu, pored Komunalca snose i građani koji su ograđivanjem svojih parcela „zauzimali“ staze na groblju. Mislim da ne postoji katastar grobnih mesta kao što postoji u zemljama u kojima se mrtvi poštuju, ne samo iznošenjem hrane na grobove predaka.
Predližio bih redakciji da se raspita kod nadležnih o zakonu o sahranjivanju i grobljima, koji ima neke odredbe koje se NE POŠTUJU u Leskovcu.
http://bazapropisa.net/sr/zakonodavstvo/zakoni/7925-zakon-o-sahranjivanju-i-grobljima.html