Zašto je vrtić važan faktor u socijalizaciji i razvoju deteta

Polazak u vrtić je važan i veliki korak kako za dete, tako i za roditelje. Mnoge majke i očevi imaju dilemu oko toga da li i kada njihov mališan treba da krene u vrtić. Iz te zabrinutosti se odlaže uključivanje deteta u kolektiv, a mnoga deca se pridružuju vršnjacima tek kada dođe vreme za obavezno predškolsko obrazovanje.

Međutim, bitno je znati da vrtić deci pruža životne veštine i mogućnosti da budu uspešni u svim razvojnim oblastima. Upravo se među vršnjacima, pod budnim okom vaspitača postavljaju čvrsti temelji za obrazovanje i život. U vrtiću deca stiču dragocena iskustva, rastu i razvijaju se kroz igru i interakciju. Osećaj pripadnosti pomaže im da u bezbednom i podržavajućem okruženju postanu samouvereni đaci kasnije.

Zbog čega je vrtić važan faktor u razvoju i socijalizaciji deteta i zašto vaš mališan treba da bude u vršnjačkoj grupi pročitajte u tekstu.

Razvoj novih veština

Jasno je da će sva zdravorazvojna deca pre škole savladati osnovne veštine, ali ako idu u vrtić, njihov razvojni put će verovatno biti brži i u svakom smislu bogatiji. Kroz pažljivo osmišljene strukture časova i zabavne aktivnosti kao što su igre brojanja, igranje uloga i slično mališanima se pomaže da razviju nove veštine i ojačaju svoju nezavisnost. Vaspitači podstiču decu da istražuju različite teme kroz ove aktivnosti, koje pomažu u izgradnji samopouzdanja, širenju rečnika, razvoju kritičkog mišljenja i kognitivnih veština.

Zapravo, programi u vrtićima su kreirani tako da se nadograđuju na znanje i veštine koje ste već usađivali svom detetu kod kuće. Neke od mnogih aktivnosti sa kojima će se vaše dete susresti u vrtiću uključuju merenje, brojanje, sortiranje, kao i prepoznavanje oblika i boja, sečenje, lepljenje, crtanje i bojenje. Vaspitači često čitaju deci priče, pokazuju im kako se pravilno drže olovka i bojice, uče ih aktivnom slušanju drugih. Naravno, ne treba zaboraviti pozitivan uticaj vrtića na fizički, tj. motorički razvoj dece. Na vrtićkom igralištu, u bezbednom okruženju, mališani mogu da se penju, skaču, trče, spuštaju niz tobogan itd.

Učenje zasnovano na igri pomaže detetu da razvije fine (i grube!) motoričke veštine, komunikacijske veštine, kao i veštine rešavanja problema. Osim toga, pomaže deci da se prilagode svojoj prirodnoj kreativnosti i podstiče ih da istražuju svet oko sebe.

Priprema za školu

Većina tema koje se obrađuju u vrtićima kroz igru i zabavne aktivnosti zapravo su osnova predmeta sa kojima će se dete sresti u osnovnoj školi. Premda se u vrtićima ne uči čitanje, pisanje i računanje, nastavni planovi imaju ne samo vaspitne, već i obrazovne ciljeve, a među njima i glavni – da obezbede deci akademsku osnovu iz matematike, nauke i jezika. Kvalifikovani vaspitači prenose osnovna znanja koja će deci omogućiti da lakše uče i razumeju gradivo u osnovnoj školi.

Iako se dobar deo boravka u vrtiću svodi na igru, činjenica je da je upravo formalno okruženje u kom su deca smeštena jedan od načina da se pripreme za još ozbiljniji korak – školu. Radna soba je priprema za rad u učionici, simpatični rančići za najmlađe zgodni su za navikavanje na školske rančeve pune knjiga. Bitno je da se detetu omogući da, na primer, samo izabere ranac ili patofne za vrtić. Tako će biti samouverenije, spremnije da se uklopi, uči i druži. Naravno, postepeno mališani se prilagođavaju i otkrivaju kako da se nose sa stresnim izazovima koji dolaze u vidu (pred)školskih obaveza.

Razvijanje radoznalosti i mašte

Deca su po prirodi radoznala, ali je ponekad dobro usmeriti njihovu znatiželju, naučiti ih kako da radoznalost pametno iskoriste. Vrtić je idealno mesto da razvijate detetovu radoznalost i pojačate prirodnu ljubav prema učenju i sticanju znanja.

U vrtiću ili predškolskom okruženju, vaspitači igraju glavnu ulogu. Kao profesionalci tu su da obezbede vašem detetu kvalitetno obrazovanje i brigu, tako da mogu da uče i rastu kroz obrazovni program baziran na igri. Prati se dobro osmišljen obrazovni program zasnovan na individualnim interesovanjima i razvoju veština deteta. Podržava se aktivno i kreativno mišljenje, ali i istraživanje novih predmeta i koncepata. Kada su deo različitih projekata i zabavnih aktivnosti, mališani maštaju, igraju se i napreduju.

Socijalizacija – negovanje prijateljstva i druženja

Pored podučavanja dece praktičnim veštinama potrebnim za akademski uspeh, vrtići takođe brinu o opštem blagostanju mališana. Vaspitači podstiču igru i komunikaciju, usmeravaju decu ka negovanju čvrstih prijateljstava i uključuju ih u zdrave interakcije sa drugima. Deca se takođe uče kako da bolje upravljaju svojim emocijama i sama rešavaju konflikte tako što će se ponašati i kao savetnik i kao posrednik. Ovo uputstvo pruža podršku za socijalni i emocionalni rast deteta.

Prema tome, u vrtićima deca stiču sposobnost da rade, uče i slažu se sa drugima. Kada se uči društvenim i emocionalnim veštinama, mališan dobija priliku da nauči kako da bude strpljiv, da sluša druge, ali i da deli. Ne treba zaboraviti da je vrtić prvo mesto gde vaše dete upoznaje drugu decu i ljude van porodice. Iako može u početku delovati zastrašujuće, ovo iskustvo im pomaže da nauče da efikasno komuniciraju sa drugima.

Umesto zaključka

Kada je vaše dete usamljeno u kući, to ne bi doprinelo njegovom rastu. S druge strane, vrtić im pruža izlaganje u stvarnom svetu, što im dalje omogućava da istražuju i otkrivaju svoje veštine i talente. Na ovaj način deca proširuju znanja i povezanost sa porodicom, kulturom, okolinom, širom zajednicom, ali i samim sobom. Kao što je već bilo reči, programi u predškolskim ustanovama su osmišljeni tako da podstaknu razvoj deteta u ključnim oblastima.

Kada imaju priliku da svakodnevno komuniciraju i druže se sa vršnjacima, mališani postaju nezavisniji, grade snažan osećaj identiteta i mogu nesmetano da istražuju svoja osećanja i odnose sa drugima. Zbog toga što su fizički aktivna, što mogu da uče, vežbaju i stiču veštine, deca su srećnija i samouverenija. Na kraju, sveukupni uticaj je pozitivan, a mališani su slobodniji i spremniji za školu.

Uz pomoć i vođstvo vaspitača, roditelji bi mogli da prepoznaju veliki napredak u stavu i karakteru svoje dece.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare