Predragu Todoroviću nagrada “Nikolaj Timčenka” za knjigu “Zenitodadaizam u srpskoj književnost”

Razmotrivši tokom septembra, oktobra, novembra srpsku naučnoknjiževnu produkciju, dela objavljena u vremenskome rasponu od 1. oktobra prošle do 30. septembra ove godine, žiri Zadužbine „Nikolaj Timčenko“ – Leskovac, odlučio je da nagradu dodeli Predragu Todoroviću za knjigu “Zenitodadaizam u srpskoj književnost”, saopšteno je iz LKC-a

Knjiga je objavljena krajem 2022. godine objavio Institut za književnost i umetnost u Beogradu, a žiri je radio u sastavu:  : Dragan Žunić, Biljana Mičić i Jovan Pejčić, predsednik.

Knjiga Zenitodadaizam u srpskoj književnosti Predraga Todorovića (1958) rasvetljava vezu dadaizma i zenitizma, njihovu uzajamnu spregu koja je poprimila obeležje i dimenzije pravog pokreta.

Autor se u knjizi precizno, jasno, argumentovano i razložno bavi različitim manifestacijama zenitodadaizma u srpskoj književnosti – književnim, likovnim i grafičko-tipografskim, nastojeći da razruši brojne mitove, demantuje neistinite tvrdnje, površne ocene i pogrešne zaključke koji decenijama opstaju u srpskoj književnosti, uspostavljajući na taj način drugačiji poredak avangardnih tekovina, utemeljen u literaturi, u činjenicama i relevantnim podacima, bez nanosa vanliterarnog taloga koji je jako dugo sliku srpske književne avangarde činio iskrivljenom i mutnom.

Autor se bavi vezama i pokretima koji su prethodili dadaizmu, njegovom recepcijom u svetskim okvirima, doprinosom i uticajem ovog pokreta koji se oseća u umetnosti do danas. Zenitizam je sagledan kao jedini autentičan i samosvojan pokret srpske avangarde, zajedno sa Zenitom, našim najznačajnijim avangardnim časopisom.

Veze dadaizma I zenitizma osvetljene su kroz predstavljanje ljudskih sudbina i stvaralačkih pregnuća trojice glavnih aktera dva pokreta: LJubomira Micića, Branka Ve Poljanskog i Dragana Aleksića. Svoje mesto u knjizi našle su i druge značajne ličnosti vezane direktno, posredno ili jednim periodom svoga rada za pravce čiju razbokorenost, uticaj i značaj Todorović osvetljava: Boško Tokin, Anuška Micić, Moni de Buli, Rade Drainac, kao I tzv. pseudodadaisti: Bo Paležanski, Sava Rajković i Bogoslav Konjevod.

Posebno poglavlje posvećeno je srpskim dadaističkim časopisima, almanasima i lecima, od kojih se neka glasila (Zenit, Da-da-Tank i Dada-Jok) nalaze u korpusu svetske avangarde kao nezaobilazna za njeno proučavanje.

U potrazi za istinom, vodeći se mišlju da je „bitno stalno iznova ponavljati da su neke opšteusvojene mantre pogrešne i lažne”, te da se „bezbrojnim ponavljanjima prihvataju kao istina, datost, kanon”, Predrag Todorović beskompromisno, dosledno, ponekad oštro, ali uvek jasno, britko i utemeljeno ide za prevrednovanjem značaja i doprinosa određenih stvaralaca srpske književnosti avangardnog doba.

Premrežena fotografijama, ilustracijama, delima stranih dadaista objavljenim u Aleksićevim revijama i u Zenitu, knjiga Zenitodadaizam u srpskoj književnosti odražava svu širinu i značaj kako teme koja se obrađuje, tako i izuzetnog istraživačkog poduhvata Predraga Todorovića.

Zbog svega navedenog, žiri Nagrade „Nikolaj Timčenko” jednoglasno je doneo odluku da Nagrada „Nikolaj Timčenko” za najbolje delo iz sfere nauke o književnosti ove godine.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare