Proizvodnja lejke, davno zaboravljene biljke, se u porodici Tasić prenosi od davnina

Nekada se lejka u vranjskom kraju koristila za zahvatanje vruće i hladne vode, ali i ishranu dok je mlada, i danas raste na imanju Gorana Tasića iz Korbevca, kod Vranjske Banje. U porodici Tasić seme ove biljke se prenosilo sa kolena na koleno pa otuda on i danas proizvodi lejke od tog semena, a koje su ljudi koristili za ishranu dok su bile mlade.

Kada bi počele da spremaju neko jelo od njih domćice  bi nožem odsekle sa njihovog kraja željeno parče. Posle ovog čina posekotina bi se vrlo brzo zasušila, a potom bi plod počeo ponovo da nesmetano raste i formira određeni oblik.

Naš domaćin ih uzgaja u nekoliko oblika i one uvek izazovu pažnju prolaznika kada ih zapaze na njegovom imanju. I dok su ih nekada njegovi preci sadili direkto na njivi on ih krajem marta najpre zasadi u čašama napunjenih đubrivom koje sam proizvodi u svom glistenjaku i ostavi u plasteniku da se biljka uz zalivanje nesmetano razvija do prvog maja. To čini samo zato da im mrazevi, koji se u tom periodu javljaju na njegovom terenu, ne bi naudili.

“Lejke najbolje uspevaju kada ih zasadim negde pored vode. Tada njihova loza može da dostigne i deset metara dužine kada se umota oko nekog visokog drveta”, priča Goran za Jugmediu i ističe da ova biljka veoma zahvalna za proizvodnju zato što posle presađivanja na njivi ne zahteva neku posebnu brigu.

Naš domaćin plodove ove biljke bere u oktobru i ostavi da se suše u šarenom hladu, a kada se osuše od njih zna da napravi razne ukrase za kuću, pa je tako mnoge lejke pretvorio u lustere, a mnoge su završile i kao božićna i uskršnja dekoracija.  One koje ne upotrebi za ukras obično završe kao dekoracija na njegovom etno gazinstvu koga poslednjih godina podiže. A otkako su u vranjskom kraju proizvođači lubenica počeli na lejci da kaleme pelcer bostana, on je tu video svoju šansu za zaradu pa je u svom plasteniku počeo da povećava broj sadnica ove biljke za prodaju. S obzirom da se na njima proizvode prvoklasni plodovi lubenice koji su teži od onih koji se ne proizvode na ovakvoj podlozi, on i narednih godina očekuje dobru potražnju, pa će u skladu sa tim ostavljati i količinu semena za proizvodnju.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
miki
05.01.2024. 00:12

bravo, samo napred