Načelnik službe ORL Leskovac: Alkohol i cigarete 30 puta povećavaju rizik za oboljevanje od raka grla

Foto: Gradski sajt grada Leskovca

Broj jedan je problem pušenja i ono značajno povećava rizik pojave karcinoma u grlu, međutim, osim pušenja tu je nešto što je jako bitno a to je alkohol, koji čak pet puta uvećava, mislim na žestoka pića. U sinergiji, alkohol i cigarete, čak 30 puta povećavaju rizik za oboljevanje. Skrenuo bih pažnju da humani papiloma virus (HPV) je takođe jedan od bitnih činioca što se tiče patologije larinksa, rekao je danas načelnik Službe za otorinolaringologiju Opšte bolnice Leskovac Vladimir Marković.

U ambulanti ove služeb danas su organizovani preventivni pregledi povodom Svetskog dana glasa koji se obeležava 16. aprila, a u periodu od 9 do 12 časova pregledano je 40 pacijenata.

„Nažalost, ja sam očekivao veći broj pacijenata, zato što poznato je da smo mi zemlja koja konzumira i alkohol i cigarete u ozbiljnom procentu. Međutim, svest i dalje kod naših pacijenata nije dovoljna da bi se to prepoznalo kao jedan ozbiljan rizik. Mi nemamo u svesti da ako promenimo boju glasa da se javimo lekaru. Preventiva je jako bitna, i u principu negde oko 450 pacijenata godišnje je novootkrivenih u Srbiji“, istakao je Marković.

Foto: Gradski sajt grada Leskovca

Objasnio je da su sluh i glas su nerazdvojivi i da je jako bitno da čuvamo glas, a što se tiče patologije cilj ovakvih pregleda je da upoznaju pacijente šta i kako prepoznati na vreme.

Doktor Marković smatra da je savremena medicina jako efikasna u trenutku kada se pacijent javi na vreme, ali da se nažalost bave zakasnelim slučajevima i zato su manje efikasni.

„Način života i zloupotreba takozvane impostacije glasa je, takođe, nešto što dovodi do velikog broja oboljevanja. Promuklost jeste tipična ali samo za jedan segment larinksa, osim promuklosti to je kašalj i krvavi ispljuvak i povremeno bol. To je sve što pacijenti treba da prepoznaju i na vreme da se jave“, naglasio je.

U leskovačkoj bolnici, kako je kazao Marković, rade kompletnu dijagnostiku i imaju dobru opremu, pa samim tim mogu da izađu u susret pacijentima i da ih pripreme za kompletan proces do krajnjeg rešavanja i da je to je ono što treba da se zna.

Ideja o obeležavanju ovog dana nastala je u Brazilu 1999. godine na inicijativu stručnjaka koji se bave glasom sa ciljem da se skrene pažnja na rane simptome koji mogu ukazivati na bolesti glasnih žica i grla, a kako je izjavila doktorka Sandra Mijušković, tim povodom grad Leskovac u saradnji sa Opštom bolnicom i Domom zdravlja organizovao je preglede bez zakazivanja i zdravstvenih knjižica.

Foto: Gradski sajt grada Leskovca

„Glas je neophodan za izražavanje misli, osećanja, potreba, mišljenja. Jako je bitno da pratimo i slušamo svoj glas, zato što promena glasa u dužem vremenskom periodu, to jest duže od tri nedelje može ukazivati na razvoj teških patoloških procesa“ kazala je danas Mijuškovićeva.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Zvezdan
23.05.2024. 18:30

Koja slučajnost, ideja nastala u Brazilu 1999. godine, a da li postoji neko istraživanje o uticaju osiromašenog uranijuma i procentu učešća u nastajanju i razvoju karcinoma grla. Bilo bi jako korisno za narod i nauku pozabaviti se i ovom temom. Pre svega i prvenstveno, ukoliko bolnica ima dovoljno kapaciteta, izvršiti pregled svih boraca učesnika rata 1999. godine, preventivno, da posle ne bude kasno ako je danas i možda već prekasno.