Za razliku od prosvete, gde plate zaposlenih u određenoj kategoriji, na primer nastavnika u osnovnom obrazovanju, mogu da se razlikuju samo po dodatku za godine staža i eventualno razredno starešinstvo, u zdravstvu je daleko teže utvrditi ko koliko zarađuje.
Osnovna zarada, kao i u većini drugih delova javnog sektora, obračunava se množenjem osnovice sa koeficijentom koji zavisi od nivoa obrazovanja i specifičnosti radnog mesta. Problem je što na konačni iznos utiče i mnogo drugih faktora pri čemu ne postoji čak ni jedinstvena osnovica.
I statistički prosek u zdravstvu ne oslikava pravo stanje jer su razlike unutar iste kvalifikacije zaposlenih velike, a one između različitih obrazovnih kategorija u toj delatnosti neobjašnjive.
Tako je, prema poslednje objavljenim podacima za februar ove godine, republički prosek zarada iznosio 94.125 dinara dok je zdrastvo sa socijalnom zaštitom isplatilo 96.547 dinara.
Ali, za one koji su u javnom sektoru, prilike su bile bolje – prosečna plata iznosila je 98.886 dinara dok su u zdravstvu i socijalnoj zaštiti isplaćivali nešto manje, u proseku 97.510 dinara. I u tim brojevima još i ima neke logike, ali se ona gubi kada se zarade razvrstaju prema stepenu stručne spreme.
Raznovrsna statistika
Naime, podaci o primanjima prema nivou obrazovanja, koje Republički zavod za statistiku objavljuje svakog septembra, pokazuju da je prosečna plata u zdravstvenim ustanovama u tom mesecu iznosila 85.358 dinara i bila je za simbolična 202 dinara veća od republičkog proseka.
Ali, treći nivo kvalifikacija, gde spadaju pomoćni radnici sa trogodišnjom spremom, primao je 51.247 dinara što je za 10.319 dinara ispod republičkog proseka za taj nivo obrazovanja. Adminitrativno osoblje sa četvrtim stepenom primalo je 73.202 dinara što je za 2.507 dinara manje od republičkog proseka za tu spremu, dok je zarada u petom stepenu čak za dinar manja, iznosila je 73.201 i za čak 15.226 dinara lošija od republičkog proseka.
Još je veća razlika za šesti stepen, gde spada osoblje sa višom medicinskom školom, glavne sestre ili tehničari – njihova zarada od prosečnih 85.110 dinara za čitavih 26.663 dinara je niža od paritetne plate za istu kvalifikaciju na nivou republike.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
„Adminitrativno osoblje sa četvrtim stepenom primalo je 73.202 dinara što je za 2.507 dinara manje od republičkog proseka za tu spremu, dok je zarada u petom stepenu čak za dinar manja, iznosila je 73.201 i za čak 15.226 dinara lošija od republičkog proseka.
Još je veća razlika za šesti stepen, gde spada osoblje sa višom medicinskom školom, glavne sestre ili tehničari – njihova zarada od prosečnih 85.110 dinara za čitavih 26.663 dinara je niža od paritetne plate za istu kvalifikaciju na nivou republike.“
Kako je ovo moguće?
Osobe sa četvrtim stepenom u zdravstvu da primau 73.202?
Znate li kolike su plate nastavnika i profesora?
Ko je napravio ovakvu razliku?
Smesta da se uvedu koeficijenti za Srbiju i da budu jedinsteni!!!
Ovo je vređanje intelekta i poniožavanje fakultetski obrazovanih ljudi!
U gradskoj upravi osobe sa četvrtim stepenom primaju minimalac!
Ja sam sa cetvrtim stepenom u zdravstvu i imam 38 godine staža i primam platu zajeno sa minulim radom 62000 dinara.Tako da plata administaraora u zdravstvu nije 73000 dinara.
Mozda u Beogradu u Leskovcu ne!
Onda se obratite Demostatu koji je objavio ovo saopštenje.
Glavne sestre i tehničari istu platu kao ljudi s fakultetom u organima državne uprve i prosveti!!!!!
Ne uporedjuj medicinu i tralala struke! E to sto su kod nas unistili zdravstvo, najurili kvalitetne lekare i medicinske sestre, a zaposlili kursadzike i sns botove to je jos jedan problem. Ali porediti medicinske radnike i uciteljčiće i nastavnike je smesno. Medicina je neuporedivo zahtevniji, tezi i odgovorniji posao. Jos drzavna uprava gde lencare i hvataju paucinu po kancelarijama i rade samo prvu smenu, nikada vikend nikada praznik!
Deki objasni šta znači tralala struka? Iskreno prvi put čujem taj termin? Da ja tebi kažem medicina je struka ko i svaka druga i svaka čast svakoj struci! Jer Deki bez struke pekara i mesara ti ne bi imao šta da jedeš. Takođe zbog takvog stava medicinari su bahati i uobraženi a pečat ne znaju da udare. Napirlitane sestre i nedostajući stručni doktori, neorganizovanost i haost to je stanje zdravstvenog sistema Leskovca. Pročitaj tekst koji kaže da dve godine ne mogu da se zakažu specijalistički pregledi jer nema termina. Smučili ste se više sa medicinom zatvorite i ugasite državne bolnice ići ćem privatno jer ionako idemo. Sram vas bilo. Čuj njega medicina struka a ostale nisu?
E jedino si pogodio ovo za paučinu po kancelarijama. Od kada Milan I Miloš Bizniš vode opšte poslove po kancelarijama nikad veća paučina.
To im je ionako samo džeparac uz rad na crno po privatnim klinikama i mito.
Ali zato imaju poklon do 500 eura