Klinika za kardiohirurgiju u Nišu od danas ponovo operiše pacijente jer joj je hitno stigao osnovni potrošni materijal zbog čijeg nedostatka je 18. septembra obustavila operacije i o tome obavestila javnost.
Nedostajući oksigenatori stigli su na kliniku juče po podne.
Direktor Kardiohirurgije doktor Dragan Milić je pre dva dana obavestio javnost da se zbog nedostatka ovog „osnovnog sredstva bez kojeg ne postoji kardiohirurgija” obustavljaju sve kardiohirurške operacije, a obavljaju samo vaskularne, optužujući za takvu situaciju upravu Univerzitetskog kliničkog centra Niš, piše Danas.
V.d. direktora niškog UKC doktor Zoran Perišić je odgovorio da će odmah biti zaključen ugovor sa drugim dobavljačem jer prethodni nije isporučio traženi materijal u roku, optužujući Milića da „ne rešava krizu, već je generiše“, pošto druge klinike u ovakvim slučajevima „pronalaze alternativna rešenja“ a ne prekidaju rad.
„Zanimljivo je da je uprava UKC Niš potpisala ugovor sa dobavljačem samo četiri sata nakon naše javne objave, i to sa istim dobavljačem koji je i do sada svim Kliničkim centrima u Srbiji obezbedjivao oksigenatore. Taj ugovor su mogli da potpisu i ranije, ali nisu – očito namerno“, kaže Milić.
On kaže za Danas da je v.d. direktora UKC u pravu kada ocenjuje da Kardiohirurgija generiše probleme, a to radi od kada je pre godinu i po dana očistila liste čekanja, tako što je operisala pacijente vikednima, bez naknade.
„Kreirajući taj problem naterali smo državu, doduse sa skoro dve godine zakašnjenja, da se pokrene i konačno preduzme nešto kako ljudi ne bi čekali po deset godina na operaciju“, kaže.
“Što se tiče ‘alternativnih resenja’ da se nabave oksigenatori, inače visoko sofisticirani potrošni materijal neophodan za kardiohirurške procedure koji proizvodi samo par zemalja na svetu, nemam tu vrstu pameti i očito ni sposobnosti. Možda bi doktor Perišić kao direktor UKC Niš mogao da me ‘prosvetli’ i ‘nauči’ koja su to alternativna rešenja. Recimo, da uzmem kamion od prijatelja, da odem u Ikeu i kupim oksigenatore? Zadnji put kada sam bio u Ikei nisu ih imali. Možda ih ima Lidl ili Idea, a da ja to ne znam“, kaže Milić.
On dodaje da je pod „alternativnim rešenjima“ koja pronalaze klinike koje imaju slučan problem dr Perišić možda „prosto mislio da treba da ćutimo, pa kada potrošni materijal stigne – stigao je, a da u međuvremenu pacijente stavljamo na listu čekanja“.
„Baš kao što je to slučaj na njegovoj matičnoj klinici, Kardiologiji, gde je Perišić načelnik odeljenja (prim. aut.), a koja ima najduže liste čekanja u UKC Niš – za koronarografije i ugradnju stentova – koje su duže čak i od ortopedskih listi. Pitam se kako će čovek koji je stvorio najduže liste čekanja u UKC Niš njih da očisti i zašto je uopšte dozvolio te liste čekanja? Zasto ih nije očistio do sada, zar to nije njegov posao? Ili je morao da čeka naredbu vrhovnih struktura iz Beograda?“, kaže Milić.
Dodaje da, po podacima RFZO, na niškoj Klinici za kardiologiju za koronografiju čeka 593 ljudi, a poslednji je zakazan u martu sledeće godine.
„Koliko će njih umreti čekajući koronarografiju šest meseci? Da li je ovo normalno? I pitam direktora UKC ako može da mi odgovori – koliko košta jedan ljudski zivot i da li ga nije sramota?“, kaže.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!