U domaćinstvu Vranjanca Backa Trajkovića već godinu dana na svakih pet do sedam dana zamiriše pečeni hleb napravljen od prirodnog kvasca, koji je u poslednje vreme veoma tražen na našem tržištu, a koji se u nekim radnjama u ovom gradu može kupiti po ceni od 400 dinara za veknu od pola kilograma.
Ovu vrstu hleba počeo je da pravi po preporuci svoje prijateljice iz Zagreba koja mu je ujedno i pokazala kako se to radi. Kada je video koliko je to jednostavno poželeo je i sam da ga napravi. A da bi to uradio morao je najpre da napravi kvasac od brašna i vode.
“To sam uradio tako što sam najpre u staklenoj tegli umutio nekoliko kašika brašna sa vodom. Zamešeno testo mora da bude tvrdoće između onog koji se pravi za hleb i palačinke. Visinu testa u teglici obeležio sam spolja lastrežom i ostavio na sobnoj temperaturi”, ističe Trajković.
Po formiranju kvasca on je nedelju dana vadio iz tegle nadošli kvasac i ponovo ga obnavljao dodavanjem brašna i vode, vodeći pri tome računa da doda onoliko brašna i vode koliko je kvasca uzeo iz tegle.
“Ovako fomiran domaći kvasac čuva se u frižideru i dohranjuje na isti način svakih sedam do deset dana”, poručuje Trajković.
Od ovog kvasca on pravi hleb tako što kilogram brašna zamesi mlakom vodom i ostavi testo dvadesetak minuta da odmori kako bi proradio gluten.
U njega potom doda od 150 do 200 grama kvasca iz tegle, sjedini sa testom i ostavi pola sata na temperaturi do 23 Celzijusovih stepeni. Nakon toga u testo dodaje kašiku meda ili tri do četiri kašike ulja i dve do tri ravne kašičice soli po ukusu.
“Tada testo treba ostaviti da odmori pola sata, a potom prstima izvlačiti njegove krajeve na šnite sve dok ne počne da pruža otpor. To treba raditi otprilike od dva do tri minuta i ponoviti još dva do tri puta”, kaže Trajković.
Ovako oblikovano testo zatim stavlja u vanglicu koju pakuje u kesu i ostavlja da stoji leti dve do tri, a zimi od četiri do šest sati. Kada nadođe testo, od koga obično napravi dva hleba, obavezno ga izruči na pobrašnjen sto.
Testo zatim preklopi u lopticu i stavi u korpicu na čijem dnu se nalazi pobrašnjena hartija. Gorni deo uvek stavi na dno, a donji odozgo prstima uštine, pobrašni i odloži u frižider da odstoji od 12 do 15 sati.
“Posle ovako sprovedene hladne fermentacije hleb pečem u rerni na 250 stepeni sa postavljenim pek papirom odozgo i odozdo. Pre pečenja nekim oštrim predmetom napravim šaru na korici hleba i pospem brašnom kako bi lepše izgledao”, savetuje Trajković.
Dodaje da na ovoj temperaturi hleb peče 25minuta. Tada sa njega skine gornji pek papir i peče još 35 minuta na 200 stepeni. Dok peče hleb on u rerni obavezno stavi i već ugrejanu posudu sa vodom kako bi bio mekan kada se bude ispekao.
“Ispečen hleb obavezno stavim da se hladi na nekoj pogodnoj rešetki. Potom ga isečem na odgovarajuće komadiće i stavim u zamrzivač i odatle vadim po potrebi”, ističe na kraju naš sagovornik.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!