Krajem decembra druga prodaja Rudnika Lece, prodajna cena nekoliko puta manja od tržišne

Rudnik Lece koji je u stečaju od 2017. biće sledećeg ponedeljka oglašen na prodaju kao pravno lice. Sama prodaja je zakazana za kraj decembra, tačnije 27. decembra ove godine, saznaje Forbes Srbija.

Dobro upućeni izvori Forbes Srbija kažu, međutim, da procenjena vrednost rudnika ostaje ista kao i prilikom neuspelog postupka prodaje iz leta ove godine. Ta cena je nekoliko puta manja od realne tržišne vrednosti rudnika i njegovih procenjenih rezervi, tvrde naši izvori.

U dokumentu u koji smo imali uvid pod nazivom „Obaveštenje o nameri, planu, načinu i rokovima prve prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica“ piše da je Odbor poverilaca Rudnika Lece 5. novembra dao novu saglasnost na prodaju ovog preduzeća iz stečaja kao pravnog lica.

Kako stoji u dokumentu, iako je Privredni sud u Valjevu, koji vodi postupak stečaja, naložio letos da se uradi dopuna procenjene vrednosti, ona ipak nije pretrpela nikakvu materijalnu promenu. Od odbora poverilaca jeste zatražena nova saglasnost za prodaju rudnika kao pravnog lica, ali će cena ostati ista.

Oglas o prodaji biće objavljen u ponedeljak, 25.11. 2024. i to u dnevnim listovima Politika i Blic i na portalu eKapija. Početna cena biće 50 odsto od procenjene vrednosti rudnika tj. 4,04 milijarde dinara.
Pokušaj avgustovske prodaje

Sedam godina nakon proglašenja stečaja, prva prodaja Rudnika Lece bila je zakazana za 26. avgust ove godine. Rudnik je, inače, u vlasništvu Koncerna Farmakom MB, preduzeća nekada uspešnog šabačkog biznismena Miroslava Bogićevića.

Nekoliko dana pre zakazane prodaje, a o čemu je Forbes Srbija već pisao, nadležni Privredni sud u Valjevu doneo je odluku da se prodaja odlaže. Razlog je bio prihvatanje primedbi koje su stečajni poverioci imali na način prodaje ovog rudnika olova i cinka.

Naime, više poverilaca, ali i zainteresovanih, među kojima je bio i sam Miroslav Bogićević, ustvrdili su tada da je određena nedopustivo velika cena otkupne dokumentacije. Bila je veća od milion evra. Iza ovako visoke cene krije se, kako su naveli, pokušaj da se istisne konkurencija. Preciznije, da se u takmičenje za kupovinu ovog rudnika uključi samo jedan zainteresovani kupac.

Izuzev na preskup otkup dokumentacije, poverioci su se žalili i na nisku prodajnu cenu. Vrednost rudnika je, podsetimo, procenjena na 74,8 miliona dolara. Radila je krajem februara ove godine kompanije BDO (Business Advisory doo). Utvrdili su tom prilikom da je tržišna vrednost Rudnika Lece 8,09 milijardi dinara, a polovina te vrednosti biće početna cena na aukciji.

Odluka suda

Zbog primedbi poverilaca, Privredni sud je u svom rešenju naveo i da „nisu dati razlozi na osnovu kojih je procenitelj našao da je najpovoljniji način prodaje rudnika kao pravnog lica. Nije dat odnos procene ukupne vrednosti rudnika kao pravnog lica i vrednosti pojedinačnih delova imovine rudnika“. Drugim rečima, nejasno je kako su procenitelji došli do zaključka da je prodaja kao pravnog lica najpovoljniji model.

Iz najnovijeg dokumenta, a u koji je Forbes Srbija imao uvid, ne vidi se kojim argumentima su procenitelj i stečajni upravnik Ljiljana Jovanović dokazali da je prodaja rudnika kao pravnog lica najpovoljniji način prodaje. Navodi se da je „procenitelj uradio dopunu procene i uneo dodatnu dokumentaciju“ koja to dokazuje. Takođe, ova dodatna dokumentacija nije uticala na korekciju niti ukupne tržišne vrednosti rudnika, niti početne prodajne cene. Ona je, naime, ostala ista kao i prilikom letošnjeg oglasa o prodaji.

Smanjena cena otkupne dokumentacije

I dok je prodajna cena ostala nepromenjena, cena otkupne dokumentacije je drastično smanjena. Umesto milion evra koliko je bila avgusta ove godine, ona je sada samo milion dinara. Rok za otkup prodajne dokumentacije je 19. decembar ove godine. Oni koji ne otkupe dokumentaciju do tog dana nemaju pravo da učestvuju u javnom nadmetanju zakazanom za 27. decembar.

Depozit za učešće u javnom nadmetanju iznosi 20 odsto procenjene vrednosti rudnika, odnosno 1,6 milijardi dinara. Rok za uplatu depozita je najkasnije tri dana pre javnog nadmetanja, što jeste 24. decembar.

Kako je Forbes Srbija već pisao, u oglasu koji je objavljen letos cena otkupne dokumentacije bila je 129 miliona dinara. To je 129 puta više nego sada. S druge strane, visina depozita je ostala ista.
Prema navodima izvora Forbes Srbija, a što je kasnije potvrđeno i kroz primedbe poverilaca sudu, neuobičajena visoka cena tumačena je kao namera da se rudnik proda daleko ispod stvarne tržišne vrednosti rudnika. Tačnije, sumnja je da se cenom većom od milion evra za otkup prodajne dokumentacije pokušala istisnuti konkurencije.

„Depozit moraju uplatiti svi koji hoće da učestvuju, ali se on kasnije vrati, dok se novac dat za otkup dokumentacije ne vraća. Da bi odvratili one koji eventualno žele da se nadmeću i jesu stavili ovako neuobičajeno visok iznos za otkup dokumentacije“, objašnjavao je tada izvor Forbes Srbija.

Skrivanje finansijskih rezultata

Rudnik Lece već godinama, iako je u stečaju, posluje pozitivno. Prihodi i profit kontinuirano rastu poslednjih godina što potvrđuju i finansijski rezultati iz 2023.
Podsetimo, Finansijski izveštaj o poslovanju ovog rudnika u prošloj godini objavljen je tek u drugoj polovini septembra. Nakon nekoliko pomeranja i prolongiranja zakonskih rokova za njegovu objavu.
Rudnik je tako prošle godine povećao neto dobit na gotovo 1,5 milijardi dinara. Ukupni prihodi povećani su sa 3,76 na četiri milijarde dinara, dok je neto dobit uvećana sa 1,37 na 1,49 milijardi dinara.
Razlog za skrivanje poslovnih rezultata, a kako je Forbes Srbija pisao još juna ove godine, bio je, između ostalog, tumačen kao pokušaj da se Lece proda ispod njegove stvarne vrednosti.

Prodajna cena nekoliko puta manja

Izvori Forbes Srbija kažu da je procena tržišne vrednosti Rudnika Lece rađena po daleko manjim cenama zlata od sadašnjih, ali i procena o njegovoj vrednosti u narednih nekoliko godina.
Prema njihovoj računici, a na osnovu procena o kretanju cene zlata, rudnik Lece vredi najmanje 150 miliona evra. Njegova početna cena na licitaciji biće gotovo pet puta niža.

„Rudnik sada vredi između 150 i 200 miliona evra, a skoro objavljivanje oglasa o prodaji i javno nadmetanje zakazano pred same novogodišnje praznike samo je još jedan pokušaj da se Rudnik Lece proda ispod cene i već poznatom kupcu“, tvrdi izvor Forbes Srbija.

On kaže i da se sa prodajom Rudnika Lece žuri kako ne bi istekao rok u kojem važi trenutna procena vrednosti ovog preduzeća.

Njihovi izvori tvrde da je za Rudnik Lece zainteresovan biznismen Velimir Jovanović odnosno njegova firma Mediolanum Invest.

Nakon što je sud 20. avgusta doneo rešenje o odlaganju prodaje, jedan od poverilaca, kompanija Moderano investments zahtevala je i smenu stečajne upravnice Rudnika Lece, Ljiljane Jovanović.

Nadležni sud je ovaj zahtev odbio. Moderano Investments je u svojim argumentima u prilog smeni naveo da je „postupak prodaje, izbor procenitelja, vrednost i način prodaje i druge stvari, usmereni isključivo ka cilju da jedan privilegovani poverilac kupi stečajnog dužnika po početnoj ceni, a na štetu ostalih poverilaca rudnika.
Pojedini mediji objavili su, takođe, da je Mediolanum Invest ipak uspeo da otkupi prodajnu dokumentaciju Rudnika Lece, uoči same odluke Privrednog suda da odloži njegovu prodaju.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Danilo
21.11.2024. 14:12

Ocu ja, ocu ja!

Tata kupi mi auto
21.11.2024. 14:13

Mnogo lepa igracka