Srbija puna zlata, preko 30 firmi vrši geološka istraživanja!

Ilustracija

U odnosu na svoju površinu i broj stanovnika, Srbija ima značajne količine zlata, dovoljne za višedecenijsku eksploataciju, pa zato ne treba da čudi podatak da ove godine dvostruko više firmi, preko 30, vrši primenjena geološka istraživanja zlata i pratećih metala na teritoriji Srbije, kaže profesora dr Radeta Jelenkovića sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu.

“Procenjuje se da se količine mineralnih resursa zlata u Srbiji kreću u rasponu od 625 do više od 750 tona. U ležištima bakra u eksploataciji više je oko 350 tona”, kaže profesor Jelenković.

On dodaje da se značajne količine zlata eksploatišu u ležištima bakra na prostoru istočne Srbije, a da su najveća među njima su Majdanpek i Bor, kao i novopronađeno ležište svetskih razmera Čukaru Peki.

“Njima pripada i niz drugih, manjih ležišta bakra i zlata: Valja Strž, Dumitru potok, Čoka Marin, a nalazi se i u ležištu bakra Kiseljak kod Medveđe, ležištima bakra Stanča, Tolišnica u zapadnoj Srbiji, olova i cinka Lece kod Medveđe i drugim. U tim sredinama je moguć pronalazak i drugih ležišta zlata.

Kako objašnjava, za razliku od mineralnih resursa, rudne rezerve zlata su procenjene količine zlata za koje je dokazana tehnička efikasnost i ekonomska efektivnost, ali ne ekološka prihvatljivost eksploatacije. Smatra se da je od ukupne količine mineralnih resursa zlata u ležištima bakra Srbije trenutno moguće eksploatisati oko 215 tona zlata, odnosno da je upravo to količina rudnih rezervi zlata.

Izmene Zakona o Narodnoj banci Srbije koje između ostalog predviđaju pravo preče kupovine zlata dobijenog eksploatacijom, pripremom i preradom mineralnih sirovina u Srbiji, otvorile su ponovo pitanje koliko se još “žutog metala” krije u domaćim i svetskim rudnicima. Stručnjaci veruju da će ova izmena zakona osigurati da “zlato ostane kod kuće” i da je to još jedan pokazatelj važnosti zlatnih rezervi za nacionalnu ekonomiju, sigurnost od inflacije i poverenje u državu.

Samo u proteklih desetak godina, NBS je kupila oko 30 tona zlata, a osim prioriteta da otkupi eksploatisanu rudu iz srpskih nalazišta, Centralna banka je ovlašćena i da kupuje i prodaje zlato u inostranstvu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Здрав разум
06.12.2024. 13:57

Хрватске фирме под називом „залагаонице“ су до пре две године извлачиле „српско злато“ од грађана и то скоро 10 година.

Сада нам само фале још и рудници, који ће по угледу на кинеске у Бору, износити злато у руди…

Тесла
06.12.2024. 23:01

Постои ли у Свету власт као што је над Србима који ју плаћамо а она нас пљачка издаје продаје све што нам је милостиви Бог подаријо.У земљи над земљом.Зар ми немамо стручњаке рударства геолгије вода.Више од 30 страних шпијинских земаља које вршљају по земљи Србији.Власт народу само намете даје зповести добива из Лондона Париза Немачке и САД.Народе Србије докле ће намм се се ови маскиране сотоне провлачити се за јањце.Боже смилуј Се сачувј своје Православље.