Prosečna plata u finansijskoj sarmi: Ko u Srbiji zarađuje 300.000, a ko 58.000 dinara mesečno?

P

IT sektor odavno važi za sektor za platama koje daleko premašuju prosek, a najnoviji zvanični podaci to još jednom povtrđuju. Naime, prema zvaničnim podacima za mart ove godine, najplaćeniji su bili zaposleni u oblasti računarskog programiranja i konsultantskih usluga, sa prosečnom neto zaradom od 310.417 dinara, piše Nova ekonomija.

Programere slede zaposleni u proizvodnji duvanskih proizvoda, čija je prosečna plata u martu iznosila 249.517 dinara.

Dalje, daleko više od proseka zarađuju i oni građani koji se bave “finansijskim uslugama, osim osiguranja i penzijskih fondova”. Prema Uredbi o klasifikaciji delatnosti, tu mogu da spadaju radnici u Narodnoj banci Srbije, holding kompanijama, društvima za lizing, bankari… Njihova prosečna plata u martu je iznosila 230.071 dinar.

U Srbiji se, barem sudeći po zvaničnim podacima, i naučni rad dobro plaća. Tako zaposleni u oblast naučnog istraživanja i razvoja u proseku zarađuju 222.062 dinara.

Na lestvici najplaćenijih zanimanja visoko se kotiraju i poslovi u oblasti vazdušnog saobraćaja. Njihova prosečna plata, naime, iznosi tačno 218.718 dinara.

Koja zanimanja su najmanje plaćena?

S druge strane, na dnu lestivce nalaze se radnici koji se bave “ostalim ličnim uslužnim delatnostima”. Ovde spadaju najrazličitiji poslovi – od hemijskog čišćenja, preko kozmetičarskih, pa sve do pogrebnih usluga. Njihova prosečna plata u martu je iznosila svega 58.609 dinara.

Neznatno više zarađuju radnici u ugostiteljstvu. Preciznije, radnici u oblasti “pripremanja i posluživanja hrane i pića” prosečno zarađuju tek 60.412 dinara.

Dalje, daleko manje od proseka zarađuju i građani koji se bave popravkom računara i predmeta za ličnu upotrebu i upotrebu u domaćinstvu – bicikala, sportske opreme, igračaka, opreme za kampovanje… Oni su u martu u proseku zaradili 62.610 dinara.

Tek nekoliko stotina dinara više zarađuju građani koji se bave preradom drveta, plute, slame i pruća, ne računajući proizvođače nameštaja. Konkretno, njihva prosečna zarada je tačno 63.817 dinara.

Na kraju, pri dnu lestvice su i radnici u tekstilnoj industriji. Konkretno, radnici koji proizvode garderobu u proseku zarađuju 67.324 dinara.

Ove plate ne samo da su manje, i to drastično, od republičkog proseka, već i od medijalne zarade. Medijalna zarada, naime, predstavlja iznos do kog zarađuje polovina radnika. Dakle, polovina radnika u Srbiji je u martu zaradila 81.793 dinara – ili manje.

Beograd prednjači, jug zaostaje

Pored delatnosti, izražene su i razlike u zaradama u zavisnosti od grada ili opštine. Najveće prosečne plate, očekivano, zabeležene su u Beogradu – 137.749 dinara. Međutim, i razlike između samih beogradskih opština su značajne. Prvo mesto drži Stari grad, čiji stanovnici u proseku zarađuju 191.397 dinara. Slede Vračar (187.205), Novi Beograd (179.953) i Savski venac (175.776).

Beogradska opština sa najmanjom zaradom je Mladenovac, sa prosečnom platom od 89.969 dinara.
Pored Beograda, visoke zarade beleže i Novi Sad sa 127.765 dinara, kao i opština Bor (132.728) i niška Medijana (116.810).

Na suprotnoj strani nalaze se opštine na jugu Srbije. Bojnik, sa prosečnom zaradom od svega 71.686 dinara, beleži najniže plate u zemlji, a slede Preševo (72.188) i Vranjska Banja (72.253).

Dakle, razlika između Starog grada sa najvećim i Bojnika sa najmanjm platama iznosi čak 119.711 dinara.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Zika
27.05.2025. 17:59

Eto, pravi ekonomski tigar!

Zoran jug
28.05.2025. 06:59

E pa Južnjaci i dalje glasajte SNS sektu.