NIŠ – Preduzećima koja se bave reciklažom opasnog otpada danas je uplaćen deo, od ukupno 1,9 milijardi dinara koliko im država duguje na ime naknade za reciklažu.
Recikleri će ovih dana dobiti ukupno 300.000 dinara, a ponovnu uplatu mogu da očekuju početkom marta, izjavila je prilikom današnjeg obilaska preduzeća „E-reciklaža“ državni sekretar u Ministarstvu energetike, rudarstva i zaštite životne sredine Stana Božović.
Ona je podsetila da je 31. januara završen novi konkurs za isplatu nadoknada preduzećima koja se bave reciklažom i inspektori na terenu već utvrđuju da li su tačne količine recikliranog otpada koje su recikleri prijavili.
„Dogovorili smo se sa reciklažnom industrijom da moramo da imamo posebna namenska sredva kojima bi podsticali rast ove industrije“, istakla je Božović.
Direktor „E-reciklaže“ Ninoslav Milenković istakao je da je ovo preduzeće prošle godine recikliralo oko 10.000 tona elektronskog otpada.
„Ove godine očekujemo reciklažu više od 10.000 tona, ali nam je potrebno predvidivo poslovanja. Nadamo se da će država ispoštovati obećanu dinamiku isplate nadoknade za reciklažu“, kazao je Milenković.
On je naglasio da će recikleri imati šanse da rade tek kada reciklažna industrija bude shvaćena kao nova privredna grana, a ne kao puko sakupljanje sekundarnih sirovina i recikliranje otpada.
„“E-reciklaža“ sada direktno upošljava 150 ljudi, a indirektno oko 3.000. Čitava reciklažna industrija zapošljava oko 6.000 ljudi, dok su potencijali za njen razvoj maltene neograničeni. Ona može da uposli između 40 i 60.000 ljudi, što je impozantna brojka“, rekao je Milenković.
Prema Milenkovićevim rečima reciklažna industrija krenuće da se razvija kada naša zemlje formira posebni fond za njeno finansiranje.
„Ranije je postojao Fond za zaštitu životne sredine i tamo je odlazio novac od eko-takske. Međutim, sada novac od te takse odlazi u budžet, a poznato je da on ima mnogo problema oko plaćanja. „Zeleni fond“ mora da postoji kako bi funkcionisala isplata nadoknada reciklerima i kako bi se finansirali projekti iz oblasti zaštite životne sredine“, podvukao je Milenković.
On je podsetio da reciklerima pripada nadoknada jer na svakih 100 dinara koji ulože, kroz reciklažu mogu da vrate oko 40 dinara.
Obilasku „E-reciklaže“ prisustvovao je i gradonačelnik Niša dr Zoran Perišić. Prvi čovek Niša istakao je da je ovaj reciklažni centar izuzetno značajan ne samo za Niš već za celu Srbiju.
„Za dve godine, korist od rada „E-reciklaže“ može se porediti smanjenjem zagađenja koje pravi 140.000 automobila. Ovo preduzeće donosi i dobit kroz ponovno korišćenje materijala kao što su bakar, metal i plastika“, rekao je dr Perišić.
On je podsetio da samo jedan tranzistor iz televizora može da zagadi na 50 godina voćnjak veličine jednog hektara.
(Kraj)Mia
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!