Android nastava za inžinjere i arhitekte

NIŠ – Zahtevan predmet nacrtna geometrija koji je obavezan na studijama građevine i arhitekture studenti će moći da savladavaju na mobilnom telefonu uz pomoć aplikacije koju je osmislio saradnik u nastavi Petar Pejić. Na ovom predmetu najvažnije su vežbe koje studenti moraju da odrade ne samo zbog ocene već i da bi u budućnosti bili uspešni u ovim oblastima.

Profesor na Građevinsko-arhitektonskom fakultetu Sonja Krasić kaže da joj se dopala ideja mladog saradnika koji je pre tri godine, vežbe iz nacrtne geometrije najpre postavio na sajtu fakulteta.nis studenti nastava

– Ovaj predmet mora da se savladava „korak po korak“ pa ukoliko se nešto propusti na vežbama studentima je teško da krenu dalje. Pogotovo je komplikovano onima koji dolaze iz gimnazije ili drugih srednjih škola gde nisu imali ovaj predmet. Zahvaljujući vežbama koje su bile na sajtu mogli su da nadoknade ono što su propustili – kaže profesor koji podržava mlade saradnike koji žele da unesu inovacije u nastavu.

Nacrtna geometrija koja je bila bauk studentima polako postaje jedan od omiljenih predmeta i sve više studenata je prijavljuje i kao izborni.

„Realnost je da studenti, uglavnom, imaju android telefone a meni je bilo cilj da im pokažem da on ne mora biti ukras ili statusni simbol već da im se može i isplatiti novac što su potrošili za kupovinu – kaže Petar Pejić.

„Aplikacija je besplatna i dostupna svakom studentu. Još uvek ne možemo da se izjasnimo koliko im pomaže jer je u toku istraživanje. Podelili smo studente u dve grupe, klasičan i ovaj moderan način vežbanja, pa ćemo na osnovu rezultata na ispitima videti ko će imati bolje rezultate.
PEJIĆ je poznat po inovacijama i već je sa grupom studenata i kolega „sagradio“ dobar deo centra Niša na trodimenzionalnoj mapi. Oživeo je i davno porušenu Sahat kulu u Tvrđavi koja se takođe uz pomoć aplikacije može doživeti u realnom prostoru. Zahvaljujući tome bio je i gost na dodeli Nobelove nagrade u Oslu krajem prošle godine.

„Radimo na razvoju aplikacija koje će olakšati posao katastrima i geometrima. Nažalost, idemo malo unapred u odnosu na realno stanje jer je za primenu ovog programa potrebno da se prvo digitalizuju podaci o parcelama. Čim katastri obave taj posao svako će moći na terenu, bez geometra, da odredi granice svog poseda – pojašnjava Pejić.

(Kraj)VEČERNJE NOVOSTI/ena

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare