LESKOVAC/BOJNIK/LEBANE – Površine od po nekoliko ari ostale su bez bukove šume pored obeleženih pešačkih staza na Radan planini, koja će biti proglašena nacionalnim parkom.
Seča oko 1000 kubika izvršena je iznad planinarskog doma, omiljenog izletišta stanovika iz Jablaničkog okruga kao i u blizini bickističkih staza.
U Državnom preduzeću „Sribijašume“ u Leskovcu kažu da se bukova šuma seče po godišnjem planu preduzeća i uz odobrenje Zavoda za zaštitu prirode iz Niša.
„Reč je o prorednoj seči kako bi se stabla koja ostaju bolje razgranala i radi novog prirasta“, tvrdi Zoran Momić, direktor ŠG „Šuma“ u Leskovcu.
Pored staza za šetnju, čije je uređenje i markiranje pre nekoliko godina platila austrijska vlada, na stotine je oborenih stabala prečnika od 10 do 70 centimetara.
„Napravljena je pustoš, seklo se bez reda, čak i na kamenitim predelima gde su na desetak ari bile po dve bukve. Dvadset godina živim ovde i ovakvu masovnu seču nisam videla“, reaguje Zorica Arsić, član Upravnog odbora „Radan klastera“ i član Saveta mesne zajednice Ivanje, sela u čijem ataru se nalazi taj deo pitome planine Radan.
Seča na oko 30 hektara je počela februra, a zaustavljena pre nekoliko dana, pod pritiskom ljubitelja planine, smatra Arisćeva.
„Zvali smo sve nadležne, od lokalnih inspekcija do resornih ministarstava jer smatramo da se radi o nekontrolisanoj seči“, veli Arsićeva, viša medicinska sestra koja se srodila sa planinom.
Momić, međutim, tvrdi da mu je skrenuta pažnja iz centrale „Srbijašume“ samo zbog grana na pešačkim stazama. „Ostavljam mogućnost da je negde i napravljen propust i mi ćemo to ispitati, posao je uredno dodeljen na tenderu, a na terenu imamo ljude koji kontolišu seču“, ističe Momić.
Nedavno su vođe projekta „Radan klastera“ uputile zahtev Vladi Srbije da se Radan planina proglasi nacionalnim parkom, odnosno, Predelom izuzetnih odlika. Elaborat je rađen godinama u okviru udruženja, koga čine predstavnici pet opština na jugu Srbije.
Nedaleko od table sa obaveštenjem o obaveznom nošenju šlema zbog „radilišta“ su dva panja iz ranije seče bukve. Iz njihove utrobe izvire voda i spaja se u potočić. Arsićeva kaže da ostaci bukve plaču, zapravo, nisu u stanju da vrše raniju funkciju koju im je namenila priroda.
(Kraj) mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ovo je bezobrazluk.I ne samo ovde nemilosrdno se uništavaju sve okolne planine.Da vidite našta Kukavica izgleda.A ovi iz Srbija šume ,pogledajte samo kakav standard imaju svi od šumara do direktora i sve će vam biti jasno.
Stdite se, vi što zbog bašim mizirenih plata unsiste našu prirodnu okolinu. Ostaviste nas bez izvora, bez vode, bez hladovine, ubice.
Pa na isti način ste se branili i za Kukavicu.
Ma nemoj, radite po plamu, kadija ti tuži, kadija ti sudi. Pusto tursko SNSKo.
Gde su zeleni da spreče vadalizam, poziv svima, dajte da ih oteramo, neka cede ljuge one dame sa štiklama u Srbija šime.
Pa policija kad bi dežurala na putevima i radila svoj posao možda bi i sačuvali nešto od prirode ovako oni spavaju po kolima ili piju ko kafanama, a karavani prolaze.
Sramota, ovo pustosenje na Radanu traje godinama a cine ga upravo oni kojima je ta suma poverena.Kao lovac i ljubitelj prirode cesto sam na Radanu i svaki put se zapanjim bahatoscu tih stetocina.
Put u srce Radan planine koji je Vojska izgradila pre dvadesetak godina i koji je bio pravo remek delo ravno nekoj magistrali {doduse nezavrsen do kraja] ovi temeljno urnisu a ni dinara u njega nisu ulozili.
Tuzno zalosno i jadno, kakvi planovi ,kakvi programi zastite, o cemu prica taj Momic.
Bruka i sramota. Što se tiče planske seče radi proređivanja, uvek se je vršila sečenjem obolelog drveća ili oštećenog a prema panjevima i cepanicama sa slike vidi se da je reč o zdravom drveću. Šumara nema, retko rade svoj posao, drva na pijacama prodaje kurta i murta i pitanje je da li i kome za to polažu račune, plaćaju poreze, imaju dozvole za seču itd. Policija mora da počne da radi i interveniše na terenu zajedn sa šumarima, komunalna policija mora da kontroliše na pijacama gde se prodaju drva i utvrdi postoje li dozvole za to. Poreska uprava da proveri da li je i na koji način plaćen porez za prodata drva.
Fabrike peleta, tu novu modu, ne želim da komentarišem niti da pomislim na njih ali mi se kosa na glavi diže pri pomisli šta će od Radana, Kukavice, Pasjače, Vidojevice, Čemernika biti za par godina.
Plače koren bukve….i kamen bi zaplakao što jednog dana neće biti šuma a sve zarad brze zarade pojedinaca.
Bože, spasi nas ljudske alavosti, daj malo snage onima koji se protiv nje bore i malo pameti onima koji takvo zlo čine.
Neverovatno šta nam rade a mi ćutimo.Jedini prirodni resurs koi imamo bespomučno se uništava,a sav prihod od lopovske prodaje ide u Beograd.Mi ne samo da nemamo koristi nego imamo neprocenjivu štetu.direktno nam se uništavaju prirodna sredina izvorišta vode i putevi.Neverovatno je a samo u zemlji Srbiji moguće da od ogromnog prirodnog bogatstva imate samo štetu.Nesmemo da dozvolimo da se od naših resursa puni budžet države , džepovi upošljenika Srbijašuma i špekulantima drvetom.
Sumarska inspekcija mora biti samostalni organ, ne u istom ministarstvu sa JP Srbijasume.
Inspektori moraju imati sumarski fakultet, sumarskog smera, radno iskustvo u sumarstvu minimum 5 godina, da skoro svaka opstina ima sumarskog inspektora pa tek onda mozemo krenuti u odbrani nasih suma.
Nijedna seca u drzavnim sumama ne bi smela da pocne dok to inspektor svojim zapisnikom ne odobri i obrazlozi.
Tek nakon ovih predradnji mozemo govoriti o strucnom gazdovanju u drzavnim a potom i u privatnim sumama.
Pozdrav.