NIŠ– Srbiji se svake godine registruje gotovo 4.000 novoobolelih od raka dojke, a od ove bolesti umire oko 1.600 žena, ali stalnim napretkom u oblasti dijagnostike i terapije evidentni su pomaci u lečenju karcinoma dojke, saopšteno je na poslednjem regionalnom sastanku onkologa u Nišu.
Rak dojke u našoj zemlji otkriva se najčešće u odmakloj fazi što nije slučaj u razvijenijim zemljama. Kod velikog broja žena karcinom dojke otkriva se kada bolest više nije lokalizovana, već je zahvatila okolna tkiva i udaljene organe.Ishod lečenja raka dojke direktno zavisi od stadijuma bolesti u trenutku postavljanja dijagnoze i otpočinjanja lečenja, istaknuto je na ovom sastanku onkologa.
Nakon što se kliničkim pregledom i dijagnostičkim procedurama (ultrazvukom i mamografijom) utvrdi da postoji sumnjiva maligna promena pristupa se hirurškoj intervenciji. U zavisnosti od veličine tumora i stadijuma bolesti određuje se da li će se priistupiti hirurškom lečenju ili će se prvo primeniti lečenje lekovima u cilju smanjenja veličine tumora, a potom pristupiti operaciji.
Stručnjaci su na ovom sastanku istakli da se nakon hiruške intervencije uzorak tumora i okolnog zahvaćenog tkiva se šalje na histopatološku analizu, kako bi se u potpunosti sagledala priroda tumora, koja je od neprocenjivog značaja za određivanje adekvatne dalje terapije.
Uobičajeno je da se tom prilikom odredi stepen diferentovanosti tumora, hormonski receptori i HER2 receptor koji ukazuje na tok bolesti. Prekomerna ispoljenost HER2 receptora, odnosno HER2 pozitivnost, ukazuje na to da li je bolesnica kandidat za ciljano biološko lečenje.
Odredjivanje HER2 statusa je danas deo standardne patološke obrade.
(kraj)
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!