Porodici Mitić iz Vinarca poplave odnele 40.000 evra

LESKOVAC – Porodica Mitić iz leskovačkog sela Vinarce je za nepunih godinu dana pretrpela štetu od oko 40.000 evra, usled izlivanja nabujale Jablanice čije je korito uraslo i suzilo se od nanosa, pa je voda dva puta uništila rano povrće.

Tokom prošlogodišnjih majskih poplava u 10 plastenika na 40 ari stradalo je 10.000 korena pradajza i 3.000 korena krastavca, a nedavno još 15.000 korena salate, koja će, kako prete meštani Vinarca, završti pred opštinskim vratima.

„Ukoliko nadležni organi ne reaguju, ova zagađena salata će završuiti pred opštinom“, kaže Zoran Mitić, glava četvoročlane porodice koja živi od poljoprivrede.

Korito Jablanice je u tom delu svog vodotoka čišćeno pre tridesetak godina. Mitići i njihove komšije su ostali nemoćni pred bujicom koja je na polju plastenika za 15 minuta napravila protočno jezero.

 

vinarce - poplava - jablanica„Jedva smo spasili živu glavu od balvana koje je reka donela iz planine. Jezero je bilo visoko oko metar“, priča Tomislav Miljković, koji je danas sa komšijama izašao da podrži protest najugroženije vinaračke porodice.

Mitići su sve vreme tražili pomoć od lokalne samouprave. Apeli su ostali bez reakcija.

„Ne znam na koja vrata nismo zakucali. Kažu da im je poznat naš problem i sve ostane na tome. Od maja prošle godine niko nije došao da pogleda ovo groblje od plastenika“, žali se Slavica Ilić, tašta Zorana Mitića.

U Upravi za privredu i poljoprivredu grada Leskovca objašnjavaju da Jablanica spada u red vodotokova prvog reda o kojima se stara država, odnosno, „Sribajvode“

vinarce - pordica mitic

„Pre desetak dana je na naše insistiranje završeno uređenje korita Jablanice kroz Pečenjvece u dužini od četiri kolometra, a u planu je uređenje i uzvodno, prema Vinarcu, Živkovu i Donjem Stopanju“, kaže načelnik te uprave Boban Sokolović, koji konstatuje da postoji problem uskog korita kod Vinarca.

Mitići, međutim, nemaju vremena jer se od nečega mora živeti.

„Prošle godine smo prodali stoku iz štale da bismo odbnovili rasad, a posle najnovije poplave smo odlučili da se selimo sa naše parcele. Podigli smo kredit od 2.000 evra za zakup zemljišta udaljenog od reke i za izradu novih plastenika, tamo gde nema ni struje ni vode“, priča Zoran Mitić.

Slične probleme imaju još dvadesetak domaćinstava pored mosta u Vinarcu. „Morali smo da izvodimo stoku iz štale i da beđimo pred bujicom. I nama su stradali plastenici, ali ne ovako kao kod Mitića“, kaže Tomislav Mitić.

(Kraj) mil

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Pilates
25.02.2015. 08:29

Da je bilo stete, bilo je. Da je ovolika steta, neverujem.

Ivan
25.02.2015. 14:38

Da je osigurano bilo bi nadoknađeno, zato postoji regres za registrovana poljoprivredna gazdinstva, da ne bi morali ići pred Opštine sa salatama i raznim glupostima.