VRANJE – Povodom nedavno upućenog otvorenog pisma urednika Književne zajednice Miroslava Cere Mihailovića, održana je konferencija za novinare rukovodstva grada u prisustvu direkotora ustanova kulture.
Na izrečene navode, Grad Vranje reagovao je otvorenim pismom kulturnoj javnosti Srbije koje prenosimo u celini i koje će biti upućeno rukovodstvu njaviših državnih organa:
„Niz neistina, uvreda i podlosti iznet je u pismu koje je sa adrese Miroslava Mihailovića, urednika Književne zajednice “Borisav Stanković“ u Vranju, upućeno ovih dana javnosti i vlasti. To ne može ostati bez odgovora, a ni bez tužbe. Do sada ste informacije dobijali isključivo od Miroslava Mihailovića, pa je vreme da čujete i drugu stranu.
Književna zajednica “Borisav Stanković“ osnovana je 1989. godine, a “Borina nedelja“ 1967. godine. S kojim pravom onda KZ “B. Stanković svojata “Borinu nedelju“? U prilog ovom pismu šaljemo i pismo koje je na adresu Gradskog veća uputio g. Dragoljub Mitić, nekadašnji predsednik opštine Vranje.
“Lokalni moćnici“ su se u Vranju u prethodnih pet godina smenjivali i bilo ih je iz svih stranaka. Da su baš svi bili radili “protivpravno i protivzakonito“, “maliciozno“, “u fenomenu provincije“ – neće biti. Pre će biti da je propao pokušaj pojedinca Miroslava Mihailovića da nadmudri i lokalnu i republičku vlast i kompletno pravosuđe. Da li mu sleduju plate za tih pet godina ili ne – odlučiće sud, ne ni lokalni ni globalni moćnici. Odluka, dakle, nije politička.
Prostor – “Kuća pisaca“ je zdanje pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture koji će KZ “B. Stanković“ sada morati da napusti, po sudskoj odluci – izvršnoj presudi. Rekonstrukciju tog prostora je finansirao grad Vranje svih prethodnih godina i taj spor je okončan. Nakon žalbe, odluku je potvrdio i Apelacioni sud. U toj “Kući pisaca“ godinama nema nikog, sada nema ni struje, ni grejanja, ni telefona. Ne postoje, dakle, tu “svakodnevne programske aktivnosti“, “redovne književne tribine“ i izdavačka delatnost, već je to zaključan prostor koji se urušava od neupotrebljavanja. Naravno da u njoj ne rade ni Podružnica Udruženja književnika Srbije, ni Ogranak Srpskog književnog društva, jer tamo ni u jedno doba dana nema nikog. Uvek je zaključano i pusto – to je proverljivo. Uostalom ne može se ni raditi bez struje, grejanja, telefona… Grad želi da objekat zaštiti na ovaj način. Nije tačno ni da će KZ “B. Stanković“ biti izbačena na ulicu – od grada je dobila novi prostor u bloku Pošta-banka, u najužem centru grada, koji ne želi?!
Izražavamo sumnju da su svi srpski pisci, intelektualci, akademici, izdavači potpisali zaista “Apel javnosti“, kako se navodi u pismu i stali na stranu M. Mihailovića, kao i još 1000 Vranjanaca. Indikativno je da nam se baš niko nije obratio da kaže da nismo u pravu, da grešimo, a podršku smo dobijali sa svih strana.
Ovogodišnju “Borinu nedelju“ grad nije finansirao jer je M. Mihailović odbio da potpiše ugovor o finansiranju, vredan 1,5 milion dinara, u skladu sa Zakonom o kulturi. Time bi se obavezao da podnese izveštaj o utrošenim sredstvima, a upravo to je jedini problem svih prethodnih godina – insistiranje da se zna kuda idu dodeljena sredstva poreskih obveznika. Odbio je i da potpiše ugovor kojim mu je obezbeđena plata za ovu godinu (po Zakonu o kulturi mora da potpisuje ugovor svake godine), jer mu je “uvredljivo mali“ iznos od 31.000 dinara, sa pripadajućim porezima i doprinosima. On ima četvrti stepen stručne spreme i to je iznos na koji ima prava. Time je odbio i da dobije zdravstveno osiguranje na kome je insitirao godinama. Mi dakle nismo “nacisti“, nismo ni pretili smenama i otpuštanjima sa posla institucijama da sarađuju sa KZ “B. Stanković“, niti smo vršili “političko –pravno nasilje“ nad njom. Ustanove kulture nisu u obavezi da besplatno ustupe svoje prostore kada grad nije organizator.
O “zlostavljanju“, “verbalnom šikaniranju“, “siledžijskom ponašanju“, “ugrožavanju lične sigurnosti zaposlenih i članova njihovih porodica“, “neonacističkom karakteru“, razgovaraćemo na sudu. Niko od odgovornih nije ni telefonom, ni pismom, ni lično, ni posredno razgovarao sa M. Mihailovićem. On samo pridaje suviše značaja sebi, nama je nebitan. Bitna nam je “Borina nedelja“ i zato i pokušavamo da rešimo problem i pristajemo da on bude deo cele priče, ali ne i po cenu da poslujemo nelegalno, da sredstva iz budžeta završavaju u njegovom džepu i da nikom ne polaže račune. Mi smo od 2000. godine u Borinu nedelju investirali 29,5 miliona dinara. To valjda govori koliko poštujemo manifestaciju i koliko želimo da ona traje i opstane.
Na konferenciji je iznet podatak da je Apelacioni sud u Nišu potvrdio presudu Osnovnog suda u Vranju o iseljenju Književne zajednice iz Pribojčićeve kuće, a da je odluku o tome donelo i Gradsko veće još 2010. godine, dodelivši prostorije Književnoj zajednici u Bloku Pošta – Banka, o čemu postoji dokumentacija koja je stavljena na uvid javnosti. Po rečima gradskog pravobranioca Dragana Mihajlovića, urednik Miroslav Cera Mihailović je to odbio, tvrdeći da je Književna zajednica uložila „iz sopstvenih sredstava“ 7.5 miliona dinara za održavanje ovog objekta kulture, što je paradoksalno jer je upravo lokalna samouprava finansirala rad Književne zajednice.
(Kraj)
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!