VRANJE – Grad Vranje godinama unazad pokušava da nađe sistematsko rešenje i izbori se protiv napuštenih pasa.Udruženja apeluju na humani tretman, građani revoltirani zbog učestalih ujeda predlažu represivnije mere, lekari imaju pune ruke posla.
Šinterska služba pri Komradu promenila je radno vreme, pa sada radi od 4 ujutru do 10 sati kada se po nalogu zoohigijeničarskih službi psi uklanjaju sa ulice uz primenu humanih metoda. Sledeća adresa je Azil. Za poslednja par dana sa gradskih ulica uklonjeno je 15 – 16 pasa.
Ipak lekari Hitne medicinske pomoći i Službe za prijem i zbrinjavanje urgentnih stanja ne kriju da je primetno povećan broj pacijenata koji zatraže njihov pomoć lekara, ali neki od njih to rade samo iz razloga da bi dobili odštetu od gradske uprave na ime ujeda.
„U poslednjih mesec dana naša služba beleži povećan broj pacijenata koji se javljaju sa ujednim ranama kako pasa lutalica tako i pasa poznatih vlasnika. Moram da naglasim da se nama javlјaju ne samo stanovnici Vranja već i okolnih opština.“, kaže načelnica Službe urgentne medicine dr Milena Antić.
Na naše pitanje da li su određene starosne grupe definisane kao najčešće „žrtve“.
„Uglavnom su u pitanju starije osobe koje se možda ne bi ni javile lekaru, ali im je rečeno da mogu da izvade uverenje i naplate štetu od grada, uz opasku da oni možda i ne bi došli da im neko nije rekao da mogu dobiti novac, ali ima i dosta dece“, kaže doktorka Antić.
Prema njenim rečima obično se radi o jednoj rani,najčešće o ogulјotini,mada se javlјaju i pacijenti sa većim brojem rana kod kojih je potrebno čak i bolničko lečenje.
Nemanja Nuhijević gradski većnik ranije je potvrdio da je u prošloj godini na ime ovih tužbi građanima isplaćeno skoro 3 miliona dinara.Svaka inicijativa o rešavanju problema, dovodila je do rasprava između zaštitara i predstavnika vlasti, svaka informacija ili fotografija na internetu izaziva brojne ras ali konkretna strategijaili rečenje nikada nije ponuđeno.
Pored prirodnog procesa razmnožavanja „lutalica“, na čijoj sterilizaciji insistiraju zaštitari broj pasa se uvećao i zbog nesavesnih vlasnika koji nisu u stanju da svoje lјubimce odgovorno čuvaju, pa oni završe na ulici.
(Kraj)iva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Нису пси луталице никакав проблем за град Врање, већ беспослица, беда и глад за коју су пре свих одговорни они који су деведесетих година шетали улицама, дували у пиштаљке и лупали у шерпе, све под руководством страних агената – зликоваца. А паса луталица, доброћудних и драгих животиња се плаше само баксузи који до подне мрзе цео свет, а од подне и саме себе!