Zorana Lazarević iz Niša razvija platformu za e-sport

Početni kapital za biznis od 30.000 dolara obezbedila je učešćem na jednom konkursu, na kojem je projekat njenog tima ocenjen kao jedan od dva najbolja u Srbiji.

NIŠ – Na onlajn video-igre uskoro bi moglo da prestane da se gleda kao na „gubljenje vremena“ i razonodu. Na ovom tržištu u toku je bitka ko će pre „provaliti“ sistem, kako bi ova takmičenja postala brža i pristupačnija za veliki broj „gejmera“.

Na kreiranju nove platforme u e-sportu Nišlijka Zorana Lazarević (26), ozbiljno je ušla u ovu trku. Pedagoški rad je zamenila IT sektorom i već tri meseca zajedno sa svojim timom u Dubaiju radi na projektu GGN (Good game network).

Početni kapital za biznis od 30.000 dolara obezbedila je učešćem na jednom konkursu, na kojem je projekat njenog tima ocenjen kao jedan od dva najbolja u Srbiji.

„Tim se u roku od dva meseca sa tri povećao na osam predanih članova, uključujući iskusnog mentora iz Nemačke, Kristofa Soliča. Pored kodiranja, vodim tim kao menadžer i učestvujem u izradi dokumentacije, identiteta brenda, pomalo marketinga i istraživanja. Spremamo demo verziju, koju ćemo predstaviti investitorima iz sveta. Investicija će, nadam se, otvoriti novu firmu u Nišu i proširiti tim. Ova kompanija može da vredi milione evra i da pozicionira Srbiju u vrh ovog posla – prenosi nam Zorana, koju su radoznalost i potreba za novim saznanjima doveli do samostalnog učenja programskih jezika.

Sada je mlada Nišlijka jedan od onih koji će doneti „revoluciju“ u ovoj oblasti.

HOR PRVA LjUBAV
POSLE završenog Fakulteta umetnosti u Nišu, Zorana je sa koleginicom osnovala Dečji hor u Prokuplju, koji je uspešno vodila godinu i po, ali je morala da ga napusti zbog bolje plaćenog posla u IT industriji. – Trenutno nemam vremena za muziku, ali ću joj se u jednom momentu sigurno vratiti – veli Lazarevićeva, koja se u junu vraća u Niš.

„Naša aplikacija omogućava da sa bilo koje tačke planete možeš da prijaviš svoj tim i igraš protiv drugih timova. Ono po čemu se razlikuje od drugih, postojećih platformi, jeste to što timovi ne moraju da čekaju na zakazane mečeve unutar turnira, već mogu da igraju na licu mesta i zarade od svakog meča – upućuje nas naša sagovornica.

Prema njenim rečima, već danas, gejming se smatra sportom poput šaha, bridža ili joge…

„Mečevi Dote2 traju oko 45 minuta i potrebna je velika koncentracija i znanje. Radimo na tome da velikom broju ljudi omogućimo da profesionalno zaplove u svet gejminga. Najviše gejmera ima u Evropi, Rusiji, jugoistočnoj Aziji, Severnoj Americi i odskoro u Južnoj Americi. Na svetu ima oko 170 miliona video gejmera, a samo Dota2 ima 11 miliona igrača – predočava Zorana, koja planira veliki Dota2 turnir u Nišu posle puštanja aplikacije uživo.

NICAT OKUPLjA 24 IT-KOMPANIJE

GORAN Mladenović, menadžer NICAT, klastera koji okuplja 24 visokotehnološke i IT-kompanije, navodi da im je obim godišnjeg prihoda od 2011. godine skočio sa sedam na 15 miliona evra. Cilj im je da pomažu domaćim kompanijama koje žele da svoj posao razvijaju u Srbiji.

(Kraj)VEČERNJE NOVOSTI

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare