NIŠ – Odsek građevinske inspekcije pri niškoj upravi za imovinu doneo je rešenja o rušenju svih objekata na Suvodolskom potoku u prigradskom naselju Brzi brod.
Problem je što bi rušenjem improvizovanih prelaza vlasnici četrdesetak kuća u Ulici Vladimir Milića ostali bez prilaza svojim kućama. U inspekciji kažu da je to mera zaštite protiv poplava dok Brzobrođani podsećaju da su još daleke 1974. pokrenuli inicijativu da se ova ulica urbanistički uredi.
Miroslav Stevanović jedan je od četrdesetoro komšija koji su dobili rešenje da o svom trošku ukloni, u roku od deset dana, betonski prelaz preko Suvodolskog potoka koji vodi do njegove kuće. U rešenju stoji da žalba ne odlaže izvršenje i da će ono biti prinudno sprovedeno.
– Tačno je sve što su naveli u rešenju. Nemam dozvolu za taj prelaz niti bilo ko od nas ima. Oni su tu već više od 30 godina i slažem se da se problem mora rešiti, ali ne preko naših leđa. Ako porušim taj prelaz ne mogu do svoje kuće. Jedino ako ne planiraju da nam kupe helikoptere – kaže Miroslav.
I njegova komšinica Milena Mitić kaže da je njen svekar Dušan još pre 50 godina sagradio prelaz. Priznaje da imaju problema sa potokom i da je pre mesec dana pretio da joj poplavi kuću.
ČETIRI DECENIJE
INICIJATIVU da se uredi ulica pokrenuli su daleke 1974, ali ništa se nije promenilo. Naselje je na samo nekoliko kilometara od centra grada, a jedno je od najneuređenijih. Postojali su planovi da se Suvodolski potok izmesti van naseljenog dela, ali je sve ostalo samo na papiru.
Posebna priča je sa domaćinstvom Spasića gde u jednom dvorištu žive tri porodice. Oni imaju put sa „druge strane“ dvorišta, ali im komšija brani prelazak.
– Jasno je ucrtana ulica, ali nam to ništa ne vredi jer je komšija agresivan i ne daje nam da prelazimo, iako nije njegovo. Već tri godine molimo Katastar da ucrta na licu mesta put, ali nikog nije briga. Nemamo para da se sudimo i ako nam poruše prelaze stvarno smo u klopci – kažu Dobrila i Dragoslav Spasić.
SRĐAN Laketić, šef Odseka za inspekcijske poslove, kaže da su morali da reaguju, ali i da istovremeno traže rešenje.
– Naša rešenja su po zakonu jer oni nemaju dozvole, ali to ne znači da ćemo ih ostaviti na cedilu. Imaju otvorena vrata za pregovore – kaže Laketić.
(Kraj)VEČERNJE NOVOSTI
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!