NIŠ – Potpredsednica Gradskog odbora opozicione SDS Dragana Stojanović Krstić kritikuje lokalnu vlast što je mimo Odluke Skupštine grada o finansijskoj podršci porodici sa decom umanjila vrednost paketa za novorođenčad od devet na tri hiljade dinara
Krstićeva smatra da je nedopustivo je da se protivzakonito i nenamenski troši novac građana Niša, a da se politika štednje sprovodi isključivo na deci i ostalim ranjivim kategorijama.
„U uslovima kada godišnje iz Srbije ode 30 hiljada ljudi i kada je stopa rađanja 35 posto niža od potrebne za prostu reprodukciju stanovništva, država i grad moraju imati dugoročan plan za podsticaj rađanja i povećanje nataliteta. Očigledno plana nema, a priča o podršci roditeljstvu zapravo je samo lažna medijska propaganda, smatra ona i dodaje da je Niš nekada bio lider u pronatalitetnoj politici.
„Grad koji je prvi i jedini u Srbiji osmislio projekat TRUDNOĆOM DO POSLA, i stimulisao poslodavce koji zaposle ženu u drugom stanju, grad koji je 2010. godine Odlukom o finansijskoj podrsci porodici sa decom, doneo niz mera da se pomogne roditeljima, kao što je jednokratna novčana pomoć za prvorođeno dete u iznosu od 20 000 dinara, mesečna naknada za roditelje duplih blizanaca, trojki i četvorki do navršene 19 godine te dece, pravo na paket za novorođenče sa neophodnom opremom za bebu u vrednosti 30 posto od prosečne mesečne zarade u Nišu, što je iznosilo 9 000 dinara.Takođe, uspešno je realizovano finansiranje vantelesne oplodnje za parove koji prirodnim putem ne mogu da ostvare potomstvo, a od januara 2012. jednokratno se, sa 50 000 dinara, takođe odlukom iz prethodnog mandata, pomaže i nezaposlenim porodiljama, nabraja ona i javno je zapitala ko je odgovoran što se od ove politike polako odustaje.
„Ko je i kada naredio da se smanji vrednost paketa za novorođenčad sa 9 000 na 3 000 dinara, kada Odluka o finansijskoj podršci porodici sa decom nije menjana u Skupštini grada, pita se ona i dodaje da su su sredstva, predviđena za pakete za novorođenu decu, smanjena za 18,5 miliona dinara u odnosu na prošlu godinu, iako se već nekoliko godina za redom u Nišu rađa približno isti broj beba godišnje, i da se ta brojka kreće oko 3 230
„Neogovorno je od gradske vlasti što čak i dobavljača za ove pakete ne isplaćuje, pa je firma Izvor već jednom sudski naplatila ono što joj je grad dugovao, a prema našim saznanjima mesečna faktura po novom ugovoru, od septembra meseca 2015. Iznosi 234 hiljade dinara. Nema potrebe da naglašavamo da ni jedna od septembra nije plaćena, zaključila je Stojanović Krstić.
Načelnica uprave za dečiju i socijalnu zaštitu Mirjana Popović ne slaže sa ocenama i stavom naše sagovornice i tvrdi da je Niš jedini grad koji daje pakete svim bebama i da se grad pruža onoliko koliko može.
„Ove godine paket će biti nešto vredniji, jer grad ima nešto manje prenetih obaveza. A odluka da bebi paket teži kao 30 posto prosečne plate svakako će, po nalogu revizora biti izmenjena na “do 30 posto prosečne plate”. Paketi su bogati i sadrže sve što je bebi potrebno u prvim danima života. Vodimo računa da sadržaj bude kvalitetan, kaže načelnica i dodaje da su ove godine za tu namenu izdvojili 20 miliona dinara.
(Kraj)mar
Ovaj tekst realizovan je u sklopu projekta “Da se rode vrate na jug“ koji je finansijki pomoglo Ministarstvo kulture i infromisanja
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!