LESKOVAC – Državnim sekretar nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Hans Joahim Fuhtel apelovao je danas na roditelje u Srbiji da svoju decu ne šalju na više škole i fakultete, već da ih upisuju u stručne škole jer će tako brže doći do posla.
„Apelujem na roditelje da ne pripremaju decu na dalje školovanje, na fakultete ili visokim strukovnim školama, jer u Evropi se jasno vidi trend, posebno u tekstilnoj oblasti, da se ozbiljno priprema radna snaga, i da su perspektive bolje u toj oblasti“, kazao je Fuhtel prilikom posete Školi za tekstil i dizajn u Leskovcu.
Visoki nemački zvaničnik ocenio je da sa radničkim zanimanjima postoji šansa za bolji uspeh i veću zaradu i to je ilustrovao na primeru svoje dece.
Jezero u školi
Hans Joahim Fuhtel i njegova petnaestočlana delegacija zatekli su danas jezero u parku Škole za tekstil i dizajn, a u samoj školi, gde je on govorio o evropskim vrednostima u privredi, nije bilo vode. Nezvanično nam je potvrđeno da je noćas od mraza pukla cev i da majstori pokušavaju da otrkiju kvar.
„Ja lično imam četvoro dece, dvoje je završilo faklultete, dvoje stručnu školu i primećuje se da oni koji su izabrali taj praktični put danas imaju veće plate nego oni koji su studirali“, ispričao je.
Nemačka organizacija za tehničku saradnju (GIZ) od 2013. godine Školi za tekstil i dizajn pruža, inače, podršku u dualnom obrazovanju, što je bio razlog za Fuhtelovu posetu.
„Upravo dualno obrazovanje predstavlja srednjeročno rešenje za zapošljavanje mladih. Srbija može da iskoristi tu mogućnost i šansu, ali obrazovanje treba da bude tako koncipirano da svršeni učenici mogu da nađu svoj put i zaposlenje bilo gde u Evropi, da diplome budu priznate u Evropi – zaključio je Hans Joahim Fuhtel.
Učenici Škole za tekstil i dizajn jedan deo svoje prakse obavljaju u školskom trening centru, kome je GIZ poklonio dve mašine za pletenje čarapa, a drugi deo u nemačkoj kopaniji „Falke“ u Leskovcu, koju je Fuhtel takođe obišao danas.
(Kraj)mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Bem te zemljo kad moras da slusas svakakve nebuloze sekretara na sekretara i bem te novinaru kad moras da pises o ovakvim personama sa ……Zemljo Stradijo.
Još samo narod niste opsovali. Sad mi je jasno zbog čega imate ovu vlast, koja takodje voli da psuje. Sve je prema zasluzi
Kakva nam je vlast znamo svi odlično kao i kakve su nam bile predhodne i tu nije ništa novo.
Ovde je vrlo interesantno šta su nam doneli naši „vELIKI“ prijatelji Nemci, (poznati po nesebičnom i izdašnom prijateljstvu prema nama u I i II ratu kao i 1999 .) a to je puno „korisnih“ saveta i nešto kredita !!!
Upravu je zasto slati decu na fakultet kada mozes kupiti diplomu i odma si ministar ili neki gradonacelnik.Gospodin neka se vrati svojoj kuci i neka kaze to nemcima i videcete kako bi prosao a sa nepismenima lako je manipulisati!
Ne znam kako je u nemačkoj, ali u u Švajcarskoj je u privatnom sektoru prosečna plata preko 5.000 evra. „Nepismenima“ „maniplušu“ sa prosečno od 2500 do 3000 evra, a sa nekima i većom cifrom.
Jawohl, Mein Fühtel!
Ne!Ajde mi da budemo neobrazovana, prosta radna snaga pa kad u našoj zemlji život postane neizdržljiv odemo u Nemačku da radimo najgore poslove. Jel’ na to dotični mislio?! Deco, učite školu. Pare su u knjigu! 🙂
Ne, ne i ne! Ne trebaju njima Srbi u Nemačkoj. Njihov je cilj nekvalifikovani srbin sa osnovnom školom ili čak i bez nje a koji će biti jeftina radna snaga za Nemačke kompanije koje bi sutra mogle da otvore pogone u Srbiji. Šljaker za 200 do 250 evra mesečno, a možda i za manje.Kada ćete već jednom shvatiti da oni nas svrstavaju u zemlje trećeg sveta.
kad će švaba da VOLI SRBINA NIKAD!!!!!!!!