LESKOVAC – Šumovitost u gradu Leskovcu iznosi 38,53%, što je svega 60% od potrebne šumovitosti. Ovo ukazuje na zaključak da je jedan od prioritetnih zadataka u budućnosti povećanje površina pod šumom, zaključak je istraživanja koje su sprovele „Srbija šume“.
Načelnica gradske Uprave za zaštitu životne sredine Bobana Stošić tvrdi da se obim pošumljavanja povećao u 2015.godini.
„Ovaj bi trend trebalo da se nastavi, uz podizanje novih zasada, proizvodnje adekvatnog sadnog materijala, kao i osmišljavanju i sprovođenju globalne politike na nivou Republike Srbije, a sve u cilju dostizanja standarda i potrebne šumovitosti“ ističe Stošićeva.
„Najzastupljenije vrste kod pošumljavanja u privatnim šumama su: četinarske vrste – smrča (50%), crni i beli bor, a od lišćara – bagrem (40%), topola (30%), leska i ostale vrste plemenitih i tvrdih lišćara“, nabraja ona.
Ipak, po istraživanjima „Srbija šuma“ stepen šumovitosti se jasno uvećava idući od severa ka jugu. U Vojvodini iznosi 6,6% u središnjem delu Srbije 32,8% i na Kosovu 40,9% (evropski stepen šumovitosti je 29% a svetski prosek 30,3%).
U državnom posedu, radovi na melioraciji degradinarih šuma i šikara, izvodi šumsko gazdinstvo Leskovac, preko Uprava u Vučju i Predejanu, a u skladu sa dinamičkim planovima datim u posebnim osnovama gazdovanja šumama.
Ukupna površina šuma u Srbiji iznosi 24.242 km2.
(Kraj) dum
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Planina se i dan dans pustosi a posumljavanje je bilo aktuelno u doba SFRJ.
Problemi neplanske seče i goleti koje su napravljene će se tek manifestovati kada krenu velike padavine…