Čedomir Tasić, jedini kožuhar u jugoistočnoj Srbiji

Šije kožuhe uz zvuke Betovena, Mocarta, Čajkovskog…

Nema ko da ga nasledi, iako ima i sinove i unuke

NIŠ – Čedomir Tasić iz niškog prigradskog naselja „Nikola Tesla“ ovog proleća obeležiće 70 godina bavljenja kožuharskim zanatom. Zanat je krenuo da uči u radnji svoga oca Novice kada je imao svega 12 godina, a sada ima pune 82 godine.

Dobrog zdravlja, energičan  i ambiciozan i dalje je svakodnevno u radnji, uvek raspoložen da napravi sve što što mu mušterije zatraže – kožuhe, jakne, bundice, šubare, patofne, ukrasne lisice..

PRISEĆANJA Mladoženja je za taštu naručivao kožuh sa rukavima, a za strine i ujne bez rukava

Tasić kaže da mušterija ima manje nego pre 40 ili 50 godina jer ljudi odeću sada uglavnom kupuju u prodavnicama.

Medjutim, ima i onih kojima su njegovi proizvodi potrebni, posebno od kada je ostao jedini kožuhar na prostoru jugoistočne Srbije, od Svilajnca  i Negotina, sve do Preševa.

„Javljaju mi se uglavnom muzeji i kulturno umetnička društva da im izradim šubare i druge delove narodne nošnje. Redovno izlažem i prodajem svoje proizvode  na izložbama starih zanata u svim okolnim gradovima u ovom delu zemlje“, kaže Tasić.

Ima takodje i ljudi, dodaje, koji dalje vole da kupe proizvode  od kože koji su ručno radjeni i koji mogu da se nose više od 15 godina a da ne „popuste“ ni za milimetar.

I dan danas Tasić je veliki zaljubljenik u kožuharski zanat mada je kao dečak imao druge planove.

Kao jedan od najboljih djaka u rodnom selu Gornja Vrežina želeo je da nastavi školovanje u Nišu, ali je, kako to obično biva, „sudbina umešala prste“.

kozuh_deda ceda_1

„Krenuo sam sa drugovima da upišem nižu gimnaziju u Nišu, ali bio je rat i naišli su nemački avioni. Uplašili smo se i vratili kućama“, priseća se Tasić.

Otac ga sačekao kod kuće rečima: „Šta ćeš tamo kad imamo dobar zanat i dobar vinograd?“. Nakon tog dana krenuo je očevim stopama.

„Radio sam nekada u radnji po ceo dan do ponoći, a posle ponoći je posao preuzimao otac. Prodavali smo robu i u Sloveniji, Makedoniji, Bosni.. Puno smo radili ali smo i dobro zaradjivali“, naglašava Tasić.

On ističe da je posle Drugog svetskog rata bilo nezamislivo da jedna svadba prodje bez naručivanja kožuha.

„Mladoženja je za taštu naručivao kožuh sa rukavima, a za strine i ujne bez rukava“, ističe Tasić.

Za sve vreme dok radi u svojoj kožuharskoj radnji Tasić sluša muziku i to kaže najpre narodnu, pa zabavnu i ozbiljnu.

Provodeći sate i sate uz šivaću mašinu postao je odličan poznavalac pre svega ozbiljne muzike i čuvenih kompozitora poput Betovena, Mocarta, Čajkovskog…

Deda Čeda ili Čeda kožuhar kako ga svi u u niškom kraju zovu, za sada nema nikoga ko će naslediti u radnji. Njegova dva sina i dva unuka krenuli su da se bave drugim poslovima, a već godinama ne uspeva da pronadje nikoga ko bi hteo da nauči kožuharski zanat.

(Kraj)Mia

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare