Asfaltiran put do sela staroplaniskog sela Pakleštica

Asfalt do Parka prirode kasni 70 godina

„Kamo lepe sreće da je to bilo pre 60 ili 70 godina, bilo bi mnogo bolje, mada ni sada nije loše”

PIROT – Staroplaninsko selo Pakleštica na obodu Zavojskog jezera asfaltiranjem preostale deonice puta od tri kilometra konačno je povezano sa Pirotom, čime je olakšen dolazak turista koji uživaju u lepotama Parka prirode, ali i povratak u zavičaj gde se obnavljaju stare i grade nove kuće.

Ovo ali i ostala staroplaninska sela nestaju i u njima živi malo ljudi, uglavnom vremešnih meštana.

Meštani Pakleštice se raduju što je njihovo selo povezano asfaltnim putem sa gradom.

paklestica_pirot

“Put mnogo znači, ali na žalost, sve je manje meštana koji ovde žive. Da smo ranije imali ovakav put, sigurno bi mnogi ostali ovde da žive. Sada u selu ima tek tridesetak uglavnom starijih meštana. Leti selo pomalo oživi a ima i onih koji se vraćaju u zavičaj i obnavljaju kuće. Dolaze i turisti kojima se svidja ova netaknuta priroda – priča starina od osamdeset leta Svetislav Džunić.

Vrednost radova je 19 miliona dinara a finansira ih Direkcija za izgradnju iz budžeta grada Pirota.

Radisav Ćirić živi u Beogradu a u zavičaju je sagradio vikendicu.

“Kamo lepe sreće da je to bilo pre 60 ili 70 godina, bilo bi mnogo bolje, mada ni sada nije loše. Put otvara mogućnost da se ljudi vraćaju ovde i sačuvaju rodna ognjišta. Biće verujem i turista jer je ovo Park prirode u kome mogu da uživaju”, kaže Ćirić.

Priroda u jedinstvenom krajoliku i dalje pleni i privlači svojom lepotom, pa se na sreću nekadašnji meštani vraćaju korenima iz uzavrelih gradova.

paklestica_pirot_asfalt

Zamenik gradonačelnika Pirota Vidojko Panajotović kaže da žele da otvore Staru planinu u svrhu razvoja turizma, kako bi olakšali dolazak Piroćanaca i turista do Zavojskog jezera.

“Meštanima ovog sela obećali smo da ćemo završti preostali deo puta bez asafalta. Ostala je još jedna deonica od 1,7 kilometara od Belskog mosta do krsta ka selu Gostuša i deo puta ka selu Bela, ali i put od 4 kilometra do Pokrovenika i put do Dobrog Dola, tako da će sva sela u srednjem Visoku, dobiti asfaltni put. Pre više od deset godina u ovom delu Stare planine uopšte nije bilo asfalta i veoma se teško dolazilo do sela. Drago mi je što smo Pirot spojili sa Paklešticom. Ovo je čini mi se jedino selo u kome se grade kuće. Mislim da nema kuća koja nije obnovljena, čak se obnavljaju i pomoćne zgrade”, kaže Panajotović.

Direktor Direkcije za izgradnju grada Branislav Kostić kaže da je ovo samo jedan od primera gde se brine, ne samo o gradu nego i o selima, te da će se nastaviti sa asfaltiranjem puteva i do drugih sela.

paklestica_mastani

“Ova deonica puta koji je veoma značajn za meštane sela je do sada bila neasfaltirana. Vrednost radova je 19 miliona dinara. Pripremamo tendersku dokumentaciju za asfaltiranje puta i do sela Rosomač.U planu je asfaltiranje puta do i kroz selo Srećkovac. Trenutno u Krupcu asfaltiramo četiri sokaka. U Ponoru smo izgradili seoski vodovod. Ove godine je iz budžeta grada preko Direkcije izdvojeno više od sto miliona dinara za infrastrukturne radove u selima”, objašnjava Kostić.

Zoran Panić

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare