U vreme sveopšte trke za Impak faktorima i H (Hittsch p.n) inedksima, za citatima, samocitatima, raznim metrikama, Scopus časopisima ili u nekim drugim međunarodnim, zaboravljamo na domaće naučne časopise iako je njihov značaj, koliko god se nekome čini da je mali, ipak, od neprocenjive vrednosti, ocenio je akademik Ninoslav Stojadinović, koji je i predsednik Ogranka Srpkske akedemije nauke u imetnosti (SANU) sa sedištem u Nišu.
On je na naučnom skupu u Leskovcu sa temom „Kulturno istorijska baština juga Srbije“, gde je predstvljen i novi broj časopisa „Leskovački zbornik“, sveže kategorisam sa M52, rekao da se srpski, a ponajviše lokalni i regionalni časopisi, ne mogu izboriti u konkurenciji sa međunarodnim, budući da se srpski naučnici fokusiraju upravo na one međunarodne.
„Pa tako imamo situaciju da skromnim sredstvima, uz veliki entuzijazam uposlenika, ova glasila obavljaju posao od nacionalnog značaja. Bez njih bi mnoge stranice naše istorije i kulture ostale nepozante generacijama koje dolaze. Ta glasila su forma našeg opstanka u sopstvenom kulturnom indentitetu i granat našeg časnog i dostojnog mesta u svetskoj kulturalnoj istoriji i savremensoti, na čijim smo putevima i raskrsnicama opstajali i opstajemo“, kazao je ovaj akademik iz Niša.
On je apelovao na svoje kolege da više obrate pažnju na lokalne časopise, budući da je njihov značaj od velike važnosti za očuvanje identiteta.
„Oni su znak prepoznavanja važne funkcijie za beleženje, analizu, tumačenje, vrednovanje i očuvanje lokalno kulturno istorijke baštine, i, budimo iskreni – o tome nema ko da brine osim nas. Mi smo jedini u prilici da tim vrednostima obezbedimo širu nacionalnu, ne samo lokalnu, pa i međunarodnu afirmaciju i, naravno, odgovarajuću zaštitu“, zaključio je Stojadinović.
Ogranak SANU iz Niša, koji deluje na području jugoistoka Srbije, bio je suorganizator naučnog skupa u Leskovcu, pa je Stojadinović ukratko predstavio i rad niškog ogranka.
„Naš ogranak upravo je navršio četiri godine od osniivanja, četiri godine upornih nastojanja na širenju duha i misije SANU u ovom delu naše zemlje, pri čemu ta misija ima dva cilja. Jedan da upozna javnost jugoistočne Srbije sa dostugnućima svetske i domaće nauke i umetnosti, a drugi da plasira ono što se ovde stvara. Ovaj drugi cilj uključuje, ne samo predstavljanje tog umetničkog i naučnog stvarlašatva, već otkrivanje, beleženje, analizu, tumačenje, vrednovanje….kulturne baštine juga Srbije“, istako je akademik Ninoslav Stojadinović.
Ovaj medijski sadržaj deo je projekta „Banka znaja“ koji je podržan iz budžeta grada Niša. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!