U Vranju je danas organizovana radionica za izradu Akcionog plana za javno zdravlje čiji je cilj unapređenje zdravlja, prevenciju bolesti, smanjenje rizika i poboljšanje zdravih stilova života.
Sekretarka odbora za zdravlje i socijalnu politiku Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) Jasmina Tanasić, kaže da će danas biti realizovana treća faza u izradi ovog obaveznog planskog dokumeta koji je uveo nove nadležnosti lokalne samouprave Zakonom o javnom zdravlju.
“Mnogo je zdravstvenih problema, koji se mogu rešiti na jeftin i efikasan način koordinacijom i saradnjom svih aktera na nivou lokalnih samouprava. Danas ćemo svi zajedno da naučimo kako se pravi akcioni plan za oko 13 opština čiji su predstavnici sa nama“, rekla je Tanasić.
Gradski većnik za zdravstvo Miroljub Stanković, napomenuo je da Vranje već ima Akcioni plan za javno zdravlje i da je taj posao uradio među prvim gradovima u Srbiji.
“To za mene i lokalnu samoupravu predstavlja satisfakciju, ali smo tu da danas dobijemo dodatne instrukcije kako bismo unapredili postojeći naš akcioni plan. Mi smo shvatili važnost ovakvog dokumenta i zato strategiju javnog zdravlja imamo već tri meseca, a akcioni plan smo usvojili pre 20 dana“, ističe Stanković.
Svedoci smo, kako kaže, epidemije morbila koje su se pojavile u oktobru 2017. godine na Kosovu.
“U Pčinjskom okrugu najugroženija je Surdulica sa oko 100 obolelih, dok u Vranju imamo sedam, od toga četiri zdravstvena radnika. Da bismo znali kako da reagujemo, moramo da imamo strategiju i akcioni plan“, zaključuje Stanković i dodaje da lokalna samouprava ima u planu za desetak dana izgradnju i Akcionog plana za migrante, s obzirom na to na na ulazu u Vranje postoji migracioni centar i ambulanta.
Pomoćnik gradonačelnika za zdravstvo Aleksandar Stajić, istakao je da grad Vranje čini sve kako bi imao što bolji Akcioni plan javnog zdravlja.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!