Karate sport u Bojniku ima tradiciju dužu od trideset godina a bojnički karatisti tokom tog perioda umeli su da obraduju svoje sugrađane medaljama sa svetskih i evropskih prvenstava. Jedan od talentovanih karatista je i Aleksa Zdravković, učenik elektrotehničke škole Nikola Tesla u Nišu koji se karateom bavi već šest godina i nosilac je braon pojasa. Do sada je osvojio blizu 40 medalja od čega je polovina zlatnih.
Aleksa koji trenira u Karate klubu Pusta Reka a trener mu je trofejni trener Igor Zdravković, je višestruki prvak Srbije u katama pojedinačno i u miks timovima. Na Evropskom prvenstvu u karateu održanom u Sloveniji, Aleksa je osvojio zlatnu medalju u kata timu dok je pojedinačno bio treći a bronzanu medalju ima i sa svetskog prvenstva. Redovnim treninzima Aleksa je izgradio zdrav stil života ali i takmičarski duh koji je preneo i na svoje školske obaveze što nas vodi u drugi, zanimljiv deo razgovora. Naime, ovaj talentovani sportista upisao je elektrotehničku školu Nikola Tesla u Nišu kao prvi na listi primljenih učenika gde je i sada jedan od najboljih učenika obzirom da u školi ima sve petice.
Svoje talente usmerio je ka informatici pa se, neobično za njegove vršnjake, odlučio da se bavi programiranjem, pravljenjem aplikacija koje pomažu u svakodnevnom životu ali je već zalazio i u oblast neuro robotike.
Za sebe ovaj višestruko talentovani dečak kaže: Neko sam ko voli inženjerstvo, programiranje, elektroniku, robotiku, fiziku i druge prirodne nauke. Mogu do sutra da nabrajam svoja interesovanja i da pričam o svojim strastima, ali u suštini svih njih mogu da svrstam tri osnovne životne težnje. Prva je radoznalnost i želja za razumevanjem sveta oko sebe. Iz toga proizilaze ljubav prema matematici i njenim primenama – fizici i elektrotehnici, ali i astronomiji, biologiji, neuronauci. Druga, i nekako najupečatljivija, je rešavanje problema. To mi omogućava programiranje aplikacija, mikroračunara i izmišljanje i konstrukcija stvari koje ranije nisu postojale. Konačno, treća težnja je ka kvalitetnoj komunikaciji svojih ideja i izuma drugima. Ako ne uspem da podelim plodove svojih nastojanja sa okolinom i ne pomognem zajednici rešivši neki problem, gubim svrhu.
Iako za sebe kaže da nije vernik, iskoristio je svoje talente i u saradnji sa profesorkom veronauke napravio je web i mobilnu aplikaciju pod nazivom „Veronauka na dlanu“ koja kombinuje sve aspekte duševnog života i može da se koristi u učionicama širom Srbije na časovima veronauke.
Neuro robotika je kod našeg zanimljivog sagovornika izazvala ogromno interesovanje da je od sedmog razreda u kontaktu sa kompanijom iz Indije, koja posluje u toj oblasti, uspeo da dobije sponzorstvo u smislu paketa elektronike. Aleksa je učestvovao i na letnjoj školi neurorobotike gde je uspeo da napravi i prvu igračku u vezi sa neurorobotikom..
Za kraj razgovora, u vreme kad mladi ljudi uglavnom traže mogućnost da odu u inostranstvo, Aleksa razmišlja o preduzetništvu u lokalnoj zajednici u Bojniku gde vidi sebe u budućnosti.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!