Muzej odbrane reka Stare planine u selu Temska kraj Pirota posetila je juče ambasadorka Velike Britanije u Srbiji Šan Meklaud, čije je opremanje i otvaranje muzeja pomogla upravo ambasada Velike Britanije.
Ambasadorka je prilikom posete, obišla hidroelektranu “Temac“ i manastir Sveti Đorđe u Temskoj, gde su meštani i aktivisti uručili su gostima iz ambasade prigodne poklone.
“Prvi put sam ovde i oduševljena sam, veoma je lepo. Mnogo sam čitala o Staroj planini. Imate dragocene prirodne lepote u ovom regionu. Drago mi je što sam došla da upoznam tek deo i radujem se novim neposrednim saznanjima. Zahvalna sam na toploj dobrodošlici. U Ujedinjenom kraljevstvu snažno se zalažemo za civilno udruživanje i svesni smo kakav doprinos javnoj debati i odlučivanju o različitim društvenim pitanjima ima udruživanje gradjana i zato rado podržavamo civilna društva i nastojimo da im pomognemo da ostvare iskazane potrebe važne za celu zajednicu“, rekla je u Temskoj njena ekselencija ambasadorka Velike Britanije u Srbiji Šan Meklaud.
Prijem za predstavnike ambasade priređen je u prostorijama Muzeja odbrane reka Stare planine u Temskoj, a ovaj muzej otvoren je prošle godine uz podršku brojnih društava, fondacija i organizacija, kao i Britanske ambasade.
„U stalnoj postavci muzeja su, pored ostalog, fotografije i isečci novinskih članaka kojima je predstavljena pedesetogodišnja borba za zaštitu reka, nagrade dodeljene ekološkim aktivistima, savremeni razboj sa računarom gde posetioci mogu da se informišu o naučnim radovima o Staroj planini.Protivimo se što je moratorijum na izgradnju MHE oročen na 15 godina i daljoj urbanizaciji Jabučkog ravništa“, rekla je aktivista i autorka izložbe Dragana Božinović, koja je u ime aktivista uručila ambasadorki sertifikat zahvalnosti za uređenje prostora i pruženu podršku.
Predsednik Saveta Mesne zajednice Temske Tomislav Pančić je rekao da očekuju dalju saradnju na zaštiti ovog kraja i razvoju turizma.
„Ovaj Muzej je rezlat naše pedesetogodišnje borbe na odbrani reka“, rekao je Pančić.
Ekološki aktivisti stalno ukazuju na probleme u očuvanju zdrave životne sredine.
„Donosicima odluka o važnim ekološkim pitanjima nude pomoć učesnika Međunarodnog naučnog kampa u Temskoj, koji su radom na terenu ukazali na nova naučna saznanja, bogatstva biodiverziteta, ali i probleme i moguća rešenja“, rekao je biolog doktor Miroslav Demajo, dodajući da se Kamp u Temskoj održava već 14 godina.
Gosti iz ambasade Velike Britanije imali su priliku da pogledaju film “Reke žedne slobode“, čija se projekcija na proleće očekuje i u Kulturnom centru Beograda.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!