LESKOVAC – U Leskovcu je danas najavljen početak projekta Američke agencija za međunarodni razvoj (USAID), koja će u naredne dve godine uložiti 4,2 miliona dolara u 12 ekonomski ugroženih opština na jugu u jugozapadu Srbije.
Reč je o Projektu za razvoj privatnog sektora čiji je cilj otvaranje novih radnih mesta u malim i srednjim preduzećima.
Promovisan je na skupu privrednika na kome su govorili ambasador Sjedinjenih američkih država u Srbiji Majkl Kirbi i ministar regionalnog razvoja i lokalne smaouprave u Vladi Srbije Igor Mirović.
Kirbi je rekao da se radi o novom vidu saradnje američke i srpske vlade.
“Ovo je jedan pionirski projekat i novi vid saradnje zbog toga što Srbija ima kapacitete da uspešno implementira jedan ovakav program”, kazao je Kirbi.
Naglasio da je u ranijim periodima američka vlada preko USAID uglavnom pružala pomoć u sprovođenju vladavine prava i pospešivanju demokratije u Srbiji.
Ministar Mirović je kazao da Srbija može biti ponosna što je prva uspela da započne realizaciju nove vrste projekta.
“Čini mi se da se pogodilo u sam centar, u suštinu, i kada je reč o izboru opština i gradova i kada je reč o samim elementima programa”, ocenio je ministar Mirović.
Na skupu su govorili i gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, kao i Biljana Stanković i Miloš Ignjatović, predstavnici regionalne i nacionalne razvojne agencije, koje će biti partneri USAID.
Projekat se realizuje u gradovima Leskovac i Vranje i opštinama Preševo, Bujanovac, Medveđa, zatim, Raška, Novi Pazar, Sjenica, Tutin, Priboj, Prijepolje i Nova Varoš.
Predviđeno je da se za četiri godine uloži više od 7 miliona dolara, u prvoj dvogodišnjoj fazi 4,1 milion dolara.
Od 2001. godine američka vlada je preko programa USAID Srbiju pomogla sa ukupno 865 miliona dolara.
(Kraj) mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
I bez američke intervencije zapošljavanja večeri u Leskovcu znaju biti prijatne i ispunjene prijateljstvom. Laku noć Leskovčanima želim.
• Током 2003. године непосредно сам радио на стварању, оснивању и обезбеђивању иницијалних средстава Фонда за развој општине Лесковац, на оснивању Регионалног гаранцијског фонда за јужну Србију, и на оснивању Регионалне агенције за економски развој и предузетништво (REEDA),
• Током 2003. године био сам ангажован на изради стратегије развоја града Лесковца 2004.-2008. године,
• Године 2004. радио сам на изради Интегративног плана социо-економског развоја јужне Србије 2005. – 2007. год.
• Током 2005. године радио сам на Стратегији комуникације и методолошком приступу програму развоја општине Лесковац,
• Током лета 2007. године био сам члан експертског – неполитичког тима за развој града Лесковца и члан српске делегације програма добросусетства Србија – Бугарска „Трансграничен центр – соционално-икономическо струдничество” у сарадњи са „Регионални анализи и прогнози” Софија – Перник.
• Новембра 2008. године непосредно сам био укључен у реализацију анкете – Мишљење привредног сектора Лесковца, коју је спровео Фонд за развој града Лесковца,
• Током 2009. године радио сам као члан Комисије за стратешко планирање локалног одрживог развоја на изради Акционог плана….
Након свега овога и још много других активности, између осталог и искустава са УСАИД-ом, могу да кажем следеће:
1. Реализвани су само они пројекти који су већ унапред били одређени од њихових тимова, прецизно избуџетирани, беспрекорно организационо и технички осмишљени, са прецизно бираним члановима тимова – угледних стручњака са локала, који су били параван и добро служили промоцији оваквих пројеката,
2. Након до танчина презентоване економске и демографске слике градова са свим социо-економским специфичностима, приступало се завршним фазама припрема, пред почетак реализације пројеката,
3. Сугестије од стране локалних партнера и стручњака у тим тимовима – да има приоритетнијих пројеката који би дали много већи ефекат на локални или регионални развој, допринели запошљавању или дали било какав бенефит Граду или локалним срединама нису или нису у потпуности уважавани.
4. Највећу корист имали су само они који су писали пројекте, сликали се пред новинарима и учествовали у које каквим “радионицама”, које су често пута биле организване на прелепим дестинацијама са пуно лепе хране, пића… А, било је и ….
5. Ефекте пројеката у реалном животу нико никада није мерио, никога нису интересовали. Изгледа да их није ни било.
6. Средства у пројекту са којима би УСАИД учествовао, била су добар мамац за преусмеравање развојних средстава градских буџета у контролисане пројекте УСАИД-а. Долазио сам до закључка да учествујем у пројектима који нема никакву стратешку важност и ефекте по регионални или локални развој, што је била суштина и пројеката и личног ангажмана, већ ми је пред очима била слика као да смо болеснику у последњој фази болести од карцинома лакирали нокте.
7. Стварни ефекти из сличних пројеката: јачање легалних присуства служби САД на територији “финансирања”, са комплетним увидом и могућности контроле новчаних токова, увида у урбанистичке документе, планове, утицаја на јавност у смислу “Народ Америке Народу југа Србије”, усмеравања привредних активности у њима жељеном смеру, спутавање реализације правих развојних пројеката, контрола и утицај на органе власти (давање и примање мита)…
8. Вође пројеката су са брдом пара и прелепим искуствима у проводу са нашим девојкама на југу Србије одлазили, а нама су остајали само проблеми, започете а не завршене инвестиције (пример Аутобуске станице у Лесковцу…), све веће рупе у буџетима локалних самоуправа, бесконачни судски процеси…
Имам уистину, довољно аргумената да саветујем – будимо обазриви. Овај новац је као кост која ће остати у грлу грађанима југа и југозапада Србије…. Да ли се баш на том простору нешто треба догодити?
Имам много бољи предлог! Чућете га, ако дођете на предавање
Deda, da li si oženjen, pošto za te stvari kod mene godine ne igraju ulogu?
Dragi ,,deda“,
Ne znam ko te i od koga brani, al od mene stvarno nema potrebe. Mislim da baš nisam u cvetu mladosti, pa s toga i ne prihvatam da si za mene deda, jer i te strategije i fondovi nisu toliko stari. Moderne su to aktivnosti, tvorevine.
Samo sam htela da zajedno uradimo jednu strategiju, ništa drugo, jer imam neko skromno iskustvo u pešesnaest pisanija. Došla bih i na to predavanje, al nećeš da mi odgovoriš jer si oženjen, a gospođa je ljubomorna. Pozdrav, ne zameri., Svako dobro!
p.s.dopalo mi se kako si skresao.
Garant nas špijuniraju. Malo im što imaju google, nego hoce sad i direktno da znaju sve. Bravo deda, pogodio si suštinu. Uvek nadju nešto što nam treba (u ovom slučaju zapošljavanje) pa nam onda kao uvale neke milione dolara za to. Eh kad bi se naša vlada setila toga, onda ne bi mogli da prikupljaju informacije. Ali naša vlada čeka uvek da dodje neko sa strane da im kaže šta da rade, kako da se ponašaju itd, kao da ih zapošljavanje ljudi na realnim osnovama ne interesuje. Pa skoro su i sami predstavnici lokalne samouprave rekli da nemaju gde na drugom mestu da zapošljavaju ljude nego u javnom sektoru. Nažalost ovde se sve vrti oko politike. Evo i Cvetanović koji je do juče pljuvao po direktorki direktorke centra za jug Srbije sada sedi pored nje. Neko mu rekao da tako treba. . .
Samo se podsmevaj NPR, njima i trebaju korisni idioti kao što si ti 🙂
Sve je to javna tajna, a ipak mnogi i dalje kao drogirane kokoši nasedaju na njihove priče. Na koje predavanje?
Bravo, Deda. Da znaš da Leskovcu ne trebaju stručnjaci. Dovoljni su nesvršeni profesori engleskog jezika da se bave razvojem. U toj agenciji za razvoj okruga, svi eksperti zajedno imaju 3 razreda ekonomske škole. A o Ekonomskom savetu Grada, „sabiranju privrednika“ kod Gradonačelnika, slikanju za sve plaćene medije, ni reč ne želim da kažem.
sve to lepo, ovi će da ulože, projekat će da se realizuje ali ni reči o tome kako će izgledati implementacija tog projekta, koji su njegovi ciljevi (kvantifikovano), koje su metode, konkretne aktivnosti…
amerikanci daju pare…jeeeeeee živeo gradonačelnik!!!