Analitičari: O razgraničenju se ozbiljno pregovara iza kulisa

Ideja etničkog razgraničenja između Srbije i samoproklamovane države Kosovo, odnosno podele, za koju se smatralo da je propala, ponovo se pominje kao moguće rešenje čiji su glavni proponenti predsednici Vučić i Tači, a spekuliše se da za to imaju podršku američkog predsednika Trampa. Ova ideja, navodno se realizuje iza kulisa, tvrde analitičari i pojedini političari.

Nemački analitičar i viši saradnik Saveta za politiku demokratizacije Bodo Veber kaže za Kossev da se nalazimo se u sferi spekulisanja.

Takođe, postoji i strah da bi zagovornici razmene teritorija birali scenario nasilnog incidenta kako bi uspostavili granicu na Ibru putem svršenog čina, upozorava Veber

„On se ne može u potpunosti isključiti, pogotovo u situaciji zastoja pregovora sve do jeseni iduće godine i to po svaku cenu treba sprečiti. Štaviše, realno takav scenario ne može ni da uspe – samo pogledajte nemire 2011. godine, koji su upravo vodili do političkog dijaloga, a ne do podele Kosova,“ smatra Veber.

On ipak sumnja u mogućnost druge varijante koju mnogi očekuju, samim tim i toga da će poslednji diplomatski napori pisanja pisama uroditi plodom.

“Pre će se raditi kod Trampovog, kao inače i kod pisma gospode iz Brisela, o očajnom pokušaju da se ‘spase’ jedan pregovarački proces pre odlaska današnje Evropske komisije za čiji neuspeh su najviše odgovorni upravo oni zapadni akteri koji su mislili da se ignorisanjem principa na kojima je bio građen politički dijalog i dao značajne početne rezultate, mogu rešiti problem između Kosova i Srbije, umesto da nude stabilno i trajno rešenje,” istakao je Veber.

IZA KULISA

„Samim činom da će predsednik Sjedinjenih Američkih Država tobože pozvati predsednike Srbije i Kosova na svečanost u Vašingtonu dokazuje se da je dosadašnji dijalog bio u stvari simulacija, a pravi dijalog se odvijao iza kulisa,“ ocenio je kosovski analitičar Beljulj Bećaj za ‘Zašto?’.

Bećaj takođe smatra da je evropska zajednica jedan od posebnih razloga zašto nije bio uspešan dijalog do sada, kao i da kosovski predsednik Hašim Tači „solira“ dok mu se suprotstavljaju ne samo činioci vlasti, već i opozicija na Kosovu, što, kako ocenjuje, povlači  mogućnost da „ne može biti uspešan njegov koncept razgraničenja“.

„Dakle, ukoliko smo imali zvanični dijalog, koji je bio neuspešan, i ovaj tajni koji je bio uspešan, onda ne možemo govoriti o mogućnosti da će doći do normalnog kompromisa,“ rekao je Bećaj.

PROČITAJTE VIŠE:


RSE: Zašto Vučić i Tači žele da trguju teritorijama?


O Kosovu i u leskovačkoj skupštini: Mi smo sledeći, Albanci već kupuju parcele u Lebanu da grade džamije!


Jug Srbije gubi između 6 i 7 miliona evra mesečno zbog uvođenja kosovskih taksi


Projekat Kosova je u ćorsokaku, ali ne brani se tako zemlja, niti tu Rusija može bilo šta da pomogne


Boško Obradović: Dogovoreno! Nama Leposavić, njima Bujanovac, Preševo i kilometar autoputa


Da se pregovori vode iza kulisa u prošlosti je govorio i predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić. On je u par navrata ponavljao svoje tvrdnje, dok je tokom nedavnog intervjua za Espreso ocenio da oni nikada nisu bili intenzivniji.

„Nikada se intenzivnije, iza kulisa, nije pregovaralo o ‘razgraničenju’, i taj proces se privodi kraju. Ukoliko ne uradimo nešto što će sprečiti ovaj režim da do toga dođe, u 2019. godini će oni staviti potpis na pravno obavezujući sporazum o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova,“ rekao je Jeremić u intervjuu za Espreso.

„Taj sporazum treba da potpiše neko iz Srbije, da li će to biti Aleksandar Vučić, ja lično – ne verujem,“ prognozirao je Jeremić navodeći da Vučić „za to gaji Anu Brnabić“, da „Ana Brnabić stavi taj potpis, a da posle toga bude puštena niz vodu“.

ŠTA SE DEŠAVALO BLIZU ŽENEVE?

Iljir Deda, poslanik opozicione Alternative u Skupštini Kosova, koji nije bio u Skupštini kada se glasalo za novi pregovarački tim Prištine u dijalogu sa Beogradom, tvrdi da se sa tim projektom nije stalo i da su njihovi izaslanici imali pre nekoliko dana sastanak blizu Ženeve.

“Sve je ovo deo jedne brzine, netransparentnog procesa koji bi se završio po scenariju gde ćemo se mi jednoga dana probuditi i pročitati vest da su dva predsednika potpisala principe o sveobuhvatnom sporazumu o normalizaciji odnosa, gde bi jedna od prvih tačaka bila da su se strane složile o korekciji granica. To na Kosovu nikada neće proći, bez obzira šta gospođa Federika Mogerini želi, ili možda i gospodin Hašim Tači. Ni u jednom skupštinskom sazivu, ovom sadašnjem ili nekom budućem, neće nikada biti 80 poslanika koji će glasati za fašistički projekat etničke podele”, zaključuje Iljir.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare