Antić: Dužni smo da radi naših potomaka, pamtimo istoriju kako nam se stradanja u Toplici, Surdulici ili Pustoj Reci više nikada ne bi ponovila

Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Dejan Antić, u ime Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, predvodio je u Prokuplju državnu ceremoniju obeležavanja 107. godišnjice od podizanja Topličkog ustanka.

„U doba najvećeg okupacionog mraka na evropskom tlu koje je grcalo pod čizmom germanskog imperijalizma i njegovih saveznika, mali srpski narod se usudio da upali baklju slobode i podigne oružanu pobunu na sopstvenom pragu – poharanom i porobljenom. Ne želeći da trpi masovne likvidacije svojih sunarodnika, pljačku, nasilje i pokušaje asimilacije koje su činile okupacione vlasti, onog časa kada je najavljena nasilna mobilizacija srpskih mladića za bugarsku vojsku, jug Srbije se podigao na oružje, i na današnji dan 1917. godine, započeo Topličko-jablanički ustanak. Jedini organizovani ustanak u porobljenoj Evropi“, rekao je državni sekretar Dejan Antić.

Prema Antićevim rečima srpski su ustanici za kratko vreme oslobodili prostor između Jastrepca, Kopaonika, Radan planine, Kukavice i Južne Morave gde su obrazovali ustaničku državu.

„Ipak zbog brojčane nadmoći okupatorskih snaga, nedostatka naoružanja i komandnog kadra Toplički ustanak je kroz mesec dana ugušen u krvi. Gušeći ustanička dejstva bugarski okupator je na ovim prostorima za samo nekoliko meseci svirepo pobio 20.000 ljudi. Među likvidiranima najviše je bilo žena, dece i staraca“, naveo je Antić.

Državni sekretar je zaključio da danas nemamo prava da zaboravimo herojsku borbu i žrtvu naših predaka, kao ni slobodu koju su nam preci ostavili.

„Svakome, pa i našim nekadašnjim neprijateljima, treba pružiti ruku saradnje i prijateljstva jer je to jevanđeljska vrlina. Ali smo dužni, da radi naših potomaka, pamtimo svoju istoriju kako nam se stradanja u Toplici, Surdulici ili Pustoj Reci više nikada ne bi ponovila. Sloboda je bila i ostala najuzvišenija vrednost srpskog naroda. Uveren sam da ćemo i danas, svesni svoje herojske i mnogostradalne prošlosti, uspeti da je sačuvamo braneći suverenitet, političku nezavisnost i teritorijalnu celovitost države Srbije. Samo je slobodna i nezavisna Srbija garant opstanka našeg naroda, nacionalne kulture i identiteta“, istakao je Dejan Antić.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
FORum LIvii
27.02.2024. 12:34

Leskovac , Jablanicki i Pustorecki kraj su skupo platili fijasko Toplickog ustanka.Pored ubijenih, mnogi su oterani u internaciju u Bugarsku.Mnogi nisu preziveli transport, torturu i teske uslove zivota tamo.
Postoje malo podataka o broju nasih gradjana koji se nisu vratili iz bugarskog zarobljenistva.Nema podataka gde su im grobnice, koliko su , nema spomen obelezja .
Nas dug prema njima je da iz zaborava izvucemo njihova imena, mesto gde pocivaju.Da se podigne spomen obelezje gde bi potomci mogli da dolaze i poloze cvece i zapale svece.
Ja sam potomak jednog od onih koji se nije vratio.Moj deda, Milan Tasic, je bio trgovac i odveden je kada je njegovom sinu, mom ocu Borisavu, bilo tek mesec dana.Njegov nestanak je ostavio teske posledice na zivot porodice i promenio sve.
Zeleo bih da postoji spomen obelezje , kao sto postoji u drugim zemljama .To bi bio izmedju ostalog i zadatak Odbora za negovanje tradicija, politickih stranaka i delegata iz naseg kraja , Narodne Skupstine i vlade Republike Srbije.
U saradnji sa Bugarskom , organizovati komemoraciju i parastas u Bugarskoj , ako postoji obelezje.