Mesto odakle se zahvata voda za piće za 24.000 stanovnika opštine Vlasotince sada je sanirano i pitomo, veruje se da će izdržati nove nalete hirovite reke Vlasina dok se ne promeni celokupni sistem, ali njegova prošlogodišnja sanacija izgledala je apokaliptično.
Do havarije i prekida u snabdevanju došlo je sredinom januara usled višednevnih kiša i jakog nevremena. Vodostaj Vlasine, koja je jurišila, je bio veoma visok, pa je njena snaga pokidala više od polovine brane i vodovodne cevi ukopane u koritu reke. Zaposleni u JP Vodovod nisu mogli nikako da sanairaju kvar sa skromnom opremom, pa su u pomoć pozvali državno preduzeće Srbijavode.
„Sanacija je izgledala apokaliptično jer nismo mogli da priđemo reci. Vodostaj je bio veliki, prilazni put s leve strane nemoguć, morali smo da okrenemo nekih 200 do 300 metara korito reke na drugu stranu i omogućimo pristup tom havarisanom delu da bi mogli da uradimo sanacione radove i to je ekipa Vodovoda uradila dok je JP Srbijavode uradilo sanaciju vodozahvata i kameni nabačaj da se kompletno zaštiti taj deo cevovoda jer ovo je njegovo treće kidanje od puštanja fabrike vode od 1995. godine“, priča za Jugmediu direktor Vodovoda Zvonko Ilić.
Brana i vodozahvat se nalaze u ataru sela Boljare, nekoliko kilometara od centra varoši Vlasotince, tačno tamo gde se u uvek mutnu Vlasinu uliva čista kao suza reka Rastavnica. Prvi cilj okretanja Vlasine bio je da se dođe do Rastavnice i njenog vodozahvata koja može u kišovitim danima da snabde sve potrbe meštana.
Kaže da se nabujala reka Vlasine preusmeravala tri dana po 24 sata sa nekoliko buldožera dobijenih od Srbijavode. „U korutu reke bile su vodovodne cevi i otkinute su u dužini do 70 do 80 metara“.
Nisu u tpm talasu oštečeni samo brana i cevi ispod nje, već je havarisana i obližnja crpna stanica iz koje voda dalje ide na preradu u fabriku vode.
„Šteta na crpnoj stanici nastala je prilikom prepumpavanja vode iz Vlasine jer je pumpa pored vode počela da gura pesak i šoder, pa je stradalo radno kolo. Mi smo iz dubine od osam metara vode iz crpne stanice kofama izvukli preko 10 kubika tog peska i šodera“, prića Ilić, koji naglašava da su se kasnije cevi kidale još tri puta pa se agonija meštana produžavala.
Kompletna šteta sanirana je tek krajem avgusta, tako što su vodovodne cevi ispod brane u dužni od 100 metara izmeštene na levu obalu, praktično je napravljen nasip, a sama brana je ponovo vraćena u prvobitno stanje.
„Brana je sanirana i dodatno učvrščena tako što je korito Vlasine ispod nje popločano kamenom i dodatno je napravljen betonski prag kako se to kamenje ne bi pomerilo i brana ponovo obrušila“.
Međutim, sve je to privremena sanacija jer izmeštene cevi nisu zamenjene novim nego samo zakrpljene, mutnoća Vlasine je i dalje problem pa zato često dolazi do obustave isporuke vode, a oprema u fabrici vode, napravljene još 1995. godine bez ikakvih dozvola, veoma dotrajala.
„U toku je izrada projekta za kompletno novi sistem. Tim projektom planira se kompletan novi vodozahvat, cevovod, potisni cevovod i oprema u fabrici vode. Ta oprema je bila lošeg kvaliteta i kada je kupljena pre 30 godina. Do te mere je izraubovana i može se koristiti, možda, još par godina“, objašnjava naš sagovornik dodajući da su uz ostalu opremu potrebni i merači mutnoće Vlasine koji će, praktično, istog momenta signalizirati fabrici, kako bi se sistem preusmerio na Rastavnicu ili zaustavilo punjenje cevi muljem.
Procenjuje se da je za sve to potrebno oko 500 miliona dinara, za šta je potrebno vreme.
Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!