VRANJSKA BANJA/VRANJE – Zbog radova na sanaciji havarije u ulici Balkanskoj u Vranjskoj banji,bez vode će biti potrošači u istoj ulici do saniranja kvara.
Gradski „Vodovod“ preporučuje korisnicima da po nestanku vode, a po normalizaciji vodosnabdevanja ne koriste vodu za piće i pripremu hrane sledeća dva sata, a da u tom periodu izvrše ispiranje kućnih instalacija.
Voda je ispravna hemijski i bakteriološki, ali zbog transporta čestica iz cevovoda nakon obavljene intervencije nije preporučljivo koristiti je u gore pomenute svrhe u naredna dva sata po normalizaciji vodosnabdevanja.
(Kraj)iva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Deca na selima ili u gradovima koja nemaju vodovod i prinudjena su na individualne bunare nemaju kontrolu vode a u sredinama gde ima vodovoda imaju?Pa se postavlja pitanje zar nemaju sva deca ista prava po konvenciji UN koju je Srbija potpisala imaju ali u Srbiji nemaju jer nadlezna sanitarna inspekcija ne vrsi kontrole a vlast o tome cuti!Jedno od prava koje garantuje Konvencija o pravima deteta jeste I pravo deteta na najviši mogući standard zdravstvene I medicinske zaštite, koja obuhvata I “suzbijanje bolesti i pothranjenosti, uključujući u okviru primarne zdravstvene zaštite, između ostalog primenu lako dostupne tehnologije i obezbeđujući adekvatne hranljive namirnice i čistu vodu za piće, uzimajući u obzir opasnosti i rizik zagađenja životne sredine” (čl. 24. Konvencije). S obzirom da se – kao I drugi potvrđeni međunarodni ugovori – neposredno primenjuje, danom ratifikacije Konvencije za Republiku Srbiju nastala je obaveza da ovo pravo obezbedi.
Zdrava životna sredina, čista pijaća voda I zdrava I uravnotežena ishrana deteta su preduslovi detetovog zdravlja. U tom smislu, postoji obaveza nadležnih organa da, u okviru svojih ovlašćenja koja su im zakonom data, kontrolišu ove uslove – što obuhvata I redovnu kontrolu pijaće vode u individualnim bunarima.Uставом Републике Србије загарантовано је право сваког грађанина на здраву животну средину и на благовремено и потпуно обавештавање о њеном стању.
Свако, а посебно Република Србија и аутономна покрајина, одговоран је за заштиту животне средине и свако је дужан да чува и побољшава животну средину. Уставом је такође зајамчено мирно уживање својине и других имовинских права стечених на основу закона[1], као и право на једнаку законску заштиту, без дискриминације.
Са становишта Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода, право на здраву животну средину се постиже довођењем у везу различитих аспеката животне средине са правима која су гарантована овом Конвенцијом (слобода изражавања, право на живот, право на поштовање приватног и породичног живота, као и право на правично суђење).
У погледу домаћих прописа, једно од начела заштите животне средине прокламовано Законом о заштити животне средине је и начело превенције и предострожности које подразумева да свака активност мора бити планирана и спроведена на начин да: проузрокује најмању могућу промену у животној средини; представља најмањи ризик по животну средину и здравље људи; смањи оптерећење простора и потрошњу сировина и енергије у изградњи, производњи, дистрибуцији и употреби; укључи могућност рециклаже; спречи или ограничи утицај на животну средину на самом извору загађивања. Истовремено је прописана обавеза државних органа да редовно, благовремено, потпуно и објективно, обавештавају јавност о стању животне средине.
Појединачним прописима уређене су различите области заштите животне средине, а само неки од њих су Закон о управљању отпадом, Закон о заштити ваздуха, Закон о процени утицаја на животну средину, Закон о водама, Закон о заштити од нејонизујућих зрачења, Закон о заштити природе, Закон о заштити од буке у животној средини и многи други.
У случају сумње у повреду права на здраву животну средину или ради вршења надзора над применом наведених прописа, грађани имају могућност претходног обраћања инспекцијским органима на нивоу локалне самоуправе којима су поверене делатности из области заштите животне средине, као и републичком инспекцијском органу у оквиру Министарства пољопривреде и заштите животне средине.Vodovod i kanalizacija su ogledalo jedne drzave a u srbiji svaki dan imamo u medijima objavu neispravna voda grad za gradom,selo za selom pa dokle vise kada ce vlada da se okrene tom problemu koji je od zivotnog znacaja za njene gradjane i decu?Gradjani se pitaju da li uopste moraju da placaju tehnicku vodu koju im neki vodovodi isporucuju po ugovoru ne moraju ali vlast ima monopol nad vodom pa im salju racune i za tehnicku vodu a zastitnik potrosaca i zastitnik gradjana o tome cuti!pa zasto onda imamo zastitnike i zasto imamo vladu kada nemamo osnovne uslove za zivot ispravnu vodu a u selima vodovod i kanalizaciju i posle se pitamo zasto nam sela napustaju mladi pa niz ulice im teku fekalije gospodo politicari.Dok vi menjate nepotrebne zakone promenite ovo za dobrobit nase dece na selima:: „Sl.gl. RS“ br. 125/04 sanitarna inspekcija ne kontrolise individualne vodne objekte jer se kosi sa zakonom o hrani iz 2009 i konvencijom UN gde sva deca imaju ista prava.Probudite se samo u sumadiji imamo 60000 hiljade ljudi i dece ugrozenih a koliko ih ima u celoj Srbiji?(http://www.ikragujevac.com/vesti/27743-voda-sa-javnih-cesmi-neispravna-za-pice.html) imamo i dece koja su se razbolela od vode a koliko ih je jos o kojima neznamo(http://www.ikragujevac.com/vesti/27549-batocina-dvogodisnje-dete-zarazeno-eserihijom-zbog-neispravne-vode-foto.html)?Probudite se dok nije kasno pravimo Beograd na vodi a nemamo vodu da pijemo ni mi ni deca niz ulice nam teku fekalije zar je to 21 Vek?Mozemo kupiti vodu za pice ako je to interes da zaradite ali kako da kupimo za spremanje hrane za pranje sudova za licnu higijenu hocete li nam to objasniti?