Udruženje „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“ počelo je veliki protest ispred Ministarstva finansija i privrede, dok je više stotina radnika turističkih agencija, turisticki vodiči i prevoznici održalo danas oko 14 sati protest ispred zgrade SIV3 na Novom Beogradu, gde je smešteno Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.
Među protestantima je i više desetina privrednika i turističkih radnika iz Leskovca, Niša, Vranja, a pred zgradom Ministartva finansija nadležnima je upućena jasna poruka: „Nećemo vaš minimalac“.
Milena Amon u ime Udruženja “Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije” je kazala medijima koji prate proteste da je udruženje na čijem je čelu ranije već uputilo Ministarstvu finasija zahteve koji se iznose i na današnjem protestu, na šta nisu dobili odgovor. Zbog toga su, kako kaže, bili prinuđeni da izađu na ulice i tako se izbore za prava.
Na protestu su i predstavnici udruženja frilensera i predužetnika Srbije
Vidljivi su sledeći transparenti:
“Od 1. januara 200.000 ljudi ostavljate bez posla”, “Stop novim nametima kao što je “eko” taksa”, “Pravo na rad”, “Turističke agencije umiru”, “Hoćemo pravedan poreski sistem”.
Ispred Ministarstva finasija okupilo se nekoliko stotina ljudi. Okupljeni aplaudiraju onima koji pored Ministarstva prolaze u automobilima i autobusima koji trube
Osim automobila tu su i autobusi iz više gradova iz unutrašnjosti.
Okupljeni skandiraju: Izlazite napolje i duvaju u pištaljke.
Snežana Spasić, vlasnica leskovačke turističke agencije „Bravo tours“ prisustvovala je i prvom i drugom protestu i kaže da se u Leskovac vraća sa gorkim ukusom u ustima.
„Najpre jer je jednom kolegi iz branše na protestima pripalo teško. Samo se srušio ispred zgrade SIV-a i odvezla ga je hitna pomoć. Ne znamo šta je sa njim i da li je uopšte živ. Ali mi smo morali da se odlučimo na proteste i da glasno kažemo da pomoć mora da važi za sve, a ne samo za pojedine sektore“, kaže ona za juGmediu.
Od početka krize nije u svojoj turističkoj agenciji otpustila nijednog radnika, ali zato obaveze i personalni troškovi, kao i računi za struju, internet, telefone, i dalje stoje neplaćeni.
„I to je tako zato što su u rešavanju celog ovog problema turističke agencije bukvalno nevidljive za one koji bi trebalo da ga reše. Ja ne planiram da zatvaram agenciju. To nije moja želja, kao ni da otpuštam radnike. Već naprotiv. Ali, za to nam je potrebna sektorksa pomoć države. Mi sami štetu koja nam je napravljena ne možemo da nadoknadimo i na ivici smo ambisa. Mnogo je otpuštenih ljudi, a tek će ih biti od 31. decembra. Mi to želimo da sprečimo“, objašnjava Spasićeva.
A za to, kako navodi, mora da se odreaguje ranije.
„Taj 1. januar će doći dok trepnete. A nemaju svi stomak za to, niti žele da svojim dugodišnjim radnicima, saradnicima, prijateljima kažu: Žao mi je, ali ja moram da te otpustim. To su moralne ograde kojih svi moramo da se pridržavamo kako bi opstali kao društvo“, zaključuje ona.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Битно да се у државном сектору гаси забрана запошљавања, да се свима повећавају плате, које су ионако превелике наспрам нерада, да се пензионерима повећавају пензије и дају додаци. А преко чије грбаче све то иде? Преко свих који раде у приватном сектору, малих предузећа и ситних предузетника. Еко такса са 10.000 годишње отишла на 100.000,а држава уништава потоке и речице, ђубре поред ауто пута колико хоћеш, срамота ме и да гледам,фекалије излива ко где хоће, ал еко таксс ће решити проблем!
Dosta više tih neosnovanih napada na penzionere. Oni su svojim dugogodišnjim radom zaslužili te penzije. Čak im je država u više navrata zakidala po neki deo penzije. Da su radnici, sada penzioneri, one pare koje su im odbijanje od zarade i uplaćivane u penzioni fond, oročili u nekoj banci, sada bi imali veću dobit od kamata, nego što su im penzije, a glavnicu ne bi morali ni da diraju. Tatjana razmisli malo, možda i tebe čekaju penzionerski dani.
Na osnovu obaveštenja iz turističke agencije Sim tours iz Beograda, danas tokom protesta ispred Ministarstva finansija, njihovom dugogodišnjem upošljeniku Željku Dziniću je pozlilo. I pored ukazane pomoći i reannimacije, on je nažalost preminuo. Zbog šoka i gužve najpre je prostrujala vest da je u pitanju vlasnik agencije. Svakako žrtva je ogromna i nenadoknadiva.
Krupnim koracima u zlatno doba idu Cvetanović i Vučić.
Ostali izgleda zaostaju.
Vlast bi morala ozbiljno da se pobrine o malim firmicama koje im trenutno samo sluze za muzu i ubiranje poreza,to u uredjenim evropskim zemljama nije tako (licno sam proveo 25god.u EU) vlasnik sam mikro radnje a resenje za eko porez sam dobio sa naznakom SREDNJI ZAGADJIVAC imam 3 radnika i 10 sivace masine najnovije generacije ,grejem se na eko gorivo pa bih rado da pitam gospodu u vladi cime ja to zagadjujem okolinu? Pretpostavljam silnim novcem koji sam doneo u Srbiju a zaradio ga u uredjenoj drzavi Austriji. Ako tako mi i treba kog sam vraga trazio ovde. Kada jednom covek ode ne treba se vracati .