Ove godine Narodna biblioteka Radoje Domanović u Leskovcu obeležava 140 godina od osnivanja prve čitaonice u gradu, a pored najave početka ovog značajnog jubileja, danas je sečenjem slavskog kolača proslavljena i slava biblioteke Sveti Ćirilo i Metodije.
„Prvi zapisi o čitanosti u Leskovcu mogu se naći mnogo ranije, ali zvanično je registrovana u junu 1879. godine na inicijativu građana Leskovca upućenom ministarstvu prosvete i crkvenih dela. U godinama koje dolaze čitaonica u Leskovcu se sporo razvijala da bi te 1935. godine prerasla u Narodnu biblioteku a decembra 1959. godine dobila je naziv koji danas nosi, Narodna biblioteka Radoje Domanović“, podsetila je direktorka biblioteke Vesna Ilić.
Ilićeva je zatim govorila o značaju i doprinosu generacija bibliotekara bez kojih ova ustanova danas ne bi bila tu gde jeste, osvrćući se i na značaj knige u eri interneta i novih tehnologija.
„Danas stojimo na mestu gde su generacije bibliotekara pre nas prenosile naslednicima svoj entuzijazam i znanje, prednjačili su u svakoj inicijativi i inovaciji bibliotekarstva i išli rame uz rame sa vrsnim znalcima. Danas je značaj knjige mnogo veći nego ikada, u digitalnom okruženju knjiga čitanje mora da se izbori za svoje mesto i knjiga opstaje. Možda menja pojam i oblik iz štampanog u elektonski, ali njen značaj biva i postaje još veći, jer samo ona nudi, za razliku od puke zabave uz monitor i računar, jedan veoma bogat sadržaj“, poručila je direktorka.
Naglasila je da se oni neće opirati digitalnim knjigama i čitaonicama u digitalnim formama, ali da danas biblioteka ima pred sobom veliki i odgovorni zadatak, a to je digitalizacija istorije i kulturnog nasleđa svog zavičaja.
Današnjoj proslavi prisustvovali su predstavnici grada i kulturnih ustanova, a gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović obećao je ovom prilikom da će grad pomoći oko obeležavanja ovog velikog jubileja.
„Svaka biblioteka ima jedinstven cilj, on se sastoji u tome da stalno podseća društvo u kome postoji, koliko je važno učešće biblioteke u izgradnji kulturne svesti i civilizacijskog napretka. Danas u svetu postoji na stotine hiljada biblioteka, ipak tačan broj je nemoguće odrediti. I Leskovac ima svoju biblioteku i to kakvu“, kazao je gradonačelnik.
Pored velikog značaja ovog jubileja za našu kulturnu zajednicu, Cvetanović je istakao da je taj značaj isto toliko veliki i za naš opstanak kroz vihore vremena.
Danas leskovačka biblioteka ima 11 odeljenja i pet ogranaka, ali i fond od 200 000 knjiga i periodike.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Kamo snimak?
Sve cestitke jubileju. Velika je stvar cuvati tolike naslove od zaborava i uciniti ih dostupnim generacijama posle nas da ih citaju. Hvala ovim divnim ljudima na tome. Pozdrav gradonacelniku i direktorki.