Biblioteka u Leskovcu: Svetionik znanja koji nas vodi kroz uličnu galeriju

Kultura, ta dragocena riznica vrednosti i identiteta svakog društva, predstavlja ogledalo koje oslikava dušu zajednice. U Leskovcu, gradu sa bogatim kulturnim nasleđem, Narodna biblioteka “Radoje Domanović” istinska je čuvarica čitalačke kulture i čuveni ambasador kulture u svim svojim aspektima. Ova institucija, koja neguje čitanje, širi svest o njegovom značaju i podiže kulturnu svest kod sugrađana, duboko je ukorenjena u srcima Leskovčana.

“Lokalna samouprava prepoznaje ne samo vrednost čitanja već i značaj matične biblioteke kao temelja kulturne scene grada. Stoga, kontinuirano pruža podršku njenom radu. Danas, posetili smo Biblioteku povodom završetka radova na njenom uređenju, koje  uključuje formiranje novog izložbenog prostora”, rekao je danas gradonačelnik Leskovca prilikom posete ovoj kulturnoj ustanovi.

Ovaj prostor, istakao je, biće otvoren za mlade umetnike tokom cele godine, pružajući im priliku da izraze svoju umetničku vrednost.

Pored toga, dodao je, adaptacijom istočne fasade Narodne biblioteke Radoje Domanović, stvoreni su bolji uslovi za rad bibliotekara i dostupnost građanima, posebno mladima koji strastveno čitaju knjige.

“Projektom „Ulična galerija“, Grad Leskovac uložio je 4,3 miliona dinara kako bi podržao ovu kulturnu instituciju koja je dragocena za nas sve”, najavio je Cvetanović.

This slideshow requires JavaScript.

Biblioteka će uskoro obeležiti i impozantan jubilej – 145 godina od osnivanja prve Čitaonice, što, prema rečima gradonačelnika,  predstavlja ne samo istorijski trenutak, već i deo opstanka i identiteta stanovnika Leskovca tokom svih ovih decenija.

Zatim je pohvalio zaposlene u Biblioteci koji predano rade na tome da deca i mladi razumeju ulogu biblioteka i bibliotekara u očuvanju kulture, nasleđa i prošlosti.

“Grad Leskovac će i dalje podržavati rad Biblioteke kako bi osigurao da ostane svetionik kulture i znanja. Uz podršku grada i predanost zaposlenih, ova institucija će i dalje osvetljavati put novim generacijama. Čestitam vam na još jednom divnom projektu i želim vam da ubuduće imate još novih projekata a grad će vam kao i do sada biti jedan korektan partner jer grad koji nema kuluturu nema dušu a mi smo mnogo puta pokazali da smo ljudi sa dušom”, poručio je gradonačelnik.

Direktorka Biblioteke Vesna Ilić, istakla je dugogodišnju istoriju i razvoj Biblioteke, od osnivanja Čitaonice pa sve do današnjeg dana.

Ona je naglasila značaj Biblioteke kao čuvara kulture i umetnosti i izrazila nadu da će Biblioteka nastaviti da raste i razvija se.

“Prema poslednjem popisu i reviziji građe, Biblioteka raspolaže sa 185.318 monografskih i serijskih publikacija, što je znatno više u odnosu na prethodnu godinu. Osim toga, Biblioteka poseduje fond namenjen slepim i slabovidim osobama, a prostor je pristupačan osobama sa invaliditetom”, rekla je Ilićeva.

Aktivna članstva u Biblioteci broje 15.678, od kojih je 6.144 aktivno,a na Dan pismenosti, koji se svake godine obeležava, upisano je 260 novih korisnika.

“Postojanje organizovane čitaonice u Leskovcu mogu se naći još 1869. godine ali je zvanično registrovana nakon oslobođenja od Turaka 1879. U godinama koje dolaze čitaonica u Leskovcu se razvija i 1935. godine postaje Narodna biblioteka a 1959. dobija naziv koji i danas nosi Narodna biblioteka Radoje Domanović. Naredne sledeće godine 2024. godine očekuje nas zaista veliki jubilej koji svima nama i celom gradu mnogo znači“, podsetila je direktorka.

Biblioteka u Leskovcu aktivno sarađuje sa ustanovama obrazovanja i kulture, nudeći različite programe i izložbe.

Projekat „Ulična galerija na otvorenom“ predstavlja korak napred u podršci umetnicima i promociji kulture u Leskovcu.

“Ne baš od kako je sveta i veka ali svakako od pojave ispisanih glinenih pločica, pergamenata, papirusa, svitaka i knjiga osetila se potreba za rizničarima ili savremenim jezikom rečeno za bibliotekarima i knjigama o kojima će oni voditi računa. Biblioteka je uspela da stekne kod korisnika naviku i kulturu čitanja koja je postala svakodnevnica Leskovčana, zato uloga bibliotekara i Biblioteke sve više dobija na značaju, svesni svoje uloge uranjamo i dalje neprekidno u svaki svitak, u svaku knjigu, u svako umetničko delo i srastamo sa njima, u neprestanom dosluhu sa onima koji to žele da podele sa nama, zato su knjiga, kultura i umetnost razlog i merilo našeg postojanja i neočekivano nađena večnost”, poručila je Ilićeva.

Zahvaljujući podršci i razumevanju lokalne samouprave na čelu gradonačelnikom Leskovca, dodala je direktorka, Biblioteka je postigla svoj puni potencijal a rezultati su očigledno vidljivi, dostupni i očigledno korisni. Zatim je pozvala sve prisutne da zajedno uživaju u njihovom izložbenom prostoru.

Gradonačelnik je ovoj kulturnoj ustanovi donirao radni sto njegove porodice još pre godinu, a ona sada krasi jedan kutak u holu Biblioteke

Biblioteka je neizostavan deo identiteta Leskovca i ključni čuvar kulture i umetnosti koja će i dalje svetliti put ka znanju i kulturi, čuvajući i šireći blago koje nosi u svim naraštajima Leskovčana.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

11 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Branka
12.09.2023. 17:09

Jos jedan dokaz da je obrazovanje, duhovni rast i razvoj mladih jedan od glavnih ciljeva lokalne samouprave! Mladi koji misle svojom glavom, citaju, razvijaju geometriju razmisljanja jesu buducnost i osnovni element napretka!

MARIJAT
12.09.2023. 17:17

Ulaganje u kulturne ustanove je od znacaja za celo drustvo. Nas grad podjednako brine o svim sferama naseg zivota.

Sizif
12.09.2023. 17:22

To što Biblioteka danas ima preko 15 000 aktivnih članova je podatak za poštovanje. Biblioteka danas ima status koji zaslužuje a sve zahvaljujući vrednim ljudima, entuzijastima koji su napornim radom postigli ove izuzetne rezultate. To je sada hram umetnosti gde se često osim čitalačke publike nađu i uživaoci u likovnoj umetnosti ili kvalitetnoj muzici. Radnicima Biblioteke ne manjkaju dobre ideje za nove projekte kao ni oni koji te ideje sprovode u dela.

Bojana
12.09.2023. 17:27

Lokalna samouprava zna u šta treba ulagati. Biblioteka je renovirana, a čuva našu kulturu, oplemenjuje znanje i obrazovanje.

Jović
12.09.2023. 18:38

U toku je LIFFE. Zar vam se ne čini da mnogo prostora dajete biblioteci a manje drugim ustanovama kulture?

MisterS
12.09.2023. 18:39

Ova institucija kulture, nauke i obrazovanja je nosilac kulturnog uzdizanja našeg grada. Narodna biblioteka „Radoje Domanović“ u Leskovcu aktivno učestvuje u organizaciji raznih manifestacija iz oblasti kulture, edukativnih programa, kao i povećanju broja čitalaca kroz aktivnu afirmaciju književnosti i tradicije našeg grada. Lokalna samouprava je poslednjih 12 godina pokazala da je na strani znanja, kulture i tradicije, tako da podrška biblioteci i njenim sadržajima nije izostala. Novi, kreativni i primamljivi sadržaji koji su predstavljeni i najavljeni će značajno unaprediti rad ove institucije.

Bilo jednom u Leskovcu
12.09.2023. 18:42

Posetio je gradonačelnik i druge službe pa niste pisali o svim posetama.

Nikola
12.09.2023. 20:30

Svetionik dranja i ugradnje, što prolazi za sada, jer je Miličina ćerkica, a posle smene vlasti zatvor ne gine.

Kosmicejski
16.09.2023. 19:27
Odgovor za  Nikola

Još da je smeniti, fijasko za vas u najavi.

Milka
12.09.2023. 23:47

Biblioteka predstavlja enciklopediju grada, koju treba cuvati i u nju ulagati. Sve pohvale direktorki na rukovodjenju i idejama.

Boban Ilic
13.09.2023. 09:21

Jos jedan hram,.znanja, mudrosti, pravih kulturnih i obrazovnih vrednosti Narodna biblioteka „Radoje Domanovic“ u Leskovcu zasijala je punim sjajem i istinski postala pravi svetionik i mesto naseg kulturnog okupljanja, desavanja, preobrazaj ali i cuvar vise od stogodisnjeg kulturnog, obrazovnog i istoriskog nasledja. Ovo je pravo osvezenje za ljubitelje knjige, intelektualne avanturiste i istrazivace. Ponosni smo na nasu Narodnu biblioteku, njen menadzment i rukovodstvo grada koje jos jednom pokazuje svu svoju opredeljenost i spoznaju da je ulaganje u ustanove kulture ulaganje u znanje, podizanje kulturne svesti i prave vrednosti koje jedino garantuju odrzivu i mnogo bolju buducnost grada Leskovca i cele Srbije.