Na današnji dan, pre 210 godina, odigrala se jedna od najvećih i najtragičnijih bitaka u periodu Prvog srpskog ustanka između srpskih ustanika i turske vojske. Srpske ustanike predvodio je Stevan Sinđelić, a život za slobodu dalo je oko 4.000 Srba.
Kao i svake godine, 31. maja, na spomeniku Stevanu Sinćeliću i nastradalim junacima na Čegru, održan je parastos i položeni su venci. Ceremoniji su prisustvovali državni zvaničnici, predstavnici grada Niša, Njegovo preosveštenstvo episkop niški gospodin Arsenije, predstavnici Vojske i okupljeni narod.
„Ovo je jedan od najznačajnijih datuma u modernoj srpskoj istoriji. Ovo je bitka koja je udarila temelj moderne srpske države, a žrtva koju su podneli Stevan Sinđelić i čegarski junaci, upravo je poruka, ne samo našim precima koji su se borili za državu, nego i našim budućim naraštajima kako i na koji način treba da se opode prema svojoj teritoriji i svom narodu. Poruka Stevana Sinđelića i njegovih boraca i dan danas odzvanja“, rekao je Zoran Antić, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Predsednik Skupštine grada Niša mr Rade Rajković rekao je da je 31. maj veliki datum za Srbiju i grad Niš.
„Meni je danas posebno zadovoljstvo što danas ovde ima dosta mladih i dosta dece koji su došli. Jednostavno, ovo je neka vrsta časa istorije. Na nama je da iz godine u godinu sve ovo poštujemo i da zainteresujemo mlade da čuvaju tradiciju srpskog naroda“, izjavio je Rajković.
A kao i svakog dana u godini Selomir Marković, čuvar spomenika na Čegru dočekao je okupljene goste.
„Ovo je danas specifičan dan, dan bitke. Biće velelepno. Spreman sam za preko 1.000 ljudi. Svako ko kroči ovde biće dočekan i poslužen“, rekao je Selomir.
ĆELE KULA
Svojim junaštvom istakao se resavski vojvoda Stevan Sinđelić. Ne mogavši da pobedi brojno jače turske snage koje su prodrle u šanac, Sinđelić je pucao iz kubure u podzemni magacin baruta. U strašnoj eksploziji nastradali su svi srpski vojnici i mnogo Turaka. Da bi zastrašio Srbe, turski zapovednik grada Huršid paša je u znak osvete odrao 952 glave, napunio ih slamom (sve su naši kozari, Srbi drali i punili slamom i u znak pobede i da bi se umilio Sultanu poslao u Istambul. Sultan zgrozen svirepošću, naredio je da se odmah vrate lobanje) i opomene naredio da se od lobanja palih srpskih ustanika sagradi Ćele-kula na ulazu u Niš.
U Ćele-kulu su uzidane 952 lobanje i danas stoji kao simbol borbe Srba za nezavisnost.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!