BOSILEGRAD – Ležišta fosfata u opštini Bosilegrad, najperspektivnija su u Evropi, a rezerve skupe rude olova i cinka u Karamanici dovoljne su i za naredni vek. Ako na pravi način iskoristi rudno bogatstvo, opština bi mogla da izađe iz kruga nerazvijenih.
Rusi su u Karamanici skoro šest godina – obnavljaju stari kop iz 1969. godine i spremaju ga za eksploataciju. U rudniku olova i cinka posao je do sada dobilo osamdesetoro meštana.Procenjene rezerve vrlo skupe rude olova i cinka u Karamanici, koja u sebi ima i primese bakra i zlata, obezbedile bi rad rudarima i u narednom veku.
„Ovo ležište je perspektivno“, tvrdi Andrej Morozov, šef ekipe i Sankt Peterburga. „Međutim, neophodno je istraživanje, jer još uvek ne znamo šta kriju ova brda. Šest do deset odsto olova i cinka u rudi je procenat koji obećava.“
Planirano je da sa početkom esploatacije posao ovde dobije 400 ljudi. Sada tu radi 80 rudara, uglavnom iz okoline, mada ima i onih koji su zbog posla došli iz Makedonije.
„Radio sam kod nas u rudniku, ali se tamo manje zarađuje“, objašnjava Slavče Arsenov, rudar iz Probištipa u Makedoniji. „Zvali su ovde, rekli su da je bolje i zato sam došao, da zaradim da hranim familiju i da odnesem nešto para kući.“
Selo Karamanicu, čiji se poslednji zaselak nalazi na tromeđi Srbije, Makedonije i Bugarske, stanovnici ne napuštaju jer posla u rudniku ima. Mihajlovi imaju tri sina rudara.
„Ovde imamo sve za život, struju, puteve, telefon“, kaže Žarko Mihajlov. „Eto, sada radi i rudnik, ima para, jedino što bi bilo bolje da ima još mladih ljudi.“
S prvim lepim danima nastavljena su istraživanja ležišta fosfata za koje stručnjaci tvrde da je najperspektivnije u Evropi.
Proizvodnja fosfatnog koncentrata smanjila bi uvoz sirove rude iz Sirije i Maroka, a lokalnom stanovništvu omogućila kvalitetniji život. Posle otvaranja rudnika stigli bi i investitori, tvrdi Ljuben Zahariev, savetnik za rudarstvo u opštini Bosilegrad: „To bi našem kraju značilo, jer bi bilo više radnih mesta, ljudi ne bi odlazili odavde. Perspektive ima…“
U opštini sa osam i po hiljada stanovnika, petina je bez posla. Oni koji rade, od početka godine prosečno su zarađivali oko 20.000 dinara.
Izvor: RTS
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!