Bojan Stanković: Nad zaostavštinom Teokarovića u Vučju izvršen kulturni, istorijski u urbanistički terorizam

Odbornik u Skupštini Leskovca GG “Svi za jednog, jedan za sve“ Bojan Stanković zatražio je danas raspravu u lokalnoj skupštini o bogatoj istorijskoj u kulturnoj zaostavštini porodice Teokrović u Vučju, uz ocenu da je nad tom zaostavštinom izvrešn – terorizam.

Njegov predlog nije usvojen uz obrazloženje da se već radi projektno-tehnička dokumentacija o rekonstrukciji čuvene jedinstvene vile u raspadanju predratnog industrijalca Laze Teokarovića, ali je on u tri minuta obrazložio svoj predlog.

„Nije problematična samo vila Teokarovića, već celokupna zaostavština. Porodica Teokarović je ostavila dubok trag u istoriji Vučja, privrednim, kulturnim i humanitarnim radom. Ostavili su zaostavštinu koja svedoči o bogatom periodu o istoriji Vučja. Danas je njihovo nasleđe ugroženo neodgovornošću vlasti, a nedostatkom svesti o očuvanju kulturno istorjskih spomenika. Zaostavština Teokarovića danas je u alarmantnom stanju. Nad njom je izvršen kulturni istorijski, ali i urbanistički terorizam od strane trenutne vlasti“, kazao je između ostalog Bojan Stanković.

On je dodao da je fabrikaTeokarovića mogla da bude pretvorena u muzej industrijske baštine, dok hidrocentrala na Vučjanki nije dobila pažnju kao spomenik kulture. Takođe je upozorio da vila Teokarovića preti da se uruši.

„Iz nje je odneto 500 kilograma zlata posle 1945. godine i još mnoge vrednosti“, kazao je optužujući da lokalnu samoupravu da nije pokazala interesovanje za ovaj arhitektonski biser, te da se na taj način Vučjanci odriču prilike za razvoj turizma.

On je apelovao na lokalnu samoupravu da što pre krene sa sanacijom i promocijom zaostavštine Teokarovića.

Šef Odeljenja za društvene delatnosti i lokalni razvoj Saša Mladenović objasnio je da je, zajedno sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture iz Niša realizovan projekat, koji je odobrilo Ministarstvo kulture, s kojim je snimljena sva zaostavština u Vučju, te da je pokrenut postupak za status kulturnog dobra.

Porodično zlato Laze teokarovića ponela je iz kuće njegova supruga još 201941.godine. Bežeći kroz noć, atomobil je skliznuo s puta i kofer sa nakitom je izgubljen. (Izvor: Svetalana Velmar Janković, rpđaka Teokarovića).

„Grad je raspisao i sproveo nabavku i zaključio ugovor o izradi projektno-tehničke dokumentacije za rekonstrukciju, sanaciju i adaptaciju vileTeokarovića. Taj projekat se radi sa Zavodom za očuvanje spomenika kulture. Predviđeno je da se vili u potpunosti vrati stari sjaj, ali ne samo vili, već i ceo kompleks, sa terasom, bazenom i parkom“, istakao je.

Inače, vila o kojoj se govori je vlasništvo Laze Tekoarovića iz Leskovca, jednog od trojice braće tekstilnih industrijalaca, za koje je međunarodna štampa pisala između dva velika rata da su zajedno bogatiji i od samog kralja Aleksandra Karađorđevića Prvog.

Pored te vile, građene krajem tridesetih godina prošloga veka u alpskom stilu i sa kamenom iz Italije, Laza Teokaorović je sa svojom suprugom i malim i jedinim sinom, koji je kao odrasli momak poginuo u Maroku u saobraćajnoj nesreći, imao još dve vile, jednu porodičnu, preko puta ove koja se urušava, odnosno, pored same živopisne Vučjanke, okružene raskošnim vrbama.

Propadanje najlepše vile u Vučju počelo je sredinom poslednje decenije prošloga veka.

Laza, koji je kako piše Svetalana Velmar Janković, da je bio veliki gospodin i izuzetno obrazovani čovek, a njegovi još živi savremenici da je bio gazda kakvog Srbija nije videla, mereći po dobroti, poštovanju radnika i po humanosti.

Laza se iz Leskovca preselio u Vučje zbog mekane vode za pranje vune, od kojih je pravio štofove bolje i od onih iz Engleske, gde su tri brata Teokarovića zavšili fakultete.

Sagradio je tekstilnu fabriku u centru varoši i od sela napravio mali gradić. U centru te fabrike je takođe još jedna vila, poslovna, ali njena lepota je i danas pleni, iako se i ona polako urušava. Napravio je niz malih kuća za radnike u centru, dvospratnu dugačku dvospratnu zgradu sa stanovima, koja je kompletno urušena, kao i menzu za radnike, takođe dvospratnu, i ta zgrada je u dobrom stanju.

Još dok je njihova majka Vana bila živa, braća Teokarović su podigla crkvu iznad Vučja, koju su predali crkvi, pa je ona danas najočuvanija zaostavština Laze Teokarovića, koji je posle rata sa braćom robijao 10 godina. Umro je u Parizu sedamdesetih godina.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

6 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Kaldrma
25.11.2024. 15:07

Gazde punile kofere sa zlatom, narod radio za hleb….

Tako nam je kako nam je
25.11.2024. 16:46
Odgovor za  Kaldrma

Istina. Narod da je zagazdeo isto bi radio. Gazda nije pao sa Marsa, nego je i on nekad radio za hleb. A kad je zagazdeo, sta je trebalo da radi? Da razdeli svoj rad i muku onima koji rade za hleb? Svi su komunisti kad bi da otimaju, ali kad imaju i treba od njih da se uzme, tad prestaje svaka prica o komunizmu.

Potop
25.11.2024. 18:33
Odgovor za  Kaldrma

Tada su barem obrazovani bili gazde(ne kažem da nisu iskorišćavali radnike) dok ovi danas em nepismeni em maltretiraju sve što je normalno i pismeno oko njih.
Oni su otišli sa jednom ovi će sa drugom revolucijom dok Srbija i pod jednim i pod drugima grca i propada.

Prav za prav
04.12.2024. 08:58

Vila Teokarvica je bila potpuno renovirana pre 20-ak godina. Iako je u centru Vucja mestani i policija nisu sprecili da se ona potpuno pokrade do nivoa cigle i urnise. I to u malom Vucju gde se tacno zna ko i sta radi. Potrebno je obezbefiti da se isto ne ponovi i posle ove rekonstrukcije.

Ljuba
05.12.2024. 11:25

Vi možda noviknaru-ke, kad tako lepo navoditi,kako je Teohareva vila propala, a ona propada od oslobođenja do danas, osim perioda kad je sedamdesetih godina bila državno vlasništvo, kad je pretvoren u hotel sa restoranom( bila svadba mog pok.brata), ali tu ima „ALI“ koje devojci sreću kvari, tu je sad “ hiljade“ naslednika, zašto bi se država tresla da to doteruje i popravlja.Ja ne pristajem da se od mog primanja( penzionerskog) odbija kao prilog, jer sam ja svojim ličnim sredstvima renovirao i uradio sebi svoju kuću koju posedujem.Ajd…..

Miodrag
30.12.2024. 15:54

O trosku drzave srediti te kuce u Vucju Pa to je van pameti. Sto se ne sredi fasada hotela Dubocice.Ruglo, a centar grada. Neko je to kupio za male pare. Da u prizemlju, izdao lokale i uzimao kiriju. Strasno. Hotel Leskovac se sredio pa to pristojno izgleda,bez obzira sto unutra padaju plafoni. Zakasnio je Vucic. Korupcija, pranje novca, pljacke. Treba najmanje dvadeset godina da se utvrdi pravo stanje.