Boravak dece u aleksinačkim vrtićima košta 50 posto više nego u niškim. Cena je viša i od beogradskih vrtića, iako je prosečna zarada u Aleksincu za tridesetak hiljada niža nego u Beogradu. Od ekonomske cene roditelji plaćaju 20 posto što je 6.300 dinara.
Boravak dece u aleksinačkim vrtićima košta 50 posto više nego u niškim. Cena je viša i od beogradskih vrtića, iako je prosečna zarada u Aleksincu za tridesetak hiljada niža nego u Beogradu. Od ekonomske cene roditelji plaćaju 20 posto, što je 6.300 dinara, piše RTS.
„Mislim da je za naše područje dosta velika cena vrtića,“ kaže jedan građanin dok drugi ne misle tako – „Nije mi skupo, jer otprilike 300 din ispada dnevno. Da ti neko čuva dete za 300 dinara“. „On je treće dete u porodici, tako da za njega ne plaća. Dobro je, super, u toplom su, jedu piju, spavaju, čuvaju ih“, dodaje treći.
Ekonomska cena, kako kažu, formira se na osnovu pravilnika koje je donelo Ministarstvo prosvete i isključivo na osnovu realnih troškova i realnog broja redovno prisutne dece.
„Ekonomska cena svake godine se menja neznatno gore ili dole u zavisnosti kakvo je stanje cena na tržištu. Kako je u drugim lokalnim samoupravama cena manja, ne bih da zalazim u to, ali tvrdim da u Aleksincu strogo radimo po pravilniku koji je donet i da je to realna cena“ ističe Dalibor Radičević, predsednik opštine Aleksinac.
Od ukupno 900 dece, od čega je 600 u celodnevnom boravku, maksimalnu cenu plaća manje od dve trećine.
„Treće i četvrto dete ne plaćaju vrtić, njih je u ustanovi oko 90. Takođe, oslobođeni su plaćanja primaoci socijalne pomoći ako i deca sa smetnjama u razvoju, a broj dece koja plaćaju sa umanjenjem je veći od 200“, kaže Violeta Popović, direktor Predškolske ustanove „Lane“ Aleksinac.
U ovoj razuđenoj opštini sa 71 selom 5 vrtića je u samom Aleksincu, a 19 u selima. Na listi čekanja je više od stotinu mališana, i to je pitanje koje treba rešitti, kažu nadležni, a potrebe za većim brojem mesta u vrtićima porasle su, kažu, sa povećanjem zaposlenosti, za 10 godina broj nezaposlenih, u ovoj opštini prepolovljen je sa 9 na 4.500.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!