Granica stupanja u prvi seksualni odnos iz godine u godinu se spušta, a zbog nedovoljno znanja o upotrebi kontraceptivnih sredstava sve su učestalije maloletničke trudnoće. Ipak, samo nekolicina mladih devojaka odluči i da rodi, pokazuju statistički podaci.
U Opštoj bolnici Leskovac, koja pokriva ceo Jablanički okrug, prošle godine, od 1.651 porođaja 42 majke su bile maloletnice, što je 2,54 posto od ukupnog broja žena koje su u ovom okrugu podarile život bebama.
Po zvaničnim statističkim podacima, broj maloletnih porodilja se smanjuje jer ih je u 2017. bilo više, tačnije 48, a kako tvrde lekari i dalje je to “trend” među romskom populacijom.
“Ono sa čim mi iimamo problem su zapravo starorotkinje, žene od preko 34, pa i 40 godina starosti koje se odlučuju da rađaju. Mi pomno pratimo njihove trudnoće i ne dozvoljavamo da dođe do komplikacija prilikom samog porođaja”, tvrdi direktor leskovačke bolnice Nebojša Dimitrijević.
Iz mnogobrojnih razloga sve veći broj žena više nego ikada ranije dobija bebu nakon 35. godine.
“Da pojasnim: Tu ne mislim na žene, koje su prethodno rađale. One su čak imale manji rizik od pojave komplikacija u trudnoći. Mislim da one koje rađaju po prvi put u tim godinamma, na začeća veštačkom oplodnjom… Ja znam da nijedna žena od svog lekara ne želi da čuje reči kao što su „visokorizična trudnoća“, ali takve trudnoće to jednostavno jesu i sve ih je više”, komentariše Dimitrijević.
U ranijim istraživanjima koje smo radili, na jugu Srbije je, statistički, smanjen broj izvršenih abortusa u odnosu na pre 30 godina.
Godišnje se, pokazuju podaci, izvrši oko 350 abortusa.
Na abortuse se sve ređe odlučuju devojke, već žene koje zbog teške materijalne situacije nisu u stanju da čuvaju drugo ili treće dete.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!