LESKOVAC – Vlasnik preduzeća „Ukras“ za proizvodnju zaštitnih rukavica Svetozar Milovanović iz Vladičinog Hana je 20 godina pokušavao da razvije svoju proizvodnju i to je uspeo tek kada je dobio pomoć od Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), pa sada svoje proizvode plasira i na slovenačko tržište.
Njegov primer naveo je danas ambasador Sjedinjenih američkih država u Srbiji Kalj Skot, na poslovnom sastanku u Leskovcu povodom tri godine od sprovođenja projekta „Podrška razvoju privatnog sektora“, vrednog 4,1 milion dolara, koji se bavi unapređenjem razvoja mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u tri grada i devet opština na jugu Srbije.
U okviru skupa u hotelu Pašina česma, održan je i mini sajam „start up“ kompanija.
„Ovakvi poslovni susreti i međunarodni sajmovi prilika su za širenje poslovnih tržišta. Male firme imaju potencijal da budu konkurentne van svoje zajednice, ali da bi bile konkurentne na tržištu, moraju da isporučuju proizvode koji zadovoljavaju potrebe kupaca“, kazao je amabasador SAD, naglašavajući da je privrednik iz Vladičinog Hana uz pomoć USAID
i partnerskih agencija u Srbiji dobio registarsku oznaku CD po evropskim standardima, pa sada svoje rukavice može da isporučuje i firmama poput „Tigra“ i „Fiata“.
Destak privrednika je na ovom skupu dobilo sertifikate, koje im je uručio ambasador SAD
Projekat „Podrška razvoju privatnog sektora“ se realizuje u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije i u partnerstvu sa regionalnim agencijama, među kojima je i Centar za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga. Finansijsku podršku u vidu opreme i učešća na sajmovima, obuka, konsaltinga i monitoringa,
dobila su 122 mala i srednja preduzeća, najviše ona koje vode žene i mladi.
Prednost ovog projekta u Jablaničkom i Pčinjskom okrugu iskoristilo je 17 firmi u oblasti omladinskog i ženskog preduzetništva, odnosno, u oblasti agroindustrije, modne i lake industrije i dva klastera.
Zahvaljujući se na pomoći američkom narodu, direktor Razvojne agencije Željko Sertić govorio je i o podršci Vlade Srbije, takođe malim i srednjim preduzećima kroz Strategiju razvoja, usvojenu pre godinu i po dana, i o akcionom planu, koji bi trebalo, rekao je, naredne godine da donese vidljive promene u toj privrednoj oblasti.
Vlada je u te svrhe opredelila 16 milijardi dinara, gotovo 150 miliona evra, a do današnjeg dana malim i srednjim preduzećima preneto je nešto manje od 10 milijardi dinara.
„Reč je o finansijskoj pomoći, obukama, podršci ženskom preduzetništvu i mladima, kako bismo im dali snagu da naprave prvi korake, ali su pomoć dobijala i preduzeća koja su već radila, 25 posto bespovratna sredstva a preostali deo po veoma povoljnim uslovima“, nagalsio je Sertić, dodavši da je na taj način podržano preko 7.000 projekata.
O pomoći USAID govorila je i koordinator projekta „Podrška razvoju privatnog sektora“ Ana Žegarac, rekavši da je cilj ovog projekta povećanje prodaje, izvoza i stvaranje novih radnih mesta, kao i direktorka Centra za razvoj dva okruga na jugu Srbije Biljana Stanković.
„Mi nismo samo oni koji implementiraju projekte, mi smo i oni koji žive sa vama, mi smo oni koji se radauju vašim uspesima, koji se mnogo sekiraju zbog svake prepreke koju kao vlasnici preduzeća imate. Mi smo oni koji žele da vam svoje usluge stavimo na raspolaganje“, kazala je Stankovićeva.
Domaćin ovoga skupa bio je grad Leskovac, a gradonačelnik Goran Cvetanović je naglasio da je razvoj malih i srednjih preduzeća od suštinskog značaja i za Leskovac i za Jablanički okrug, budući da ona čine 90 posto svih privrednih subjekata.
„Bez pomoći Vlade Srbije i stranih organizacija ne bi mogli da se razvijamo. Naš cilj je jačanje poslovnih veza i u tom smislu potrebna je podrška svih koji mogu da pomognu u dovođenju investitora“, kazao je Cvetanović, izražavajući nadu da će posle ovog skupa američke kompanije doći na jug Srbije.
Na sajmu u holu hotela „Pašina česma“ je svoje proizvode izložila je i firma „Victory“ iz Novog Pazara, vlasnika Zaima Avdića, koja je zahvaljujući pomoći USAD uvećala svoju proizvodnju lake konfekcije u kojoj dominiraju moderne ženske i muške pamučne trenirice i uposlila 10 radnika.
U ime korisnika sredstava zahvalila se Aleksandra Stoiljković iz Leskovca
„Svoj porodični biznis pokrenuli smo uz pomoć USAID i sličnih projekata, to je klica našeg posla, ali iza svega mora da stoji dobra ideja i vizija i veliki rad“, kaže ovaj privrednik.
Projekat USAID se srpovodi u Leskovcu, Vranju, Novom Pazaru, Preševu, Bujanovcu, Medveđi, raškoj, Sjenici, Tutinu, Priboju, Prijepolju i Novoj Varoši.
Milica Ivanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Pitanja za sveznajuću redakciju:
– Koliko preduzeća trenutno ima gospodin sa leve strane naslovne fotografije, izuzimajući njegovu Of shore kompaniju iz Rusije?
– Jesu li mala?
– Jesu li srednja?
-Jesu li ortačka?
– I koja im je pretežna delatnost?
Ma sta mi rece, a mozes li da opravdas nekako svoju konstataciju ili samo, opterecen nepotrebnom „brigom“, lupas?
Ne bavi se gospodin srednjim preduzećima, on je korporacija i na skupu je u ulozi konsultanta i to naš.Sam ambasador mu zavidi…
Ovaj Ambasador da li zna koliko je zemlja Srbija zagadjena njihovim radioaktivnim bombama koje imaju dejstvo i dan danas?
Briga njega za naše privrednike, a veliki Mesko neka se seti da je i on ratovao protiv ovog i njegovih. Ne misle oni nama ništa dobro, ali možda Tramp ako pobedi bice nešto, neka bar plate ono što se platiti ne može. Kolika je šteta zbog njih, jer mi smo poljoprivredna zemlja i ne samo to,
sam Bog zna???