Budžet grada Leskovca za 2022. godinu od 5.060.002.000 dinara, ostvaren je u iznosu od 5,66 milijarde dinara, odnosno 96,5 posto, a prethodna godina je uspešno završena sa suficitom u budžetu u iznosu od 158 miliona 280 hiljada dinara, rekla je na današnjem Gradskom većem šefica Odeljenja za finansije Marija Milosavljević.
Kako je objasnila, najveći prihod ostvarili su od poreza na dohodak, dobit i kapitalne dobitke, 2,49 milijarde dinara, zatim od transfera sa drugih nivoa vlasti, odnosno Republike Srbije gde je ostvarena dobit sa više od milijardu dinara.
Kada je reč o rashodima u prošloj godini oni iznose 4,66 milijarde dinara.
Najviše novca 1,3 milijarde dinara potrošeno je na korišćenje usluga i roba, a na plate zaposlenih u javnom sektoru iz budžeta svih građana potrošeno je više od 1,2 milijarde dinara.
Milosavljevićeva je dodala da su u 2022. godini raspolagali sa 731 milion dinara više nego u prethodnoj godini.
Gradski Stefan Kitanović kazao je da budžet jeste dobro planiran i koretno realizovan, ali uvek postoji prostora za unapređenje.
“Svakako 96, 5 procenata ostvarenja budžeta, budžetski suficit 158 miliona dinara je i te kako zadovoljavajuće. I dok su rashodi izvršeni sa 84,1 posto iz čega vidimo kvalitetno i odgovorno planiranje i budžetski suficit od 158 miliona, takođe iz ovog završnog računa vidimo kome je od korisnika koliko sredstava odobreno, bilo na raspolaganju ali i koliko je potrošio, odnosno nije potrošio, realizovao, odnosno nije realizovao. Puno je pozitivnog u ovom izveštaju, a možemo primetiti da se neke stavke nisu ostvarile na zadovoljavajućem nivou”, istakao je Kitanović.
Dodao je da ukoliko razmotrimo programsku klasifikaciju, možemo primetiti da je pozicija prostornog i urbanističkog planiranja ostvarena sa svega 23,2 procenata, odnosno od 50 miliona planiranih realizovano je svega 11, 5 miliona.
“Kod izgradnje vodovodne mreže i kanalizacije od planiranih 62,7 miliona realizovano je u vrednosti od 30,6 miliona ili 48, 8 procenata, kod izgradnje objekata za potrebe grada ostalo je neutrošeno 34 miliona”, rekao je Kitanović.
Objasnio je da program za koji je rezervisano najviše sredstava a koji nije ta sredstva realizovao i utrošio jeste organizacija saobraćaja i saobraćajne infrastrukture gde ostalo neutrošeno 250 miliona dinara,
Na kraju izlaganja je naglasio da Grad Leskovac trenutno na računu ima 728 miliona dinara.
O tome zašto pojedine pozicije nisu ostvarene govorio je načelnik Gradske uprave Miloš Cvetanović, koji je objasnio da nije to zbog toga što nisu urađene, već zato što konačne situacije za izvođenje radova i za završetak izrade planskih dokumenata nisu dostavljene na naplatu do 31. 12. 2022. godine.
“Planska dokumenta su urađena skoro blizu stoprocentno planiranog ali situacija za naplatu Generalnog urbanističkog plana nije ispostavljena do kraja godine, takođe i određene situacije za vodovodnu mrežu, odnosno gde imamo izvođenje radova iz nekih objektivnih okolnosti na to ne može uticati planiranje jer budžet donosimo oktobra i novembra za sledeću godinu”, rekao je Cvetanović.
Za reč se javio i direktor JP “Urbanizam i izgradnja” Novica Nikolić i istakao da što se tiče planih dokumenata, tu planom iz budžeta grada Leskovca su i sredstva za potpisane ugovore i radove koji su u toku.
“U ovoj godini takođe imamo da se donose odluke za izradu novih planskih dokumenata i onda nam dolazi do preklapanja ali na kraju sva planska dokumenta se završavaju”, objasnio je Nikolić.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ovoliku količinu neznanja odavno nisam video. Ovo je strašno.
„Planska dokumenta su urađena skoro blizu stoprocentno planiranog…“ kazao je Miloš Cvetanović.
Kako je moguće da jedan načeelnik ne zna da se planskim dokumentima planira?
„“U ovoj godini takođe imamo da se donose odluke za izradu novih planskih dokumenata i onda nam dolazi do preklapanja ali na kraju sva planska dokumenta se završavaju”, objasnio je Nikolić.“
A direktor direkcije ne zna da se planska dokumenta ne završavaju već se realizuju.
Diskutabilno je i izvršenje budžeta od 96,5%.
„Gradski Stefan Kitanović kazao je da budžet jeste dobro planiran i koretno realizovan, ali uvek postoji prostora za unapređenje.“
Šta znači termin da je budžet „korektno realizovan“?
Čudo da jedan master ekonomista ne zna stručnu terminologiju.
Žalosno je kakvi planiraju budžet a još žalosnije je što ga ti isti i realizuju.
Čudo da ste tako pametni a ne znate da je budzet danas duplo veći nego 2012. Ja pamtim, pamtim da nije imalo za plate, pamtim da nije imalo za kulturne sadržaje, nije imalo za sport, nije imalo za obrazovanje… E vidite sad ima i svaka im čast. A diskutabilno je to da vi ne pravite razliku između ostvarenje i izvršenja Petre ovaj…
A koliko su danas veće cene nego 2012 profo?
Kad si toliko stručan napravi upoređenje šta smo 2012 mogli da kupimo a šta danas?
Profesore, ako ste to uopšte, šta imaju građani od duplo većeg budžeta kad su im frižideri i novčanici prazniji nego 2012 godine?
A ja pamtim da je u vreme Bojte bila najveća plata i najveći dodaci i da smo super i komotno živeli dok niste došli vi sadašnji i bahati.
E moj slave a pamtis li da se plate nisu ni isplacivale, da su kasnile mesecima….
Pa u to vreme su plate kasnile mesecima, deci smo kupovali krede i sundjer da ponesu nastavnicima u školu. Možda ste vi živeli, ali većina nije sto je i pokazala na izborima koje je tadašnja vlast lagano izgubila
Olga a sad škole cvetaju? Sad vlada pravilo: Škola šta to beše?
Ne laži samu sebe sad od škole nema ni „Š“, deca više ne idu nego što idu, a tek učenje to ni ne mora.
Olga tad su bar deca išla u školu. Sad imaju i krede i sunđer al ne pišu i ne idu.
Mene ne zanima prošlost ni 2012. Zanima me isključivo budućnost bez vas. Neka nova.
Sa vašim kulturnim sadržajima i obrazovnim sistemom upropastiste nam decu bagro.
Baš Tako. Kad se lepo isplanira nema preklapanja. Planira se tačno i precizno. Naravno ko zna da planira. Ako ne zna onda je sve moguće pa i „preklapanja“.
Ako je budžet ostvaren sa 96,5% to znači da nije ostvareno svega 3,5%. Objasnite kako onda sve ovo neostvareno i nerealizovano staje u 3,5%? Po kojoj to matematici?
Ostvaruju se prihodi a izvršavaju rashodi. Lepo piše da su prihodi ostvareni sa 96,5% što je izuzetno, a ne rashodi. Rashodi su izvršeni 84%. Nerealizovano 16%, tako mu dodje matematika prijatelju.
Prijatelju te bajke pričaj nekom drugom.
Dečko ostvarenje prihoda je 96,5%,a izvršenje rashoda 84,2%…čitajte i slušajte malo neznalice…
„Budžet grada Leskovca u prošloj godini ostvaren 96, 5 posto sa dobitkom od 158, 2 miliona dinara“
Gala koga da slušam? Nepismene? Prodavce magle? One koji u kulturne sadržaje ubrajaju Jelenu Karleušu i dane krompira? A tek litije? Uništili su sve čega su se dotakli a grad su stavili na dno lestvice i po primanjima i po „kulturi“.
To što vi pratite samo Karleušu, to je Vaš problem. Da ste otišli do Muzejai videli samo neke od postavki ili izložbi ovih godina bili bi pod drugačijim utiskom.
Znam te puško dok si pištolj bila.
Jedna lasta ne čini proleće.
Sami planiraju, sami realizuju, sami izveštavaju i to pogrešno.
Ja sam diplomirani ekonomista i mogu da pohvalim gradonačelnika jer je dobar ekonomista, bez obzira što je jedan od najboljih doktora.
Kristina ti očogledno nisi informisana ko pravi budžet. Gradonačelnik niti je dobar ekonomista a i za lekara treba rad u struci. Ja verujem da je za tebe najbolji ali takođe verujem da je tvoje znanje iz oblasti ekonomije diskutabilno.
Ti Kristina nisi u libeli.Raspitaj se malo za termin svinjske polutke, odakle potiče znanje stiglana. Tvoj prodavac magle je dobar samo za svoje d..e i oko stotinu uvlakaca kojima je deo funkcije..mozda si i ti jedna od tih pa branis svoje pozicije..ali i drugi trebaju da zive da se raduju zivotu ali zbog tebe i takvih napustaju Leskovac …sramota i greota ali ti to ne razumes.
A ja sam Marsovac.
Sami sebe lažu. Građane ne mogu.
Kad pravnik tumači ekonomiju:
„Preciznost planiranja se najbolje vidi kroz ostvarenje prihoda.“
Preciznost planiranja se ne vidi kroz ostvarenje prihoda već kroz neke druge parametre koji se uče u ekonomiji. A vi se držite prava. Ekonomiju ostavite ekonomistima jer ispadate smešni.
Pretvorili su sednice Gradskog veća i Skupštine u cirkus ovi klovnovi što diskutuju a nisu u materiji.
Kad ste toliko uspesni, zasto vam svaki cas uplaćuju stotine miliona dinara iz republičkih tekućih rezervi? Koga bre folirate? Opštinska kasa vam je prazna ko sirotinjski stomak. Vi ste raspikuće. Iz vas će ostati pustoš. Svaka jača kiša pokaže vaša nedela i krađe. Ali pravda će trijumfovati a zakon pravedno suditi svima.
Vreme je da se uvedu nove stvari u gradsku upravu. Predlažem novog načelnika.
JP „Urbanizam i izgradnja“ nije niti direktni niti indirektni korisnik budžeta. Prema tome zašto se oni javljaju da objašnjavaju budžet? Zna se ko sastavlja i odobrava budžet i zna se ko treba da ga obrazlaže. Takođe načelnik nije u pravu i on takođe ne treba da se javlja već da sam sebi razjasni neke stvari u vezi budžeta.
Direktor Direkcije umesto što se bavi budžetom bolje da se bavi zelenilom u gradu. Evo primer grada Niša koji može da prepiše ili sledi pošto on sam nije shvatio svoj zadatak:
„Višemesečnu dilemu stanovnika Niša da li će prilikom najavljene gradnje parka ispred Beogradske kapije niške Tvrđave biti posečeno drveće staro više decenija, razrešio je danas gradski većnik Miroslav Đokić koji je rekao da neće biti seče stabala i da će biti posađen dodatni drvored.
„Sva postojeća stabla ušla su u projekat izgradnje parka koji je radio Zavod za urbanizam. Pored novog drveća, predviđena je i sadnja zelenih površina na to prostoru“, izjavio je Đokić na konferenciji za medije u Gradskoj kući.“