NIŠ – Istraživanje koje su početkom godine uradili Nacionalni demokratski institut (NDI) i Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) pokazalo je da čak 40 odsto građana Srbije strahuje da neće moći da obezbedi sebi i svojoj porodici osnovne životne potrebe.
Istraživanje čiji su rezultati danas u niškom Medija centru takođe je pokazalo da sve manje građana Srbije veruje u demokratiju.
„Samo 30 odsto građana veruje da je demokratija najbolji mogući režim u Srbiji, što je u odnosu na 2007. godinu, pad od devet odsto“ izjavila je koordinatorka NDI-a Zorica Vojinović.
Ona je je takođe naglasila da je istraživanje pokazalo da građani Srbije imaju nizak stepen poverenja u političke aktere i institucije.
„Na skali poverenja od jedan do pet, predsednik Srbije dobio je prosečnu ocenu 2,73. Vlada Srbije dobila je ocenu 2,54, Skupština Srbije 2,37, a političke stranke dobile su ocenu 2“, izjavila je Vojinović.
Najviše poverenja, dodala je Vojinović, građani Srbije imaju i dalje u crkvene organizacije, škole i obrazovne institucije. Školama i fakultetima građani su dali ocenu 3,4.
„Na pitanja koja se tiču ekonomije, čak 41,6 odsto građana se izjasnilo da nije bilo uopšte potrebe da državna preduzeća budu privatizovana, a 30 odsto građana smatra da je za našu zemlju najbolja planska ekonomija i državni interencionizam“, rekla je Vojinović.
Prema njenim rečima građani Srbije i dalje prednost daju državnom poslu bez obzira koliko on bio plaćen.
„Kada bi mogli da biraju između državnog posla i pokretanja sopstvenog biznisa, za državni posao bi se u Srbiji opredelilo 63 odsto građana“, naglasila je Vojinović
Istraživanje koje su Cesid i NDI uradili početkom godine, obuhvatilo je 600 građana sa područja čitave Srbije.
(Kraj)Mia
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!