Čak 40 odsto Srba brine za egzistenciju

NIŠ – Istraživanje koje su početkom godine uradili Nacionalni demokratski institut (NDI) i Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) pokazalo je da čak 40 odsto građana Srbije strahuje da neće moći da obezbedi sebi i svojoj porodici osnovne životne potrebe.

Istraživanje čiji su rezultati danas u niškom Medija centru takođe je pokazalo da sve manje građana Srbije veruje u demokratiju.

„Samo 30 odsto građana veruje da je demokratija najbolji mogući režim u Srbiji, što je u odnosu na 2007. godinu, pad od devet odsto“ izjavila je koordinatorka NDI-a Zorica Vojinović.

Ona je je takođe naglasila da je istraživanje pokazalo da građani Srbije imaju nizak stepen poverenja u političke aktere i institucije.

„Na skali poverenja od jedan do pet, predsednik Srbije dobio je prosečnu ocenu 2,73. Vlada Srbije dobila je ocenu 2,54, Skupština Srbije 2,37, a političke stranke dobile su ocenu 2“, izjavila je Vojinović.

Najviše poverenja, dodala je Vojinović, građani Srbije imaju i dalje u crkvene organizacije, škole i obrazovne institucije. Školama i fakultetima građani su dali ocenu 3,4.

„Na pitanja koja se tiču ekonomije, čak 41,6 odsto građana se izjasnilo da nije bilo uopšte potrebe da državna preduzeća budu privatizovana, a 30 odsto građana smatra da je za našu zemlju najbolja planska ekonomija i državni interencionizam“, rekla je Vojinović.

Prema njenim rečima građani Srbije i dalje prednost daju državnom poslu bez obzira koliko on bio plaćen.
„Kada bi mogli da biraju između državnog posla i pokretanja sopstvenog biznisa, za državni posao bi se u Srbiji opredelilo 63 odsto građana“, naglasila je Vojinović

Istraživanje koje su Cesid i NDI uradili početkom godine, obuhvatilo je 600 građana sa područja čitave Srbije.
(Kraj)Mia

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare