Ljubitelji prirode koji žele da ovog proleća vide Ramondu nataliju i Ramondu serbiku u cvetu, mogu da to učine u Jelašničkoj klisuri kraj Niša u narednih nekoliko dana jer ljubičaste latice ovih retkih biljaka već polako venu i opadaju.
DRAGULJI IZ LEDENOG DOBA
Ramondu serbiku i Ramondu nataliju botaničari smatraju pravim draguljima jer predstavljaju ostatke flore koja je preživela ledeno doba i potom se povukla u skrivene delove Balkanskog poluostrva.
Stanovnici okolnih sela, Jelašnice i Čukljenika, medjutim nisu preterano zainteresovani za retke biljke u svom komšiluku zbog toga što „nisu lekovite“ i kažu da Jelašnička klisura krije mnoga druga blaga, vredna kao što su Ramonda serbika i Ramonda natalija.
Najveće blago u Jelašničkoj klisuri ne predstavljaju ove feniks biljke sa prelipim cvetovima, već kameno korito isklesano na vrhu litice. Korito nazivaju „carskim“ jer veruju u legendu koja govori da ga je isklesao car Konstantin.
Meštanin Jelašnice Miodrag Tasić objašnja da je, prema legendi, Car Konstantin do vrha litice došao gazeći preko platna koje je bilo razapeto sa jedne na drugu stranu klisure.
KORITO CARA KONSTANTINA
„Meštani su se tu molili Bogu i Konstantin je hteo da vidi zašto se baš na tom mestu okupljaju. Oduševljen pogledom koji se odatle pruđža naredio je da se tu napravi mesto za odmor i u steni iskleše korito„, ispričao je priču koja se vekovima u ovom kraju neguje.
Legenda kaže, Tasić dalje, da se car Konstantin prilikom povratka iz Konstantinopolja uvek kupao u tom koritu lekovitim vodom iz obližnjeg izvora kako bi čist stigao u Niš medju podanike.
„Zbog te priče o caru Konstantinu i blagu koju je sakrio u Jelašničkoj klisuri ovde je ranije bilo mnogo kopača zlata. Sad ih je mnogo manje, ali ni blaga nema više. Bilo ga je nekada„, priseća se naš sagovornik.
Srbijanka Stojanović iz Jelašnice pak smatra da najveće blago Jelašničke klisure predstavlja zapravo lekovite bilje.
LEKOVITO BILJE I SPORTSKI TURIZAM
„Ima lekovitih trava koliko vam duša hoće. Ima kantariona, majčine dušice i mnogih drugih trava. Ima i trava koje pomažu da se da otera strah iz dece i ljudi„, istakla je Stojanović.
Jelašnička klisura, prema rečima meštana, nekada je bila samo njihovo omiljeno mesto za izlete, medjutim sve više je posećuju ljudi iz čitave Srbije, a posebno ljubitelji sportskog penjanja.
Za penjače je, dodaju oni, pravi raj jer ima nebrojeno mnogo stena koje mogu da savladavaju.
B.Ljubisavljević
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!