U okviru projekta “Podrška socijalnoj koheziji romske dece” Centar za društvene integracije u Vranju organizovao je za decu iz podstanarskih romskih naselja kreativne radionice. Cilj ovog projekta je unapređenje kvaliteta podrške deci u podstanarskim naseljima u Vranju i njihovo uključivanje u predškolsko vaspitno – obrazovni sistem.
“Predškolsko doba je period burnog odrastanja,kada se kod deteta razvijaju svi potencijali, socijalni i saznajni, fizički i mentalni. Osetili smo potrebu da deci na što jednostavniji način,kroz igru i zabavu, predstavimo elementarna saznanja o zdravstvenoj kulturi neophodnim za normalno funkcionisanje radi očuvanja sopstvenog telesnog zdravlja, kao i zdravlja drugih ljudi iz neposredne okoline”, ističe Anita Stojanović, predsednik Centra za društvene integracije u Vranju.
Po njenim rečima ciljna grupa u ovom projektu, deca uzrasta od pet do sedam godina, zajedno sa njihovim roditeljiam uzeli su aktivno učešće u obrazovnom i vaspitnom procesu, kao i praktičnim kreativnim aktivnostima. “Suština problema je u tome da su deca romske nacionalnosti iz podstanarskog naselja u Vranju ne retko prepuštena sama sebi. Manji broj dece provodi najveće vreme na ulici, žive u nehigijenskim uslovima. Takav način života daleko je od pridržavanja epidemioloških mera koje su propisane zbog pandemije kovid – 19, a samonepoštovanje mera može da bude kobno i za decu i roditelje.
U okviru realizacije ovog projekta izrađen je i sajt “Dete za spas planete”, na kojem su postavljeni sadržaji, aktivnosti i način izvođenja koji roditeljima olakšavaju u pronolaženju ideja da sa decom rade kod kuće. Takođe je urađen i priručnik sa savetima, namenjen roditeljima dece kako bi po realizaciji projekta u kućnim uslovima nastavili da rade sa decom. U priručniku je predstavljena metodologija rada sa primerima iz prakse, opisima i načinom realizacije aktivnosti, koji će umnogome pomoći roditeljima da usmere svoju decu da na kreativan način dođu do sticanja novih saznanja.
Projekat ”Podrška socijalnoj koheziji romske dece”, realizuje se u okviru programa “Podrška Vlade Švajcarske razvoju opština kroz unapređenje dobrog upravljanja i socijalne ukjlučenosti – Swiss PRO”, koji podržava Vlada Švajcarske u saradnji sa Vladom Srbije, a sprovodi kancelarija Ujedinjenih ancija za projekte usluge (UNOPS) u partenrstu sa Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO).
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!