Malina se danas plaća 160 dinara za kilogram, višnja je ostala neobrana na stablima, a kajsija je prvi put u četiri godine jeftina i otkupljuje se po ceni od 40 do 50 dinara, zbog čega su proizvođači ovog voća nezadovoljni.
Početna otkupna cena maline je bila 120 dinara, a već danas otkupljivači, pre svega sa područja Leskovca, malinu plaćaju po 160 dinara za kilogram.
„Proizvodna cena maline je od 80 do 100 dinara, tako da naši malinari mogu da budu zadovoljni“, ocenio je danas Dalibor Cvetanović, direktor Poljprivredne stručne službe Leskovac.
Ponavlja da su prinosi nezadovoljovajući i ocenjuje da je to posledica prošlogodišnje niske otkupne cene, kada proizvođači nakon berbe nisu primenili pune agrotehničke mere.
Ovogodišnjim o rodom i cenom proizvođači višnje nisu zadovoljni čija je cena na početku otkupa iznosila 60, pa se ubrzo sputila na 50 za prvu i 30 dinara za drugu klasu, d abi hladanjačari na kraju, sa retkim izuzecima, prestali sa otkupom.
„U ovu cenu 18 do 20 dinara po kilogramu odlazi na berače, a treba računati i iznos repromaterijala i sredstava za zaštitu, zato su sami proizvođači prestali da beru višnju. Većina višanja ostale su na stablima“, kaže Dalibor Cvetanović.
Kada je u pitanju ostalo sezonsko voće, kajsija se, na primer, otkupljuje od 40 do 50 dinara i proizvođači su delimično zadovoljni.
„Njen prinos ove godine je rekordan,kao što se i događa jednom u četiri godine, a razlog je to da ovaj put nije bilo ranih jutarnjih mrazeva“, ocenjuje Cvetanović.
Ovih dana se očekuje početak berbe šljive, a ovde dominira sorta „Stenlej“. Prinos i kvalitet kod ovog voća je na zadovoljavajućem nivou, a ono što ne ode u otkup ide u proizvodnju rakije.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!